A gyümölcsfákkal rendelkező gazdákra kifejezetten igaz a cikk címe, ugyanis kertész és méhész egy célért dolgozik. A méhekre ugyanis a kertekben nagy szükség van, talán manapság nagyobb, mint régen. 

A kertésznek feltétlenül szüksége van a méhek virágport és nektárt gyűjtő tevékenységére, amely nélkül a gyümölcsfák, a szőlő, a zöldségfélék és a virágos növények nem termékenyülnek meg, nem érlelnek magot. A méhek munkáját csak a növénynemesítők pótolhatják azzal, hogy úgynevezett öntermékeny fajtákat állítanak elő, amelyeknek virágai a saját pollenjükkel termékenyülnek meg.

Méhek nélkül nem ehetnénk ennyi finom zöldséget és gyümölcsöt
 

Régebben a termesztett és a szabadban élő növények virágait a vad rovarok (darazsak, legyek, pókok, lepkék, bogarak stb.) is megtermékenyíthették, de ezek a légszennyezés és a vegyi növényvédelem következtében olyan mértékig megritkultak, hogy a virágok megporzásában napjainkban alig van jelentőségük. A nagyobb területű gyümölcsösökben most is szokásos, hogy vándor-méhészekre bízzák az alma, a körte, a kajszi- és az őszibarack, valamint a szilvafák virágainak a megtermékenyítését. Fontos szerepet játszanak a méhek a repce, a mustár, a napraforgó gazdaságos termelésében és a vetőmagtermelésben is.

A méhek időrendje

Örvendetes, hogy terjedőben van a mézontófű (facélia) termelése, mert ez úgy időzíthető, hogy a növény virágzása olyan időszakra essék, amikor a méhek viszonylag kevés virágport és nektárt tudnak gyűjteni. Sok gondot okoz a termelésben a vegyi növényvédelem célszerű megszervezése és időzítése. A kertészeknek feltétlenül be kell tartaniuk azt a szabályt, hogy a virágzó növényeket nem permetezik meg a méhekre nézve életveszélyes növényvédő szerekkel.

Ebben sok segítséget nyújthatnak a hatóságok, amelyek közhírré teszik, hogy mikor lehet és mikor nem szabad permetezni! A méhészeknek pedig arra kell törekedniük, hogy a permetezések idejében a méhek ne hagyhassák el a kaptárjukat. Mindez természetesen csak a két, érintett fél egyetértése és együttműködése alapján valósulhat meg.

Ha ez a „bioszimbiózis" kialakul és annak betartását mindkét fél kötelességének tartja, akkor a fogyasztók több és olcsóbb mézet vásárolhatnak az egész évben, és közös munkánk eredményeként mindannyian több és jobb gyümölcshöz, zöldségféléhez juthatunk hozzá.

Forrás: balintgazda.hu

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás