Szomolya a rövid szárú fekete cseresznyéjéről lett híres, mert sehol a világon nem érik ebből a gyümölcsből olyan fekete, ízletes, zamatos és ropogós gyümölcs, mint ott. A világhírű szomolyai kilóját most 600 forintért árulják. Heves megyében a tavalyinál kevesebb cseresznye termett, azonban az önköltségi ár feléért, harmadáért lehet csak eladni.

Tíz éve még kevesen foglalkoztak hagyományos gyümölcstermesztéssel Szomolyán, ma 5-6 családnak ad itt megélhetést a cseresznye. A Hajnaltájban megszólaló gazda, aki maga is most kezdte a telepítést, azt mondta, idén körülbelül ezer fáról 5-6 mázsa gyümölcsöt szedtek, mert a fák még fiatalok.

Egy másik gazdánál kétezer fán nő a méltán híres fekete, rövid szárú cseresznye, amelyet géppel szednek. Azt mondja, jó volt az idő, így jó a termés is. Az étkezési cseresznye ára ezer, az iparié 4-500 forintról indult. Idén egyébként a korán érő cseresznye kilójáért 1400 forintot is kaptak a termelők, ma már 600-ért árulják a gyümölcsöt.

A termelésbe a szomolyai önkormányzat is beszállt, három hektár telepített területük van, ahova az őszön még 600 csemetét ültetnek, így akkor már 1700 fánál tartanak majd. A polgármester egyébként úgy látja, egyre több termő, de eddig műveletlen területre kerül cseresznye a környéken.

Érdekli a cseresznyetermesztés? Szeretne bővebb ismereteket szerezni a cseresznyefajtákkal kapcsolatban? Olvassa el cseresznyefajtákkal foglalkozó cikkünk első, második és harmadik részét!

Heves megye azon részein, ahol tavasszal nem volt fagykár, jó közepes termés várható cseresznyéből és meggyből is – mondja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei területi szervezetének elnöke. Már tavaly is alacsony árak kísérték a termést, és az idei, kevesebb mennyiséget még olcsóbban, valahol az önköltségi ár felén, harmadán lehet eladni - hívja fel a figyelmet Székely Zoltán. Az árak rendezéséhez állami beavatkozásra van szükség – mondják a szakemberek.

Az időjárás kedvezett a nagykörűi gyümölcsösnek is, az országos átlagnál jobb termés ígérkezik a térség cseresznyéseiben. Az ötszáz cseresznyésgazda egyike, Nagykörű alpolgármestere azt mondta a Hajnaltájban, nehéz az árat megjósolni, mert még a szezon elején vagyunk, de egy jó közepes évre számítanak.

A gazda elmondta azt is, korábban közös, összehangolt permetezést is szerveztek évente kétszer a a kukacot okozó cseresznyelégy, illetve a monília ellen, de 10-12 éve született egy olyan rendelet, amely szerint a lakott területekhez közeli cseresznyésekben nem lehet légi permetezést végezni.

Forrás: hirado.hu

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás