Az egészséges, édes, mutatós szőlő- vagy almatermést célozva az esős, extrém időben nem az a kérdés, hogy kell-e lombtrágyázni. Sokkal inkább az, miként találjunk rá arra a tápanyagra, aminek kiemelkedő hatóanyag-koncentrációja és átlagon felüli felszívódása akkor is pótolja a növényi immunrendszer számára nélkülözhetetlen komplett mikroelemsort, ha csak 48 óránk van két súlyos zápor között. A célzott lombtrágyázás ugyanis a párás, esős időben legalább annyit számít, mint maga a növényvédelem, hiszen a piacos termés érdekében nem orvosolni kell egy gombás fertőzést vagy rovarkárt, hanem megelőzni azt.

Rácz Gábort, a hatásfokozó adalékanyagokkal készülő lombtrágyák specialistájának számító ICL műtrágyagyár területi képviselőjét arról kérdeztük, mit mérlegeljenek a gazdák a levéltrágyák kiválasztásakor. Illetve arra voltunk kíváncsiak, hogyan alkalmazzák a szőlőkben, gyümölcsösökben a nyári lombtrágyákat a maximális hatásfokért.

A jobb hatásfokkal, gyorsabban hasznosuló tápelemeknek köszönhetően megéri a gazdáknak prémium lombtrágyákat választani az ültetvényekben.

1., Sose felejtsük: végül nincs drágább az olcsó lombtrágyánál a szőlőben vagy a gyümölcsösben!

Egy szőlész vagy gyümölcstermesztő célja évjárattól függetlenül az, hogy olyan ízű, színű, méretű termést hozzanak ki a tőkékből vagy gyümölcsfáikból, ami maradéktalanul kielégíti a vásárlói igényeket. A titkát a folyamatos, optimális tápanyag-ellátottság jelenti, amelyben kulcsszerep hárul a mikroelemekre. Leegyszerűsítve ugyanis, amíg a növényvédelem úgy dolgozik, mint nálunk embereknél az orvosság, addig az oksági alapon végzett tápanyag-utánpótlás ,a példánál maradva, a helyes életmóddal biztosított megelőzés. A piacos terméshez pedig a megelőzés a legfontosabb, hiszen egyszerűbb a kritikus fejlődési szakaszban pótolni levélzeten keresztül a nitrogént, vagy épp a kalciumot, magnéziumot, rezet, cinket, mangánt és bórt, mint utólag bánkódni a kisebb termésméret, barna foltosság, töppedt szemek és alacsony cukortartalom miatt.

Extrém időjárás esetén a szakértők szerint egyértelműen a prémium termékek irányába billen a mérleg nyelve, az ő táborukat erősíti Rácz Gábor is.

„Egy olcsóbb levéltrágya bekerülési költsége lehet, alacsonyabb, de ha ezzel együtt a kijuttatott tápanyag mennyisége is az, és ráadásul csak körülményesen szívódik fel, akkor gyakori esőzések idején végül semmi más nem történik, mint, hogy szélnek eresztette a gazda a pénzét. Legyen szó egy időjárási okból vagy talajprobléma miatt fellépő viszonylagos relatív tápanyaghiányról vagy más okból bekövetkező gyors állapotromlásról az állományban, intenzív termesztéstechnológia estén csak néhány napunk lesz megelőzni a bajt. Ehhez költséghatékony megoldást csak az olyan prémium lombtrágyák jelentenek, mint amilyenek az ICL műtrágyagyár Agroleaf Power lombtrágyái is, hiszen ezeket úgy tervezték, hogy a páratlan hatóanyag-tisztaságnak köszönhetően rövidebb idő alatt több tápanyagot juttasson be a növények szervezetébe. Az ilyen termékcsaládoknál figyelembe veszik azt is, hogy a lombtrágyázás feladata, hogy az alaptrágyázást támogatva igazodjon a növények különböző fejlődési fázisaihoz, így ennek megfelelően finomhangolják a tápanyagok arányát is.”

A szakértő szerint az Agroleaf Power lombtrágyáknál ezért találunk például 6 különböző összetételt, amelyekkel a kora tavaszi gyökéraktivitásnak kedvező plusz foszfortól kezdve, a termésnövekedésnél lényeges plusz nitrogénen át a gyümölcsérést segítő káliumtúlsúlyos összetételig válogathatnak a termelők.

Az Agroleaf Power lombtrágyák hatásfokozó adalékanyagaival megelőzhetőek a termésproblémák az ültetvényekben.

2., A hatásfok növeléséhez dózisból kevesebb, kijuttatásból több kell hatásnövelő adalékokból

Az ICL lombtrágyák prémium termékcsaládjaként az Agroleaf Power tápanyagok speciális adalékanyagaikkal pontosan azt nyújtják, amivel körülményektől függetlenül optimális maradhat a szőlőültetvény és a gyümölcsös tápanyagellátása.

  • A DPI (Double Power Impact) technológia segítségével a kijuttatott tápelemek tovább lesznek elérhetőek a növényeknek, a felvett tápelemtartalom gyorsabban épül be a növényekbe.

  • M-77 kelátcsomagjuk egyszerre tartalmaz tápanyagokat felszívó szövetek működését segítő vitaminokat, a tápanyag-hasznosulást fokozó funkcionális elemeket és stresszcsökkentő összetevőket. Ennek köszönhetően a gyorsabban és tovább elérhető tápelemek jobb arányban épülnek be, fordulnak termőre a gyümölcsfákban, szőlőben.

Az Agroleaf Power lombtrágyákkal kijuttatott makro- és mikroelemek maradéktalan hasznosulásához a kijuttatásához 2-3 napra van szükség, de a kísérletek azt mutatták, hogy hála a hatásfokozó összetevőknek, a növényeken belül már a kijuttatás után 24 órával jelentős pozitív élettani változások indulnak be. A DPI technológiával a tápelemek kitolt hatástartammal 200 órán át maradnak felvehetőek a levélzeten, ez ideális körülmények között 8-10 napot tesz ki az állományban.”

3., Sose felejtsük, a lombtrágya nagyobb része víz: áldozzunk pár száz forintot a pH korrekcióra!

A növényvédőszerekhez hasonlóan a lombtrágyákra is igaz, a vízminőség drámain befolyásolja a hatásfokot, hiszen az oldat nagy része nem hatóanyag, hanem víz! A kijuttatáshoz ezért használjunk jó minőségű lágy vizet, vagy pedig alkalmazzunk a pH és az EC érték esetében is korrekcióhoz kifejlesztett készítményt. Az ICL Nova Pekacid száraz foszforsavval kiegészített öntöző műtrágyája (NPK 0-60-20) kétszeres haszon a termelőknek. A vízlágyításhoz mindössze 500 g/1 m3 dózissal így alacsony ráfordítással maradhatunk 2,5-3 EC érték és 5,5-6,5 pH érték közötti tartományban.

Milyen nyári lombtrágyákat ajánl az ICL almatermésűekhez?

A termés növekedési időszakában alkalmazzuk a kiegyensúlyozott tápelemösszetételű Agroleaf Power Totalt (20+20+20+mikroelemcsomag – vas, mangán, bór, réz, molibdén, cink).

4 kg/ha dózisban.

Gyümölcsérés idején végezzünk kezeléseket a magas káliumtartalmú Agroleaf Power High K-val (15+10+31+mikroelemcsomag – vas, mangán, bór, réz, molibdén, cink).

4 kg/ha dózisban, 2-3 alkalommal ismételve.

A hosszabb tárolásra szánt gyümölcsök esetén legkésőbb július végéig juttassuk ki a lombtrágyát. A jó káliumellátottság az almatermésűeknél kritikus fontosságú a megfelelő pillanatban, hiszen javítja a gyümölcsök színét, ízét, tárolhatóságát, ráadásul kitolja a növény szárazságtűrését is.

Egész tenyészidőszakban a keserűfoltosság megelőzéséhez:
Agroleaf Power CA (11-5-19+9CaO+2,5MgO+mikroelemcsomag), amely számos nélkülözhetetlen mikroelem – réz, cink, bór, magnézium – társaságában tartalmazza a termés minőségi mutatóit jelentősen javító emelt kalciumdózist.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

Mely ICL lombtrágyákkal egyszerűbb kiváló minőségű termést elérni szőlőben?

Röviddel a virágzás után Agroleaf Power Magnesium (10-5-10+16MgO+32SO3+ mikroelemek) a kocsánybénulás és a levélérközi klorózis megelőzéséhez.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

7-14 naponta ismételve.

Plusz kalciumdózis már borsónyi termésmérettől:
Agroleaf Power CA (11-5-19+9CaO+2,5MgO+mikroelemcsomag).

Javítja a bogyók sejtfalszilárdságát, megelőzi a bogyóhéjrepedést, javítja az eladhatóságot a roppanós bogyóállag biztosításával. Gépi szüretelésnél a kalcium lombtrágyával kezelt gyümölcsök jobban ellenállnak a rázóhatásnak, így kisebb az oxidáció fehérszőlőknél, míg kékszőlőknél a színeződést befolyásolja kedvezően.

3-5 kg/ha dózisban alkalmazva.

7-14 naponta ismételve.

Szüretelés előtt a termés cukorfokának emeléséhez: Agroleaf Power High K  (15-10-31 + mikroelemek).

A lombtrágya jelentős plusz káliumtartalmával sikeresen előzi meg a káliumhiány okozta fürtfonnyadást, a könnyen felvehető tápelem emeli a cukortartalmat, javítja az íz- és illatanyagok intenzitását.

4-5 kg/ha dózisban alkalmazva.
7-14 naponta ismételve.

Az Agroleaf Power lombtrágyák a legtöbb növényvédőszerrel (a réztartalmú készítményeket kivéve) problémamentesen keverhetőek. Az első kijuttatás előtt mindig végezzük alacsony dózissal próbakeverést és próbakezelést az állományban!

Keresse Rácz Gábor területi képviselőt a további termékinformációért, ingyenes szaktanácsadásért!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
tel: +36304881479
email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás