A szezon gombnyomásra jön, akár egyszerre is kezdődhet a betakarítási időszak Németországban, Szlovákiában és Romániában. Ilyenkor elvárás, hogy az arató/cséplőgép minimális karbantartási költséggel, azonnal be tudjon állni a táblába. Sőt, az sem ritka, hogy napokon belül váltogatják az adaptereket a gazdák; hol kukoricába, hol napraforgóba megy a kombájn. Növekszik tehát a géppark mérete, nagyobb kombájnok és nagyobb adapterek kellenek a gazdáknak, hogy alkalmazkodni tudjanak a lerövidült betakarítási időhöz. Ezekről is beszélgettünk Héjja Csabával, a Linamar Hungary Zrt. kiemelt ügyfél-kapcsolattartójával, aki csütörtökön tart előadást a kukorica betakarítás veszteségeinek csökkentéséről a Magro.hu KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat debreceni rendezvényén.
Hogyan csökkenthetők a kukoricabetakarítás veszteségei és milyen szerepe van ebben az adaptereknek?
A termelésnél alapvetően az az egyik feladat, hogy a gazdák a lehető legalacsonyabbra csökkentsék a kockázatokat és a veszteségeket. A célunk, hogy a nulla felé tereljük a szemveszteséget, amit persze sosem lehet elérni, mert nem automatizált rendszerekről, hanem élőlényekről van szó. A fő szempont, hogy lehetőség szerint a termény minél kisebb veszteséggel mehessen a szárítóba vagy a feldolgozás helyszínére. A termelés egy sokismeretlenes egyenlet, úgyhogy a mérnökeink a gépfejlesztés szempontjából arra törekedtek és törekednek, hogy úgy alkossák meg az adaptereket, hogy azokkal minél kíméletesebben és hatékonyabban lehessen betakarítani a terményt.
Héjja Csaba, a Linamar Hungary Zrt. kiemelt ügyfél-kapcsolattartója
Milyen technikai megoldások segítik a veszteségek csökkentését?
Az elsődleges szempont a helyes adapter megválasztása, hogy az összhangban legyen a kombájnnal. Az állománynak megfelelő menetsebesség megválasztása, továbbá az adapter kiegészítő elemei is kiemelten fontosak. Ezekkel a különböző, az átlagtól eltérő állományokban is csökkenthető a szemveszteség. A cél, hogy az adapter kevesebb szárat vigyen be a kombájnba, hogy ne terhelje meg azt, így szebb lehessen a cséplése, és a termény átvételénél ne legyen értékcsökkenés. A veszteség oldalt nézve a ráfordítás- illetve az időveszteség csökkentése jön még ehhez. Ilyenkor, amikor a szezon gombnyomásra jön, akár egyszerre kezdődik a betakarítási időszak Németországban, Szlovákiában és Romániában, akkor elvárás, hogy a gép minimális karbantartási költséggel, azonnal be tudjon állni a táblába. Például már tavalyelőtt találkoztam azzal a jelenséggel, hogy hamarabb kezdtek kukoricával, mint napraforgóval. Továbbá az sem volt ritka, hogy napokon belül váltogatták; hol kukoricába, hol napraforgóba ment a gép az adapterrel. Növekszik tehát a géppark mérete, nagyobb kombájnok és nagyobb adapterek kellenek a gazdáknak, hogy alkalmazkodni tudjanak a lerövidült betakarítási időhöz.
Középpontban az adapterek: elsődleges feladat a rizikófaktor és a veszteség csökkentése a betakarításnál
Milyen, az adapterekhez kapcsolódó veszteségek fordulhatnak elő?
Több tényezőt érdemes figyelni, hiszen, ha nem jó a kombájn-adapter kapcsolat, a lóerő, a méret vagy a sebesség megválasztása, akkor máris vesztesége keletkezik a gazdának. Fontos az is, hogy milyen vetésű kultúrában használják az eszközöket. Ritkán ugyan, de előfordult már, hogy egy 70 centis sortávú adaptert 75-ös állományba próbálták vinni, ami alapvető emberi mulasztás.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Hogyan lehet még csökkenteni a veszteségeket technológiai szempontból, miben különlegesek az Önök által gyártott és forgalmazott Oros adapterek?
Ha valaki csak felületesen ránéz erre az eszközre, akkor azt mondhatja, hogy ugyanaz, mint bármelyik másik. De a lényeg mindig a részletekben rejlik. Több éves méréseink igazolják azt, hogy ezek az apróságok rendkívül fontosak. Ahogy a rendszer a kanalas lánccal behúzza a szárat, ahogy a fosztóhengeren lévő kések megfogják azt, majd az alatta lévő szárzúzó, ami épp a megfelelő dőlésszögben, optimális szögben helyezkedik el, segíti a csipkézett borda lehúzást. Ezek együtt eredményezik a tökéletes szárzúzalékot.
Mennyire tudják a gazdák könnyen kezelni ezeket az eszközöket?
A kérdés, hogy akarnak-e vele dolgozni, vagy sem. De összességében felhasználóbarát szerkezetekről van szó. Aki szeretné a maximumot kihozni a tudásukból, annak nem kell előképzettség, a józan paraszti eszét használva be tudja állítani az eszközt.
Tudjon meg még többet az adapterek beállításának titkairól és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra,
Debrecenbe 2019. január 17-én,
ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.
További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán:
https://www.magro.hu/konferencia/