A legeltetéstől a zöldtermesztésig a takarmányciroknak számos előnye van. Frédéric Guedj, a Lidea európai cirok piacfejlesztési menedzsere ismertette a legjobb gyakorlatokat. Elmondta, hogy a cirok életerős növény, amely nem igényel gyomirtást. Gyorsan képes nagy mennyiségű takarmányt termelni, különösen nyáron: a takarmánycirok nap mint nap bizonyítja, milyen értékes növény. Az előnyök részleteire is kitért.

A cirkot kétféle takarmánytípusként termesztik: az egyik, egyszeri betakarítású fajtát silózásra használják, míg a másikat, a többszöri betakarításra alkalmas fajtát lehet bálázni, silózni, zöldtakarmányként hasznosítani vagy legeltetni. A Sorghum ID anyagát szemléztük.

Gyorsan képes nagy mennyiségű takarmányt termelni, különösen nyáron: a takarmánycirok nap mint nap bizonyítja, milyen értékes növény

Két egyszerű tipp a többszöri betakarítású (vágású) fajtához

A fiatal (többszöri betakarítású) növények legeltetőn való hasznosítása bizonyos esetekben a cián-glikozid (durrin) jelenléte miatt kockázatot jelenthet. „Bár a ciroknövény növekedési ciklusa során a durrin koncentrációja felhígul a ciroknövényben, a fiatal növényekben a még kevés biomasszában koncentrálódik. A fiatal növények nagy mennyiségű fogyasztása az állatállomány számára ezért mérgezésveszélyt jelenthet” – mondta Frédéric Guedj. Ez a kockázat két alapvető szabály alkalmazásával könnyen elkerülhető.

A legeltetéshez szükséges minimális méret

A szakértő azt tanácsolja, hogy a termelő kerülje az állatok legeltetését, mielőtt a szudáni fű (Piper-típus) esetében a növények elérnék a 40-50 centiméteres méretet, a hibridek (közönséges cirok*szudáni fű vagy szudáni fű*szudáni fű keresztezések) esetében pedig a 60-70 centimétert. Az érettebb növények esetében nincs bizonyított kockázat.

Takarmányozás és szénakaszálás esetén a kockázat megelőzése érdekében a növényt 24 órával a felhasználás előtt le kell kaszálni - közölték.

A szudáni fű fogyasztásának helyes gyakorlatáról is írtak

Mi a helyzet az egyszeri betakarítású (vágású) fajtával?

„Ami az egyszeri vágású takarmánycirkot illeti, soha nem tapasztaltak még ilyen jellegű balesetet a téli időszakban a szilázstakarmány felhasználásával kapcsolatban” – mondta Frédéric Guedj. „A durrin ugyanis kifejezetten illékony sav, amely a betakarítást követően nagyon gyorsan eltűnik. Mivel kaszáláskor nincs semmilyen mérgezésveszély, a silózáshoz nem szükséges semmiféle különleges óvintézkedést sem tenni”.

Mérgezést okozhat, ha nem figyelnek oda a termelők a takarmányozásra a ciroknál

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás