Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe
A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért a vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik. A magyarországi klímaadottságok mellett egyre gyakrabban fordul elő nyáron aszály és hőstressz. A tápanyagellátottság döntő szerepet játszik abban, hogy a kukorica hogyan tud megbirkózni a stresszes időszakokkal. Törekedni kell a megfelelő NPK-műtrágyázásra, mert így nemcsak nitrogént, hanem foszfort és – a szárazságtűrésben nélkülözhetetlen – káliumot is juttatunk a kukoricának.
A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának, és záródásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek kevesebb vízre van szüksége.
A harmonikus tápanyag-ellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában, és nem utolsósorban növeli a termés mennyiségét is.
Hirdetés
A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge, a vetést nem szabad 8-10 °C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. A teljes műtrágyaigény kijuttatható akár a magágyelőkészítés előtt, de a foszfort és káliumot mindenképpen a vetés előtt, vagy a vetéssel egy menetben kell kijuttatni. A nitrogénigény kielégítése történhet megosztva is, a második adagot a sorközműveléssel lehet kijuttatni a területre. A foszfor a talajban nem mobilis elem, így közvetlenül a gyökérzónába kell kijuttatni. Ha a foszforellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.
Kép: foszfor hiánytünet kukoricában, lila levél és szár.
Összefoglalva: Az NPK-alaptrágyázás, valamint a talaj megfelelő kálium,- és foszfortartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alap-trágyaként, például a COMPLEX 15/15/15+8SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +11SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfortartalmú starterműtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20+8SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrogén nitrát formában történő kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó, így NAC 27 N műtrágyánk használatát javasoljuk.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés