Tíz éve még 500-600 ezer tonnás termésekről beszéltünk hazánkban, de az utóbbi három év már 300 ezer tonnát sem hozott. Az idei eredmény várhatóan ezt is alulmúlja. A perzselő nyár az elmúlt évek leggyengébb burgonyatermését eredményezheti Európában. Németországban és Belgiumban már az újkrumpli betakarítása is két héttel korábban kezdődött idén, de ez még átlagos mennyiséggel ajándékozta meg termelőit.

 Uniós szinten van baj

A július-augusztusi aszály azonban sokat rontott az őszi betakarítású, téli tárolásra szánt burgonya kilátásain. Németországban, Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában, azaz az Európai Unió burgonyatermesztés szempontjából meghatározó országaiban, súlyos csapadékhiány alakult ki.

A burgonya termőterülete ezekben az államokban több mint félmillió hektárt tesz ki, 2 százalékkal bővült idén. Szakértők mégis úgy látják, az idei betakarítás gyengébb eredményt fog hozni, mint a szintén aszályos 2018. évi volt. A későn jött csapadék már csak kevéssé módosíthat a várt eredményeken, a gumók felszedése szeptemberben kezdődik.

A Bizottság legutóbbi, augusztusi becslése szerint azonban az uniós termésátlag nagyjából az ötéves szintnek megfelelő lehet, 34 tonna hektáronként. Hozzá kell tenni, hogy az elmúlt öt év átlaga is gyenge viszonyítási alap, hiszen 2018 óta szinte folyamatos az aszályhelyzet Európában.

Hazánk messze az EU-s átlag alatt

Hazánkban 2018, 2019 és 2020 is sorozatban rossz termést hozott, így 2021-re szinte megfeleződött a burgonya termőterülete (bő 13 ezer hektárról 7 ezerre). 2021 kicsit jobb nyarat és kiváló őszi árakat hozott, így idén tavasszal némileg javult a burgonyavetési kedv. Ennek ellenére a növény termőterülete idén sem éri el a 8 ezer hektárt.

2022: a terület és 2018.évi termésátlag szorzata, felfelé kerekítve (Forrás: KSH)

Öntözés nélkül már lehetetlen krumplit termelni, az országos termésátlag 22 tonna alatt lehet. Ha a 2012. évi termésátlagot nézzük, akkor a 20 tonnás hozam sem kizárt. Abban az évben szeptemberre érte el a mélypontját az aszály.

10 évvel ezelőtt viszont még több mint 25 ezer hektárt fedett a kultúra, a mostani terület több mint háromszorosát. A betakarított össztermés 550 ezer tonna volt, az idei optimista becslés szerint (a 2018. évi hozamadattal számolva) is csak 180 ezer tonna körül lehet, amire még soha nem volt példa.

(Forrás: mezohir.hu)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás