Friss információk érkeztek a borászat világából. Németországban a tavalyinál kevesebb termés ellenére jó évjáratban reménykednek a gazdák. Hazánkban eközben áremelkedés és árcsökkenés is megfigyelhető a bor árában attól függően, hogy fehér vagy vörös borról van szó.

Jól indult a szüret Németországban. Szakértők szerint a fő szüreti időszak kezdetén jó minőségű évjárattal számolnak a német gazdák. A késő nyári időjárás jó hatással volt az ottani fürtökre. Szépen beért minden fajta és az előrejelzések szerint a száraz ősz miatt mindegyiket megfelelő érési stádiumban tudják majd betakarítani a termesztők.

A szüret szinte mindenhol szeptember 20-a tájékán kezdődött meg a korai fajták szedésével, mint például a Müller Thurgau vagy a Dornfelder, majd a Burgundi fajtákkal. A késői Rizling várhatóan csak október végén kerülhet a puttonyokba, amennyiben az időjárás is így akarja. A hosszú érési időszak a nappali meleg és az éjszakai hideg idővel elősegíti az aromák megfelelő kialakulását a bogyókban, ami a német borok jellegzetes zamatát adja.

Jó évjáratban bíznak a német gazdák
 

Az előzetes információk alapján az idén leszüretelt borszőlő mennyisége kevesebb lesz a tavalyinál. Ez elsősorban a nyár eleji csapadékos időjárásnak és a később megjelenő lisztharmatjárványnak köszönhető.

A német borászati intézet (DWI) országszerte 8,6 millió hektoliter borral számol, ami 5 százalékkal marad el a 10 éves átlag 9 millió hektolitertől.

A legfrissebb hazai adatok alapján a földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok belföldön értékesített mennyisége nem változott számottevően 2016 első nyolc hónapjában 2015 hasonló időszakához képest. Ugyanezen időszakban 3 százalékkal csökkent a fehérborok iránti kereslet, míg szintén 3 százalékkal több vörös- és rozébor fogyott.

Egyes borok ára emelkedett, másoké csökkent
 

Emelkedett a belföldön termelt borok értékesítési ára. Hektoliterenként 26.097 forintot kérnek a termelők a borért, ami 3 százalékos drágulást jelent a tavalyi árakhoz képest. A fehérborok 24.270, a vörös- és rozéborok 28.398 forintba kerülnek hektoliterenként.

A fehérborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési ára 9 százalékkal, 27.959 forint/hektoliterre, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké csaknem 2 százalékkal, 23.772 forint/hektoliterre nőtt. A vörös- és rozéborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési átlagára 7 százalékkal, 25.646 forint/hektoliterre emelkedett, míg az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké 2 százalékkal, 28.738 forint/hektoliterre csökkent a megfigyelt időszakban.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás