Jobb lehet a jövő, ha kukorica helyett cirok lesz a magyar földeken?
Jó alternatívája lehet a kukoricának a cirok a száraz kontinentális éghajlaton, illetve az aszályra hajlamos területeken. A cirok szárazságtűrése kiemelkedő, ráadásul a változó klimatikus körülmények között jövedelmezőbb is lehet a kukoricánál. Magyarországon 1970 és 2000 között 80-100 ezer hektáron termesztettek cirkot, de ezt követően a területe jelentősen visszaesett a birtokszerkezet átalakítása, a korszerűtlen fajták/hibridek, és a nagyüzemi állattartó telepek megszűnése miatt. Jelenleg 20-22 ezer hektáron termesztik, de a vetésterülete évről-évre dinamikusan emelkedik.
Több témát is átbeszélt a közelmúltban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos növénytermesztési beszállítóipari alosztálya, ezek között a ciroktermesztés jelenéről és fejlesztési lehetőségeiről is szó esett. A NAK anyagát szemléztük. Míg több, más növénykultúrára kedvezőtlenül hat a klímaváltozás, addig a cirok vetésterületének növekedése a hőmérséklet emelkedésének is köszönhető. Ugyanis jó szárazságtűrése miatt az aszályra hajlamos, gyenge adottságú területeken érdemes a kukoricát cirokkal helyettesíteni. Egy kilogramm szárazanyag előállításához 40-50 százalékkal kevesebb vizet igényel, mint a kukorica. A termése aszályos körülmények között legalább 15-20 százalékkal meghaladja a kukoricáét, hozama pedig Magyarországon akár a hektáronkénti 12 tonnát is elérheti.
Nyereségesebb a ciroktermesztés, mintha kukoricát vetnénk
Azokon a szélsőséges időjárásnak kitett területeken, ahol más kultúra gyakorlatilag nem termeszthető gazdaságosan és biztonságosan – többek között alacsonyabb műtrágya- és növényvédőszer-költsége miatt –, a cirok nyereséges tud lenni. Ezen kívül a vetésforgó is bővíthető a növénnyel, ezáltal csökkenthető a rovar-és betegségnyomás. Ugyancsak segíti a termesztését a korszerű hibridek megjelenése.
Hirdetés
A NAK alosztályának álláspontja szerint a cirok a jövő növénye lehet, erről itt írtunk korábban. Mindez nem csak a kedvező termesztési viszonyok miatt van, az állattenyésztők számára ugyanis a cirok kedvező beltartalma alapján (toxinmentes, magas fehérjetartalom, kiváló aminosav-összetétel) tökéletes kiegészítője a szemestakarmányoknak. Továbbá olcsóbbá és biztonságosabbá teszi a takarmány-előállítást is. Ezeken kívül egyre növekvő és stabilabb a piaci kereslet a sokrétű felhasználhatósága miatt. Mivel a cirok glutén- és GMO-mentes, kiváló alapanyag az élelmiszer-előállításhoz, továbbá a sör- és az alkoholgyártás számára is. Ráadásul a bioetanol előállítására is alkalmas.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés