A Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetsége szerint a 2022-es évben a feldolgozóipar kezében a kulcs az ágazat nyereségességéhez. Mirosław Maliszewski, a szövetség elnöke nyilatkozott a Sady Ogrody napilapnak az igen jó, csaknem 4,5 millió tonnás termést hozó almaszezon várható fejleményeiről. Hiába jó a termés, ha az exportpiac mérete nem megfelelő az előállított gyümölcs mennyisége szempontjából. Fontos változtatásokra van szükség az előrelépéshez Lengyelországban.

A Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetsége részéről az elnök, Mirosław Maliszewski adott interjút az almatermesztés fontosabb témáiról. Ennek magyar fordítását a FruitVeB közölte, ezt az anyagot szemléztük.

A Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetsége szerint a 2022-es évben a feldolgozóipar kezében a kulcs az almatermesztési ágazat nyereségességéhez

Eddig nem mutat túl jó képet az idei alma szezonja

A legnagyobb problémánk továbbra is az, hogy nincsenek megfelelő exportpiacaink az étkezési alma értékesítésére. A nagyságrendek érzékeltetése: Lengyelország éves almafogyasztása 500-600 ezer tonna, és idén durván 4-4,5 millió tonna körüli termést várunk. Ha csak 4 millió tonna lesz, és ebből 2 millió tonnát feldolgozunk, akkor az előző évek adataiból kiindulva még mindig marad legalább 2 millió tonna étkezési almánk, amiből 1,4-1,5 millió tonnát külföldön kellene értékesítenünk. Az orosz, belarusz, egyiptomi és egyéb fő importőreink hiányában ez lehetetlen. 

Optimista forgatókönyv esetén, azaz, ha valamilyen csoda folytán találnák is más országokban piacokat, 400-500 ezer tonnánál többet akkor sem lennénk képesek eladni, tehát még mindig körülbelül 1 millió tonna étkezési almát kellene a hazai piacnak levezetnie. Hogy ez mit jelent? Nem hiszem, hogy a következményeket bárkinek is el kellene magyaráznom - mondta az elnök.

Rövid távon nem lehetnek túl bizakodóak a gazdák

A remény elvesztése a lehető legrosszabb, ami történhet. Bár a lengyel étkezési alma piacának kilátásai elég borúsak, ne felejtsük el, hogy a hazai almalére óriási a globális kereslet, és ebben a vonatkozásban a pattanásig feszült nemzetközi politikai helyzet a kezünkre játszik. Az USA és Kína között éleződő gazdasági konfliktus nemhogy tompulna, sőt, egyre inkább fokozódik. Az Egyesült Államok és számos további ország is súlyos vámtételekkel terhelte meg a kínai almalésűrítményt, így ezeken a piacokon előnybe kerülhetünk. 

Ez nagyon fontos és jó hír, amihez még hozzávehetjük az egyre emelkedő szállítási költségeket Kína és az USA, valamint Európa viszonylatában. Most lényegesen olcsóbb Lengyelországból Amerikába szállítani egy konténer sűrítményt, mint Ázsiából. 

További kedvező elem, hogy az euróhoz és a dollárhoz képest a zloty árfolyama is nagyon kedvez a lengyel exportőröknek. Ez ugyan mind jó hír, de egyelőre csak elmélet, amit majd a gyakorlati megvalósításban kell igazolni - mondta.

Hogyan néz majd ki a szezon a termelők szempontjából?

Bölcs és racionális viselkedéssel elkerülhetjük az almapiacon fenyegető tragikus helyzeteket. Lépéseinkről nagyrészt közösen, együtt kell döntéseket hoznunk. Ha már az idény kezdetén bepánikolunk, és alávetjük magunkat a nagy feldolgozók diktátumainak és árcsökkentő politikájának, akkor veszíteni fogunk. Amennyiben viszont ügyesen időzítjük a beszállításokat, és a feldolgozás mesterséges visszafogása és a zuhanó árak időszakában visszafogjuk a kínálatot, megvédhetjük magunkat. 

Amennyiben viszont hosszú sorokban állva a feldolgozók kapujában fogunk harcolni és egymást marjuk a jobb helyekért, a katasztrófa egészen biztosan bekövetkezik. Nagyon kritikus időszakokban azt sem szabad kizárnunk, hogy tiltakozzunk vagy megmozdulásokat szervezzünk az üzemek vagy felvásárlópontok környékén. Ezen felül lobbizni fogunk az agrártárcánál és az Európai Bizottságnál is piackivonási intézkedések bevezetéséért. Ez egy szükséges és több korábbi szezonban is bizonyítottan bevált módszer a felesleg levezetésére. Az idei szezonban meg kell érteni, és nem szabad elfelejteni azt, hogy ágazatunk nyereségessége – minden korábbinál inkább – a feldolgozóipari piacok helyzetétől függ majd, amire mi is befolyással lehetünk.

A cikkhez szemlézett írás:

Sytuacja na rynku jabłek w tym sezonie zależeć będzie od przetwórstwa?

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás