Jó német bort hozhat az idei szezon, itthon hektikusan mozognak az árak
Friss információk érkeztek a borászat világából. Németországban a tavalyinál kevesebb termés ellenére jó évjáratban reménykednek a gazdák. Hazánkban eközben áremelkedés és árcsökkenés is megfigyelhető a bor árában attól függően, hogy fehér vagy vörös borról van szó.
Jól indult a szüret Németországban. Szakértők szerint a fő szüreti időszak kezdetén jó minőségű évjárattal számolnak a német gazdák. A késő nyári időjárás jó hatással volt az ottani fürtökre. Szépen beért minden fajta és az előrejelzések szerint a száraz ősz miatt mindegyiket megfelelő érési stádiumban tudják majd betakarítani a termesztők.
A szüret szinte mindenhol szeptember 20-a tájékán kezdődött meg a korai fajták szedésével, mint például a Müller Thurgau vagy a Dornfelder, majd a Burgundi fajtákkal. A késői Rizling várhatóan csak október végén kerülhet a puttonyokba, amennyiben az időjárás is így akarja. A hosszú érési időszak a nappali meleg és az éjszakai hideg idővel elősegíti az aromák megfelelő kialakulását a bogyókban, ami a német borok jellegzetes zamatát adja.
Hirdetés
Az előzetes információk alapján az idén leszüretelt borszőlő mennyisége kevesebb lesz a tavalyinál. Ez elsősorban a nyár eleji csapadékos időjárásnak és a később megjelenő lisztharmatjárványnak köszönhető.
A német borászati intézet (DWI) országszerte 8,6 millió hektoliter borral számol, ami 5 százalékkal marad el a 10 éves átlag 9 millió hektolitertől.
A legfrissebb hazai adatok alapján a földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok belföldön értékesített mennyisége nem változott számottevően 2016 első nyolc hónapjában 2015 hasonló időszakához képest. Ugyanezen időszakban 3 százalékkal csökkent a fehérborok iránti kereslet, míg szintén 3 százalékkal több vörös- és rozébor fogyott.
Emelkedett a belföldön termelt borok értékesítési ára. Hektoliterenként 26.097 forintot kérnek a termelők a borért, ami 3 százalékos drágulást jelent a tavalyi árakhoz képest. A fehérborok 24.270, a vörös- és rozéborok 28.398 forintba kerülnek hektoliterenként.
A fehérborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési ára 9 százalékkal, 27.959 forint/hektoliterre, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké csaknem 2 százalékkal, 23.772 forint/hektoliterre nőtt. A vörös- és rozéborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési átlagára 7 százalékkal, 25.646 forint/hektoliterre emelkedett, míg az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké 2 százalékkal, 28.738 forint/hektoliterre csökkent a megfigyelt időszakban.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés