A mezőgazdasági termények piaca Szerbiában meglehetősen ingatag, aminek egyik oka, hogy csak a termőterületek mintegy 2 százalékán megoldott az öntözés. Ezért a növénytermesztés eredményessége a tápanyagutánpótláson kívül főleg attól függ, hogy az adott évben van-e elegendő csapadék. Ennek hiányában egyre nehezebben tudnak felszínen maradni azok a szerbiai gazdák, akik hagyományos haszonnövényeket – kukoricát, búzát, szóját, napraforgót vagy cukorrépát – termesztenek. Ezért vizsgálták meg azt, van-e a jövője a cirok-, tönkölybúza- és kendertermesztésnek Szerbiában?

A Magyar Mezőgazdaság szakcikke számolt be róla, hogy olyan alternatív megoldásokban gondolkodnak az ottani gazdálkodók, amelyek az elmúlt évtizedekben feledésbe merültek. Az agrárszektorban dolgozó szakemberek és a termelők annak a lehetőségeit mérlegelik, hogy a vetésterületek 90 százalékát uraló kukorica, szója, napraforgó és cukorrépa mellé milyen új, termesztett haszonnövényeket lehetne beiktatni a vetéstervbe, amelyeknek piaca is lehet. Az utóbbi hónapokban több, Vajdaságban tartott szakmai rendezvényt is tartottak a témában.

A Vajdaságban is megfontolandó a felmelegedést és a szárazságot jobban elviselő alternatív növények termesztése

Az alternatív növények termesztési lehetőségét vizsgálták és vitatták meg Zentán

A vajdasági Zentán tartott, határokon átnyúló szakmai tanácskozáson is ezeket a lehetőségeket vizsgálták meg. A rendezvényt az Interreg–IPA CBC Magyarország–Szerbia program keretében, közösen szervezte a Zentai Kertészek Egyesülete, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara, az Európai Ügyek Alap (Szerbia), továbbá Magyarországról a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ, a szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. és a Lavina Alapítvány. A konferenciasorozat zentai állomásán Đorđe Krstić, Goran Jaćimović és Dušan Đunđerski, az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának szakemberei a cirok, a kender és a tönkölybúza termesztésének előnyeit és lehetőségeit mutatták be.

Így látják a gazdák

Azok a meghívott termelők is elmondták a tapasztalataikat, akik már termesztettek ilyen növényeket. Kifejtették, hogy a rejtett lehetőségként emlegetett növények esetében a sikeres termeléstechnológia elsajátítása és a megfelelő minőségű termék előállítása jóval könnyebb, mint a hosszú távú termeléshez nélkülözhetetlen megbízható, stabil üzleti partnerek megtalálása, akik szavatolnák, hogy az új haszonnövényeket érdemes legyen hosszú távon is a vetéstervben tartani. A rendezvénysorozat előadói minden helyszínen arra törekednek, hogy a klímaváltozásra válaszként olyan rendszert dolgozzanak ki és mutassanak be, amelyek felkeltik az érdeklődést az olyan haszonnövények termesztése iránt, amelyek kevésbé érzékenyek a csapadékhiányra és a növénybetegségekre, és amelyekre kereslet van a piacon. Ebben kiemelkedőnek számít a cirok, a kender és a tönkölybúza termesztése.

Sok termelőt érdekeltek az alternatív növények termesztésével kapcsolatos információk

A vajdasági tanácskozássorozat a 72 tagszervezetet tömörítő Vajdasági Agráregyesületek Szövetségé­nek támogatásával zajlik. Ők mozgósí­tani tudják a gazdatársadalmat, és a termelők széles körét képesek tájékoztatni innovatív lehetőségekről. Kulcsár Sarolta, a Zentán szervezett rendezvény pro­jektkoordinátora megköszönte az agrárszakembereknek, a termelőknek és a falugazdászoknak, hogy szép számban részt vettek a rendezvényen, és hogy nekik köszönhetően építő jellegű szakmai vita alakulhatott ki a témában. Az előadások felkerülnek az internetre, és márciusban elindítják a Kornukópia című online képzési programot. Ennek keretében az érdeklődő gazdák díjmentesen megismerhetik a rendezvényeken bemutatott alternatív növények termesztéstechnológiáját. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás