Fontos feladat a megtermelt gabona minőségének megóvása, a tárolás során bekövetkező veszteség lecsökkentése. A megfelelő időben betakarított, tisztított és kezelt termény a helyesen megválasztott feltételek mellett hosszú ideig gond nélkül tárolható. Lehetőség szerint ezt az ideális állapotot kell a tárolás alatt fenntartani, de a termelők egy része nem figyel erre.

Az Agrárágazat cikkét szemléztük. A biztonságos tárolás leginkább a betárolt gabona hőmérsékletétől és nedvességtartalmától függ, az viszont erős tévhit, hogy az eltarthatóság csak ezeken múlik. A betakarítás idejére az asszimilációs folyamatok befejeződnek, az érés végbemegy, de a mikroorganizmusok mindenkori jelenléte, a betakarítás során történő szemsérülés, a learatott, vagy szárított termény nedvességtartalma, a levegő páratartalma és hőmérséklete együttesen befolyásolják az eltarthatóságot. A termény a tárolóban is élő anyagként viselkedik, ami azt jelenti, hogy a tárolt gabonahalom – legyen az silóban vagy síktárolóban – nedvességtartalma és hőmérséklete a körülményektől függően növekedhet. Ez a folyamat ellenőrizhető és a tárolt gabona szellőztetésével, illetve kezelésével befolyásolható.

A gabona minősége tárolás közben is változik, amire érdemes nagyon odafigyelni

Nem kötelező, de erősítheti a gazdák pozícióját a minőségi bizonyítvány.

Gondok a gabonatárolás első fázisában

Az első művelet a gabona tisztítása és szárítása. Fontos, hogy a tisztítást akkor is el kell végezni, ha a gabona szárítás nélkül beraktározható. Kifejezetten sok a szennyeződés a kukoricában. Ez növeli a gombás fertőzés veszélyét, ráadásul a törmelék visszanedvesedése nagyobb arányú, mint a szemeké. Emiatt a törmelékrészek elősegítik a penészgombák szaporodását.
Az SGS cég mérésekkel, többek között gabonavizsgálati módszerekkel foglalkozik. Párkányi Gábor, a cég üzletágvezetője a termény keverékességére is felhívta a figyelmet:

Elvileg 2 százalék alatti értéknek kellene lennie, de érdemes 1 százalék keverékesség alá tisztítani. Ugyanis ezek a kis magvak vagy tört szemek kitöltik a szemek közötti légrést, ennek következtében már a szellőztetés sem lesz megfelelő hatásfokú. Sőt, egy esetleges gázosítás sem éri el a célját.

Párkányi Gábor
A szakértő szerint ami nem kötelező, az gyakran már nem is tűnik elvárhatónak, sőt észszerűnek sem.

Jelenleg Magyarországon a termelő nem köteles minősítést készíttetni, így eladáskor gyakran abban a hitben van, hogy az adásvétellel a felelőssége is megszűnik, pedig az szerződésfüggő. Például egy 100 tonnás tétel felvásárlásával 1.500 tonnára egészült ki egy tétel, amiről csak később derült ki, hogy toxinnal fertőzött. Az összesen 5 beszállító közül 4 rendelkezett minőségi bizonyítvánnyal, azonban már a minták nem voltak meg, tehát annak a 4-nek sem lehetett ellenőrizni az eredményét. Így egyértelműen az ötödiknek, azaz a laborvizsgálati eredmények nélkül érkezőnek kellett vállalni a felelősséget a fertőzésért, aminek költsége a tétel nagysága miatt addigra óriásit emelkedett. A minőségi bizonyítvány nem kötelező, de a termelő birtokában lévő saját, igazolt adatok már más tárgyalási pozíciót is jelenthetnek. A betárolás és kitárolás között történő minőségromlás a tárolást végző fél felelőssége, ezt szerződés rögzíti. Épp ezért is célszerű figyelmet és időt fordítani a heti monitoringra. A betárolt terményben lévő gombák ugyanis a szárítástól függetlenül is továbbélnek. Tehát van anyagcseréjük, így toxin képződik. A toxintartalom pedig idővel, a betárolás alatt akár a többszörösére is nőhet.

Sajnos a piac egyelőre megengedi a lazább hozzáállást, és önszántából nem fog mindenki jelentkezni. Jelenleg a termelők nagyjából fele már kéri a vizsgálatokat, de az ő esetükben is jókora részük csak azért, mert ez már a felvásárlás feltétele. Pedig a termesztési munka egészének „bizonyítványa”, a termény minőségének igazolása rendkívül fontos tényező lehet az áralkuk esetében, illetve a terménykezelési fázisok felelősségének meghatározásánál. Még ha nem is kötelező, de nagyon is megéri.

Hogy ne legyen pánik: betároláskor ki kell szűrni a szennyezett tételeket

Párkányi Gábor a „Termények mintavétele, minősége és a befolyásoló körülmények” címmel tartott előadást a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán. A szakember a raktározási problémákon kívül arról is beszélt, hogy mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy a mintavétel is reprezentatív lehessen. Ugyanis nagyon lényeges, hogy a terményből megfelelő átlagmintát tudjanak venni, valamint az, hogy tárolás alatt ne legyen állag- és kondícióprobléma, illetve érték- és mennyiségi veszteség. Kiderül majd az is, hogyan lehet elkerülni a penészes foltok és kérgek kialakulását a betárolt gabonákon. A szakembert korábbi anyagunkban a terménytárolásról és a mintavételezésről kérdeztük.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás