Újjászületett sertéstelep Lajoskomáromban - videóval
A sertéstenyésztési tevékenység fejlesztése érdekében a társaság életében meghatározónak számító beruházás megvalósítására került sor a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport állattartó telepén. A sertéstelep területén két istálló épült lagúnás rendszerrel. Az istállókba beszerelt tartástechnológia elemei Big Dutchmann és JYGA rendszerekből tevődnek össze. A legmodernebb technológiák segítségével lehetőség nyílik a legszigorúbb állatjóléti előírásoknak is megfelelni. Bevezették a precíziós technológiával a fülcsipes azonosítást és az egyedi takarmányozást térfogatadagolóval.
A Som-Tan oldala írta meg, hogy a vemhesítő 1.150,56 m² (27,2 m x 42,30 m) és csoportos kocaszállás 2.239,92 m² (27,2 m x 82,35 m) egy alapterületű épületben található, melyben kialakításra került a kocaszállás, itt egy teremben található az összes férőhely, amiből 50 db csoportos kocasüldő férőhely 4 db kutricában elhelyezve, 39 db csoportos kocaférőhely kosaras állásokkal 2 db kutricában kialakítva, 651 db csoportos kocaférőhely önnyitható etetőállomással 16 db kutricában elrendezve.
A telep technológiai részletei
A létesítmény másik felében található még a 348 vemhesítő férőhelyes, 104 kocasüldő férőhellyel és 6 kanállással kialakított vemhesítő istállórész, illetve ott vannak még a kiszolgáló helyiségek is. A második létesítmény a malacnevelő 3.244,25 m² (92,69 m x 35 m) és fiaztató épülete 2.273,95 m² (64,97 m x 35 m) területen fekszik, két fő részre osztható, egyik a 9 x 736 férőhelyes malacnevelde, a másik fele pedig a 6 teremből álló 294 kutricás fiaztató, amiben termenként 49 fiaztató kutrica van, ebből 3 db malacnevelőként működik, 46 db pedig fiaztató kocaférőhely. Továbbá ebben az istállóban is a kiegészítő helyiségeken felül létesítettek még egy szociális épületrészt is.
Hirdetés
Modern technológia Lajoskomáromban
Az istállókba beszerelt tartástechnológia elemei Big Dutchmann és JYGA rendszerekből tevődnek össze. A legmodernebb technológiák segítségével lehetőség nyílik a legszigorúbb állatjóléti előírásoknak is megfelelni. Bevezetésre került a precíziós technológiával a fülcsipes azonosítás, egyedi takarmányozás térfogatadagolóval a napi takarmányadag állatonként beállítható, kutricánként vezérelhető tejitatás a malacoknak, számítógép vezérelt termenkénti szellőzés, fűtés, világítás, párásítás-hűtés, gázkazán indítás, tejpor bekeverés.
A két új épület többfázisú takarmányellátása 13 db különböző méretű takarmánysilóval megoldott.
Az istálló tetején telepítésre kerül 308 db 540 W-os napelem panel, ami DC oldali teljesítményt figyelembe 166,32 kWp-es lesz. A visszwatt-védelemmel ellátott napelemes kiserőmű termelésbe állításával a teljes telep éves energiafogyasztásának várhatóan több mint 30%-a kiváltható lesz.
Az új teleprészt vagyonvédelmi és járványvédelmi szempontokat figyelembe véve egy külső kerítés 610 m, valamint egy belső kerítés 476,5 m, összesen 1086,5 m hosszú kerítésrendszerrel határolták le.
Az új épületek körül a takarmányszállító teherautók közlekedéséhez 3.256,06 m² beton út- és térburkolat építésére volt szükség, emellett kavicsozott parkolók is létesültek. A jelentős mértékű épületbővítmény kapcsán növelni kellett az oltóvízkészletüket is egy föld alatt elhelyezett 120 m³ térfogatú tűzi víztározó kialakításával - írták.
Gépek és energiahatékonyság
A megnövekedett volumen eredményeként a keletkező hígtrágya elszállításához és termőföldbe történő kijuttatásához vásároltak egy 25 m³-es FLIEGL VFW tartálykocsit, ami 3 méteres Güllegrubber GUG injektálóval van felszerelve. A telepen belüli anyagmozgatási feladatok ellátásához üzembe helyeztek egy MANITOU MLT 737 teleszkópos rakodógépet.
Az istállón belüli tisztítási-fertőtlenítési feladatok hatékony ellátásához beszereztek 4 db Kärcher melegvizes magasnyomású mosót.
A telep régi részén található 3 istállóban energiahatékonysági szempontból világítás korszerűsítést hajtottak végre korszerű, energiatakarékos LED lámpatestek beszerelésével. A pályázat nem támogatta az istállón kívüli trágyakezelést, ezért önerőből kellett létesíteni még egy 6000 m³ kapacitású elemes vasbeton hígtrágya tárolót is. 2023 decemberében 750 db DanBred tenyészállat érkezett a telepre. A cél az 1000-1100 kocalétszám kialakítása, a 16 választott malaclétszámmal évente megközelítőleg 38-40000 db, 30-35 kg-os hízó alapanyag értékesítése valósuljon meg - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés