Hirdetés
Jelentett az AKI: óriási többletet hozott a magyar élelmiszerexport fél év alatt
A mezőgazdaság és élelmiszeripar kivitelének értéke csaknem 900 milliárd forinttal meghaladta a behozatal összegét az első fél évben – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítésében. A féléves kivitel megközelítette a 2740 milliárd forintot (6519 millió euró), a behozatal 1840 milliárd forintot (4383 millió euró). Az exportérték 26,1 százalékkal, az importérték 34,1 százalékkal, az egyenleg 12,3 százalékkal nőtt a tavaly azonos időszakhoz képest.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek részesedése a teljes nemzetgazdasági exportértékből 9,4 százalék, az importértékből 6,1 százalék – derült ki az Agrárközgazdasági Intézet féléves összesítéséből. Az élelmiszergazdasági export adatairól szóló beszámoló részleteit itt lehet elolvasni.
A növekedés fő területei
Csaknem az összes termékcsoport kiviteli értéke nőtt, leginkább a növényi és állati zsíroké és olajoké. A csökkenés egyes növényi és állati termékeket érintett, a madártoll exportja például 15,7 százalékkal csökkent. A behozatal emelkedése elsősorban az olajos magvak, az állati takarmányok és a húsfélék értékének növekedésével magyarázható, egyedül a dohánytermékeké esett vissza - írták.
A fő árucsoportok közül
- az élő állatok exportértéke 5,5 százalékkal, importértéke 3 százalékkal,
- a húsfélék exportértéke 8,9 százalékkal, importértéke 42,7 százalékkal,
- a tejtermék, tojás és méz exportértéke majdnem 50 százalékkal, importértéke 24,4 százalékkal,
- a zöldségfélék exportértéke 8,1 százalékkal, importértéke 16,7 százalékkal,
- a gabonafélék exportértéke 10,1 százalékkal, importértéke 114,5 százalékkal,
- a cukor és cukoráruk exportértéke 38,3 százalékkal, importértéke 36,8 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az olajos magvak kivitele 55,6 százalékkal emelkedett, behozatala több mint kétszeres a tavalyihoz képest.
Főként Európa országaiba érkezik a magyar export
Magyarország agrárkülkereskedelme a vizsgált fél évben is koncentrált és erősen Európa-centrikus volt: az exportforgalom 95,5 százalékát európai országokkal bonyolítottuk. Ázsia részesedése 2,8, Amerikáé 1,2 százalék volt, Afrika és Ausztrália részesedése pedig a fél százalékot sem érte el. Természetesen az Európai Unió belső piaca abszolút meghatározó, az agrár-külkereskedelmi exportból 84,6 százalékkal, az importértékből 88,5 százalékkal részesedett 2022 első 6 hónapjában. Az EU-tagországok által exportált termékek értéke 28,2 százalékkal, az import értéke 28 százalékkal emelkedett, az egyenleg 1633 millió eurós értéke 28,5 százalékkal magasabb, mint a bázisidőszakban volt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés