Megjelentek a vadgazdálkodási tájegységek vadgazdálkodási terveiről szóló rendeletek, amelyek alapján megindulhat az első, 20 évre szóló vadgazdálkodási üzemtervezés. Jelentős gyérítés szükséges a nagyvadállományban, a vadászoknak sok állatot kell kilőniük. Megjelentek a Magyar Közlönyben a vadgazdálkodási tájegységek vadgazdálkodási terveiről szóló rendeletek. Ezek alapján megkezdődhet a dél-dunántúli, a Duna–Tisza közi, az észak-dunántúli, a tiszántúli és az Északi hegy- és dombvidéki Vadgazdálkodási Táj vadászati hasznosítása. A témát az Agrárszektor írta meg.
A nagyvadállomány komoly részét kell kilőniük a vadászoknak
Még 2013-ban az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium bízta meg az Országos Vadgazdálkodási Adattárat az állománycsökkentési javaslatok kidolgozásával. Ezután pedig a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézetének bevonásával elkészült egy tízéves nagyvadlétszám-apasztási programterv, amely főleg a legnagyobb gondot okozó vadfajokra összpontosít. Hazánkban ez a vaddisznó, a gímszarvas és bizonyos területeken a dámszarvas. A tájegységi vadgazdálkodási tervekbe most épült be a program. A tervek pedig mintegy 40-50 százalékos létszámapasztást írnak elő. Azt, hogy melyik fajból pontosan mennyi egyed maradhat az adott körzetben, azt tájegységenkénti bontásban ezen a hivatkozáson találja meg.
A rendeletek az egyes tájegységekre vonatkozóan az alábbi adatokat tartalmazzák:
  • a vad élőhelyének általános jellemzése,
  • az egyes vadfajok állományának leírása,
  • a vadállomány-szabályozás irányelvei,
  • az egyes vadfajok szerint fenntartandó legkisebb vadlétszám (törzsállomány), valamint az élőhelyet még nem veszélyeztető legmagasabb vadlétszám;
  • a tájegységi trófeabírálat irányelvei;
  • a védett természeti területen a természet- és tájvédelmi előírások;
  • a hosszú távú természetvédelmi célok.
???? Fontos, hogy alaphelyzetben nem a terület használója a vadászatra jogosult, hanem a terület tulajdonosa. De csak akkor, ha ezt a jogosultságát nem adta bérbe. A tájegységi vadgazdálkodási tervekre alapozva a vadászatra jogosultak megkezdhetik a vadgazdálkodási üzemterveik összeállítását és jóváhagyatását. ????

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás