A vízgazdálkodási kihívások és a tájgazdálkodási megoldások köré felépített előadássorozat kezdődött Kiskunfélegyházán a Szentkúti Kulturális és Turisztikai Egyesület szervezésében. Az első alkalommal a fenntartható gazdálkodás került a figyelem középpontjába. Normális esetben a tél végén hazánk szántóföldjein kisebb-nagyobb a belvízborítás, a gazdák ilyenkor szabadulnak a víztől, és ez a mennyiség el is folyik az országból. Később pedig aszály idején nem áll rendelkezésre elég víz. Az Alföld vízgazdálkodását ezért az árvíz-belvíz-aszály hármas egységében kell vizsgálni.

A víztöbbletet a hasznunkra kell fordítani  - mondta Balogh Péter gazdálkodó geográfus, az ELTE Természetföldrajzi Tanszékének óraadó tanára, a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület tanácsadó testületének tagja. „Az élő táj, mint fenntarthatóság” címmel tartott előadásában kifejtette, hogy: “a múltban sok mindent elrontottunk, nagy tévedés volt például az árteret leválasztani, vagy a lápos területet lecsapolni. Amikor pedig arról folyik a vita, hogy a szántó vagy a víz van-e jó helyen, ma már helyesebb szántóveszélyről beszélnünk, mint belvízveszélyről. Az árvízre sem ellenségként kell tekinteni. Hiszen pótolja a hiányzó csapadékot, vagyis a természet önmaga oldja meg a száraz fél év vízhiányát. A pulzáló árvíz a táj szívverése – fogalmazott a szakember.

A talajélet visszaállítása és fokozása, valamint a helyes vízgazdálkodás sokat segítenek a jó gazdálkodás eléréséhez - képünkön példa a vízmegtartásra Jászszentlászlón, Eördögh András tanyáján

Foglalkoznak a témával, de a történelmi tényeket nem szabadna figyelmen kívül hagyni

A Szabad Föld riportjából kiderült, hogy kormányzati szinten is foglalkoztak már a Duna-Tisza-közének elsivatagosodásával, valamint a Homokhátság vízpótlásával. Milliárdokat költöttek az ezekkel kapcsolatos tanulmányokra és a csatornák rendbetételére. Viszont elég csak a régi térképekre nézni: a tájat szikes tavak, lápok uralták. A szárazodást a modernizáció során kialakult tájhasználat okozta. Ma a vizet már nem megtartják, hanem szabadulnak tőle. Erről Balogh Péter azt mondta: “az édenkertet rabszolgatájjá degradálták, az emberekből pedig rabszolgát csináltak: ez a fajta gyarmatosítás vezetett a tájtól való elszakítottsághoz." A jászszentlászlói Eördögh András biogazdálkodó és lótenyésztő a témához kapcsolódóan videón mutatta be, hogyan lehet visszatartani a vizet és nem elengedni a Dong-éri-csatornán keresztül, amelynek tisztítására egyébként milliárdokat szükséges költeni.

Az aktív talajélet a jövedelmezőséget is javítja

Kökény Attila, a Talajmegújító Mezőgazdaság Egyesület szaktanácsadója arról beszélt, hogyan teszi tönkre a szántás a talaj termőképességét. A művelet csak rontja a talaj szerkezetét: a termőréteget elfújja a szél, elmossa a víz. A Föld összes talajának 33 százaléka szenvedett már el valamilyen mértékű károsodást, évente a termőtalaj 0,7 százaléka tűnik el. Pedig a párizsi éghajlat-változási egyezmény egyik kitétele, miszerint évente hektáronként 0,4 százalékkal kell emelni a talaj humusztartalmát. Az előadó szerint az intenzív mezőgazdaság ugyancsak intenzíven pusztítja a talajt. A  folyamatot nem lehet visszafordítani szántással. Annak mellőzésével viszont az erózió csökkenthető. Kökény Attila a szántás nélküli módszereket gyakorlati példákkal mutatta be. Ezt eddig 20 ezer hektáron alkalmazta. A fenntartható szántóföldi gazdálkodáshoz, az egészséges talajhoz változatos növények, direktvetés, állandó talajtakarás (minél vastagabb a mulcs, annál jobb), mindig élő gyökerek, továbbá minimális talajművelés szükséges. Ennek következtében néhány év alatt helyreáll a talaj egészsége, és megtelik élettel: nő a széntartalom, a föld pedig a mélyebb rétegekig nedves marad.

A talajélet fontosságáról, a talajvédelemről és a talajjavításról ezekben a cikkeinkben olvashat:

A talajjavítás adhatja vissza az emberiség egészségét?
Figyeljen, nehogy rossz talajvédelmi szakértőt válasszon!
Kiemelten fontos az aratás utáni talajjavítás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás