A képviselők és a tagállamok által már elfogadott „adattörvény” célja az innováció ösztönzése az adatokhoz való hozzáférés akadályainak felszámolásával. Az új jogszabály előírásokat állapít meg az internethez csatlakoztatott termékek vagy kapcsolódó szolgáltatások használata során keletkező adatok megosztására vonatkozóan, és lehetővé teszi a felhasználók számára az általuk generált adatokhoz való hozzáférést. Hozzájárul az új szolgáltatások fejlesztéséhez, különösen a mesterséges intelligencia területén, ahol hatalmas mennyiségű adatra van szükség az algoritmusok képzéséhez. 

Az Európai Parlament szerint a jogszabály célja továbbá, hogy olcsóbbá tegye az értékesítés utáni szolgáltatásokat és a csatlakoztatott eszközök javítását. Az új jogszabály szerint kivételes körülmények vagy vészhelyzetek, például árvizek és erdőtüzek esetén az állami szervek hozzáférhetnek a magánszektor birtokában lévő adatokhoz, és felhasználhatják azokat.

Az ipari berendezések működésére vonatkozó adatok birtokában a gyárak, a mezőgazdasági üzemek és az építőipari vállalatok optimalizálhatják a működési ciklusokat, a gyártósorokat és az ellátási lánc irányítását - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, 2023

Az üzleti titkok védelme és a jogellenes adattovábbítás megakadályozása

A képviselők világosan meghatározták az üzleti titok és az üzleti titok birtokosainak definícióját, hogy megakadályozzák a jogellenes adattovábbítást és adatszivárgást a gyengébb adatvédelmi szabályozással rendelkező országokba. Azt is el akarják kerülni, hogy egy adott területen a versenytársak kihasználhassák az adatokhoz való hozzáférést, hogy visszafejtsék riválisaik szolgáltatásait vagy eszközeit.

A spanyol jelentéstevő szerint

Pilar del Castillo Vera (Spanyolország), a jelentéstevő elmondta: „Az adattörvény megváltoztatja az életünket. Az ipari berendezések működésére vonatkozó adatok birtokában a gyárak, a mezőgazdasági üzemek és az építőipari vállalatok optimalizálhatják a működési ciklusokat, a gyártósorokat és az ellátási lánc irányítását. Az adattörvény egy új, adat-agilis rendszert hoz létre, amely lehetővé teszi a szinte végtelen mennyiségű, kiváló minőségű adathoz való könnyű hozzáférést. Az adatcsere elősegíti majd a meglévő üzleti modellek és folyamatok optimalizálását, újak fejlesztését és új értékek létrehozását. Más szóval, a jogszabály lehetőséget teremt az innováció és a versenyképesség számára.”

A következő lépések

A jogszabályt 481 szavazattal, 31 ellenében, 71 tartózkodás mellett fogadták el november 9-én, csütörtökön. A jogszabályról szóló megállapodást ezután a tagállamokból álló Tanácsnak kell formálisan jóváhagynia ahhoz, hogy jogszabállyá váljon.

Háttér

Az emberek és gépek által generált adatok mennyisége exponenciálisan növekszik, és a vállalkozások és a hatóságok innovációjának kritikus tényezőjévé válik (pl. az intelligens városok kialakításában). A jogszabály lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy hozzáférjenek az általuk generált adatokhoz. Az Európai Bizottság szerint az összegyűjtött ipari adatok 80 százalékát soha nem használják fel.

Konferencia Európa jövőjéről

Az adattörvény az Európa Jövőjéről szóló konferencia (COFOE) ajánlásaiban, különösen a 31. javaslat (7) bekezdésében, a 35. javaslat (7) bekezdésében és a 35. javaslat (10) bekezdésében megfogalmazott elveket testesíti meg, amelyek célja egy szilárd és méltányos digitális gazdaság megteremtése. Az európai értékeket és elveket tiszteletben tartó, rugalmas adatinfrastruktúrát szorgalmazva a COFOE elképzelését követi. Az adattörvény támogatja a közszolgáltatások digitális átalakítását és az európai közös digitális személyazonosság bevezetését is, amely egyszerűsíti a határokon átnyúló digitális tranzakciókat és szolgáltatásokat, miközben mindezt az európai szabványok és iránymutatások átfogó kerete védi - írták.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás