A fenntarthatóság átfogó fogalom az állattenyésztésben. Sokféleképpen lehet meghatározni. Az állattenyésztés módjára, a felhasznált erőforrásokra, az állatok jólétére, a gazdálkodó jövedelmezőségére és mindenekelőtt a gazdaság hatékonyságára összpontosítva. Mindezek az elemek meghatározzák a gazdálkodásnak a társadalomra és a környezetre gyakorolt hatását.

A fenntartható tejgazdálkodást úgy írhatjuk le, hogy a tejtermelés a leghatékonyabb módon történik az állatok jóléte és a környezetre gyakorolt minimális hatás figyelembevételével, miközben a gazdálkodó profitját maximalizálják.

Optimalizálhatjuk a takarmány minőségét jobb minőségű nyersanyagok biztosításával és a takarmány optimális összeállításával, precíziós takarmányozással (Fotó: Pixabay)

A tejtermelésnél a fenntarthatóság számos aspektusa azonosítható

A takarmányhatékonyságot a DMI alapján számított, adott takarmánymennyiségért cserébe előállított, energiakorrigált tej mennyiségének mérésével lehet értékelni. A takarmányhatékonyságot vagy a meghatározott takarmánymennyiségből előállított energiakorrigált tej növelésével, vagy a meghatározott mennyiségű tej csökkentett takarmánymennyiségből történő előállításával lehet mérni.

A tejelő tehenek takarmányhatékonyságának javítása közvetlen hatással van a gazdálkodó jövedelmezőségére és a gazdaság szénlábnyomára. A takarmányhatékonyságot többféleképpen javíthatjuk. Genetikai szelekcióval hatékonyabb állatokat állíthatunk elő. Optimalizálhatjuk a takarmány minőségét jobb minőségű nyersanyagok biztosításával és a takarmány optimális összeállításával, precíziós takarmányozással.

A bendőfermentáció optimalizálása

Használhatunk probiotikumokat és adalékanyagokat a bendőfermentáció optimalizálására, hogy növeljük a takarmány emésztését. A jólét javításán és a stressz csökkentésén is dolgozhatunk, mivel a stressz és a betegségek közvetlen és jelentős hatással vannak a tejelő tehenek hatékonyságára. Mivel egyre kevesebb rendelkezésre álló erőforrással, folyamatosan változó időjárási viszonyokkal és növekvő takarmányköltségekkel kell megbirkóznunk, a takarmányhatékonyság javítása a fenntartható tejtermelés egyik legfontosabb szempontjává vált.

A környezeti hatásoké hatalmas téma, amikor a kérődzőkről, különösen a tejelő tehenekről beszélünk. A tejágazat már évek óta nagyító alatt van a környezetre gyakorolt hatása, különösen az üvegházhatású gázok kibocsátásához való hozzájárulását tekintve.

Elsődleges cél a metánkibocsátás csökkentése

 A bendőből származó metánkibocsátás csökkentése elsődleges céllá vált a tejtermeléssel kapcsolatban, de ez nem könnyű feladat. A tejágazat szénlábnyomának csökkentésére különböző módszerek léteznek, például genetikai szelekcióval, a metántermelés közvetlen gátlásával, a takarmányhatékonyság javításával és a takarmány jobb emészthetőségének elérésével. A takarmányhatékonyság javítása segít csökkenteni az egy kilogramm tejre jutó takarmányszükségletet. Ez kevesebb földhasználatot és ezáltal kisebb szénlábnyomot eredményez.

Az állatjólét a tehenek kényelmének és egészségének javításával kapcsolatos, az elhelyezési körülmények optimalizálásával, a stressz csökkentésével, valamint a fenntartáshoz és a tejtermeléshez szükséges elegendő tápanyag biztosításával.

A kevésbé stresszelt tehenek hatékonyabbak

A kevesebb stresszel és jobb egészségi állapottal rendelkező tehenek hatékonyabbak és több tejet termelnek. A tejtermelő gazdaságokban a stressz egyik leggyakoribb oka a hőstressz, amely az éghajlatváltozással egyre fontosabbá válik. Egy másik gyakori stressztényező a túlzsúfoltság, amely gyakrabban figyelhető meg, mint gondolnánk.

A túlzsúfoltságot gyakran az állomány méretének növelése okozza, anélkül, hogy időben új elhelyezést biztosítanának. A termékenység nem megfelelő kezelése szintén problémát jelenthet, ami az intenzív ellési időszakokban az átmeneti karámokban túlzsúfoltsághoz vezet. Az ellés általában véve a tejelő tehenek stresszének egyik fő fókuszpontja, különösen az anyagcsere-betegségek, a tejveszteség és az alacsony takarmányhatékonyság tekintetében.

Az ellés, a túlzsúfoltság és a hőstressz könnyen előfordulhat egyszerre, ami a gazdálkodó részéről különleges figyelmet igényel. Az elhelyezés javítása, a jó levegőáramlás és a jobb hűtés biztosítása, a stresszes időszakokban a jó minőségű takarmány biztosítása és a probiotikumokkal való kiegészítés mind segíthet a stressz csökkentésében, az állatok jólétének javításában és a tejelő tehenek jobb hatékonyságának biztosításában.

Alig kerül szóba a gazdálkodók profitja

A fenntarthatóságról beszélve általában kevésbé kerül szóba a gazdálkodók profitja. Hajlamosak vagyunk a jólétre, a hatékonyságra és a környezetre összpontosítani, és elfelejtjük, hogy a fenntartható tejtermelés középpontjában a gazdaságok profitja áll. Ahhoz, hogy képesek legyenek olyan új rendszerekbe befektetni, amelyek javítják a jólétet és csökkentik a gazdálkodás szénlábnyomát, a gazdáknak mindenekelőtt nyereségesnek kell lenniük.

A jövedelmezőség javításának egyik módja a takarmánygazdálkodásra és a takarmányhatékonyságra való összpontosítás, mivel a takarmányköltségek a tejtermeléssel kapcsolatos pénzügyi kiadások mintegy 70%-át teszik ki. A takarmányhatékonyság javítása segít a gazdának abban, hogy meghatározott mennyiségű takarmányból több tejet termeljen, és ezáltal növelje a haszonkulcsát.

A probiotikumok fontos szerepet játszanak a fenntarthatóbb tejtermelés elérésében. Egyes probiotikumok stabilizálják a bendő és a hátsó bél mikrobiótáját, és ennek eredményeként jobb takarmányhatékonyságot biztosítanak. Ebben az összefüggésben az élesztőalapú probiotikum, az Actisaf SC47 nagyon hatékony bélmikrobióta-stabilizátor. Csökkenti a bendőacidózis kockázatát és javítja a rostlebontást. Az élesztő probiotikumok kiegészítése a tejelő teheneknél jelentősen javítja a takarmányhatékonyságot. Fenntarthatóbb tejtermelést is eredményez, a gazdák számára 6:1 arányú pozitív megtérüléssel.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás