A vízgazdálkodási kihívások és a tájgazdálkodási megoldások köré felépített előadássorozat kezdődött Kiskunfélegyházán a Szentkúti Kulturális és Turisztikai Egyesület szervezésében. Az első alkalommal a fenntartható gazdálkodás került a figyelem középpontjába. Normális esetben a tél végén hazánk szántóföldjein kisebb-nagyobb a belvízborítás, a gazdák ilyenkor szabadulnak a víztől, és ez a mennyiség el is folyik az országból. Később pedig aszály idején nem áll rendelkezésre elég víz. Az Alföld vízgazdálkodását ezért az árvíz-belvíz-aszály hármas egységében kell vizsgálni.

A víztöbbletet a hasznunkra kell fordítani  - mondta Balogh Péter gazdálkodó geográfus, az ELTE Természetföldrajzi Tanszékének óraadó tanára, a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület tanácsadó testületének tagja. „Az élő táj, mint fenntarthatóság” címmel tartott előadásában kifejtette, hogy: “a múltban sok mindent elrontottunk, nagy tévedés volt például az árteret leválasztani, vagy a lápos területet lecsapolni. Amikor pedig arról folyik a vita, hogy a szántó vagy a víz van-e jó helyen, ma már helyesebb szántóveszélyről beszélnünk, mint belvízveszélyről. Az árvízre sem ellenségként kell tekinteni. Hiszen pótolja a hiányzó csapadékot, vagyis a természet önmaga oldja meg a száraz fél év vízhiányát. A pulzáló árvíz a táj szívverése – fogalmazott a szakember.

A talajélet visszaállítása és fokozása, valamint a helyes vízgazdálkodás sokat segítenek a jó gazdálkodás eléréséhez - képünkön példa a vízmegtartásra Jászszentlászlón, Eördögh András tanyáján

Foglalkoznak a témával, de a történelmi tényeket nem szabadna figyelmen kívül hagyni

A Szabad Föld riportjából kiderült, hogy kormányzati szinten is foglalkoztak már a Duna-Tisza-közének elsivatagosodásával, valamint a Homokhátság vízpótlásával. Milliárdokat költöttek az ezekkel kapcsolatos tanulmányokra és a csatornák rendbetételére. Viszont elég csak a régi térképekre nézni: a tájat szikes tavak, lápok uralták. A szárazodást a modernizáció során kialakult tájhasználat okozta. Ma a vizet már nem megtartják, hanem szabadulnak tőle. Erről Balogh Péter azt mondta: “az édenkertet rabszolgatájjá degradálták, az emberekből pedig rabszolgát csináltak: ez a fajta gyarmatosítás vezetett a tájtól való elszakítottsághoz." A jászszentlászlói Eördögh András biogazdálkodó és lótenyésztő a témához kapcsolódóan videón mutatta be, hogyan lehet visszatartani a vizet és nem elengedni a Dong-éri-csatornán keresztül, amelynek tisztítására egyébként milliárdokat szükséges költeni.

Az aktív talajélet a jövedelmezőséget is javítja

Kökény Attila, a Talajmegújító Mezőgazdaság Egyesület szaktanácsadója arról beszélt, hogyan teszi tönkre a szántás a talaj termőképességét. A művelet csak rontja a talaj szerkezetét: a termőréteget elfújja a szél, elmossa a víz. A Föld összes talajának 33 százaléka szenvedett már el valamilyen mértékű károsodást, évente a termőtalaj 0,7 százaléka tűnik el. Pedig a párizsi éghajlat-változási egyezmény egyik kitétele, miszerint évente hektáronként 0,4 százalékkal kell emelni a talaj humusztartalmát. Az előadó szerint az intenzív mezőgazdaság ugyancsak intenzíven pusztítja a talajt. A  folyamatot nem lehet visszafordítani szántással. Annak mellőzésével viszont az erózió csökkenthető. Kökény Attila a szántás nélküli módszereket gyakorlati példákkal mutatta be. Ezt eddig 20 ezer hektáron alkalmazta. A fenntartható szántóföldi gazdálkodáshoz, az egészséges talajhoz változatos növények, direktvetés, állandó talajtakarás (minél vastagabb a mulcs, annál jobb), mindig élő gyökerek, továbbá minimális talajművelés szükséges. Ennek következtében néhány év alatt helyreáll a talaj egészsége, és megtelik élettel: nő a széntartalom, a föld pedig a mélyebb rétegekig nedves marad.

A talajélet fontosságáról, a talajvédelemről és a talajjavításról ezekben a cikkeinkben olvashat:

A talajjavítás adhatja vissza az emberiség egészségét?
Figyeljen, nehogy rossz talajvédelmi szakértőt válasszon!
Kiemelten fontos az aratás utáni talajjavítás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás