A részletekért olvassa el az ügyvezetővel készített interjút!

Növényvédelmi szempontból kedvező év volt a gazdálkodók számára az idei. Talán ennek is köszönhető, hogy a biológia növényvédő szerek piacának növekedése a várakozások alatt maradt. Ellenben a Biocont Magyarország Kft. mintegy 15%-os forgalomnövekedést ért el. Ennek okairól, valamint a jövő évről Najat Attila ügyvezetővel beszélgettünk.

Nemrég látott napvilágot egy statisztika, miszerint kétszeresére növekedett a bioterületek nagysága az elmúlt 5 évben Magyarországon. Önök mit érzékelnek ebből?

Bizonyos kultúrákban nem látom ezt a tendenciát. Almatermesztésben, például csökken a bioterületek aránya, mert a szabolcsi bioalmalé-termelőknek értékesítési problémái vannak. Abban a térségben sok hektárnyi megszűnő területről tudok. Úgy gondolom, összességében leginkább a szántóterületek generálják ezt a növekedést, illetve kisebb mértékben a szőlészet és a legelők.

Najat Attila a Biocont Magyarország Kft. ügyvezetője

Az év elején azt prognosztizálta nekünk, hogy a szabályozás megváltozása is kikényszeríti majd a biológiai növényvédő szerek forgalmának növekedését. Így lett?

Egyértelmű, hogy a szabályozás egyre inkább ebbe az irányba kényszeríti a termelőket. A várt szervisszavonások egy jelentős része megtörtént, a másik része folyamatban van. A Nyugat-Euróbában létező, szigorúbb áruházi elvárások is szépen lassan, de beszivárognak a hazai piacra is, elsősorban a friss zöldségek és gyümölcsök terén. Ezeknek is köszönhetően az idei évben körülbelül 15%-os forgalomnövekedéssel fogunk zárni. A biológiai növényvédő szerek iránti kereslet tehát tényleg nő. Egyre inkább kezdenek az integrált technológiákba beépülni, az intenzív növényvédelem esetén.

Mennyire jellemző a forgalomnövekedés az összpiacra is?

Az összpiac, ha egyáltalán nőtt, csak minimális, az áremelések mértéke alatti növekedést mutatott. Én inkább a csökkenést valószínűsítem idénre. A nagy fagykárt szenvedett gyümölcsösökben a termelők már a szezon elejétől visszafogták a növényvédelmet, a szőlészek pedig a vírusválság vendéglátóipari hatásai miatt álltak át csökkentett technológiára. Ezen kívül az idei év kórokozó- és kártevőnyomása is alacsonyabb volt, mint amihez az elmúlt években hozzászoktunk.

Önök minek köszönhetik mégis a növekedést?

A javuló eredményeink három okra vezethetők vissza. Először is a cég munkatársainak eltökélt munkája eredményeképpen egyre többen ismerik meg az általunk kínált megoldásokat.  Másodsorban számos kereskedelmi partnerünkkel tudjuk egyre szorosabbá fűzni az együttműködésünket. Harmadsorban pedig a termékeinket és szolgáltatásinkat már ismerő, elégedett termelő partnerek is viszik a cégünk hírét a piacon. Területileg a Dél-Alföld és Dunántúl, kultúrák tekintetében pedig a zöldségek jelentették a növekedés magvát.

Milyen újdonságokkal készülnek jövőre?

Az idei év végével a Neem Azal T/S nevű rovarölő szerünknek nagymértékben kibővült az engedélyokirata, több úgynevezett kiskultúrára (kisgyümölcs és kiszöldség) kapta meg az engedélyét. Illetve nagyon örvendetes, hogy 1 év helyett immár 2 évig tartható el. Piaci szempontból fontos továbbá, hogy a Vitisan nevű készítményünknek már az utolsó lépésénél tart a növényvédő szerként való engedélyeztetése. Ezzel ez is új területeken használható fel, amiből mindenképpen kiemelném az alma varasodás elleni védelmét, illetve a földiepret. Harmadrészt pedig a holland Biopol céggel való együttműködésünk révén immár beléptünk a hajtatásban használt hasznos élő szervezetek piacára.

Neem Azal T/S (Fotó: Biocont)

Milyen hatóanyag-, illetve szerkivonásokra lehet számítani a közeljövőben?

A kontakt gombaölő szerek közül várhatóan a kaptán hatóanyag kerül kivonásra, de még a mankoceb és ditianon sorsa sem teljesen dőlt el. A felszívódó hatóanyagok közül az azolok száma tovább fog csökkenni.

Hogyan lehet ezeket helyettesíteni?

Egyre hangsúlyosabbak lesznek a betegségek elleni védekezésben a közvetlenül a kórokózóra ható biológiai gombaölő szerek és azon biostimulátorok, amelyek a növény ellenállóképességét javítják és így védekeznek a fertőzésekkel szemben. Komoly növekedést várok az azadirachtin, a Bacillus thuringiensis és a molyok ellen haszánlatos granulovírus-készítmények terén.

Milyen lesz a 2021-es év a gazdálkodók számára?

A magyar gyümölcstermesztők többsége kedvezőtlen financiális helyzetben lesz, illetve az őszi korlátozások ismét visszavetik a szőlészeti-borászati szektort is. A tavaszi határzár negatív hatásait nagyjából kiheverték a nyár végére, de a turizmus visszaesésével most újra csökkenni fog a borászatok forgalma. A zöldségtermesztőkre nem gyakoroltak jelentős hatást a vírus következményei, a kezdeti megtorpanás után sokaknak még jobb is lett az évük, mint amire számítottak. Jó helyzetből indulnak neki a következő évnek. A 2020-as év egyértelmű nyertesei viszont a szántóföldön gazdálkodók voltak. A legalább átlagos termést elérő termelők jó anyagi kondíciók között vannak.

2021-tól azt várom továbbá, hogy megnő a jelentősége a helyi ellátási láncoknak, belföldi termékre váltják az importot, ahol csak lehet. A 2021-es év nyertesei viszont azok lesznek, akik 2020-ban is azok voltak. Jövőre a gyümölcságazattól további visszaesést várok, mert a magyar gyümölcstermesztés központjában, Észak-Kelet-Magyarországon jelentősen megnőtt az állami erdősítési támogatás iránti igény. Ott a gyümölcs helyett már erdővel kalkulálnak, támogatás alapú döntést hoztak.

2020 a károsítók szempontjából a termelők számára kedvező év volt. Jóval alacsonyabb volt a rovarnyomás, mint az előző években és jóval alacsonyabb volt a betegségnyomás is. Az almamolyból, például, egy generációval kevesebb volt, mint tavaly. Valószínűleg 2021-ben jobban meg kell majd ügyelni a növényvédelemre.

A harmadik fontos tényező az alternatív megoldások iránti nyitottságot kihasználó cégek számának rohamos növekedése. Mivel ez még egy új szegmens, a termelők is tanulják, egyszerre jelennek meg a szakmailag is megbízható, korrekt cégek és - sajnos még náluk is nagyobb számban - a "szerencselovag" cégek a piacon. Sajnos, számos inkorrekt cég lépett már eddig is a piacra, akik magatartása sem a jogszabályoknak, sem a szakmaiságnak, sem az etikai írott és íratlan szabályainak nem felel-felelt meg.

A tervezést bizonytalanná teszi a koronavírus második hulláma. Milyen hatással volt az Önök cégére eddig a pandémia?

Közvetlenül az áruforgalmunkat nem befolyásolja. Minimális belső biztonsági intézkedésekkel folyamatosan el tudtuk és tudjuk látni áruval a vásárlóinkat és a partnereinket. Komoly változásokat okozott viszont a partnerekkel való kapcsolattartásban. A szokásos konferenciák, bemutatók és rendezvények megritkultak és elmaradnak, a téli rendezvények sorsa pedig bizonytalan. Erre a szektorra eddig nem voltak jellemzőek az online rendezvények.

Jóval óvatosabbak lettek továbbá a kollégák és a termelő partnereink is. Át kellett gondolnunk, hogy mennyi személyes érintkezés szükséges feltétlenül a munkavégzéshez. Ezideáig a nagyon kiterjedt, folyamatos, sok emberrel történő kapcsolattartás volt jellemző. Új módszereket és kommunikációs csatornákat kell a gyártóknak és a termelőknek is megszokniuk.

Biocont Magyarország Kft.
www.biocont.hu
6000 Kecskemét, Vértes u. 7.
06-76-320-645
office@biocont.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás