Július közepe óta szinte minden európai országban, így itthon is az özönvízszerű esőzésekről, árvizekről szóltak-szólnak a hírek. Vélhetően csak a gazdálkodók beszélnek még mindig az aszályról, ők viszont meglehetősen sokat. Az utóbbi időszakban a rengeteg víz hátráltatja a szántóföldi munkákat. A kombájnok sok helyen napokig állnak, annyira felázik egy-egy felhőszakadás után a talaj.

Másutt a nagy pára- és harmatképződés miatt nem lehet indítani a betakarítást. Holott jó lenne minél előbb behordani a földekről a termést, mert sok szem kipereghet a kalászosokból, repcéből, facéliából egyaránt – arról nem is beszélve, hogy egy-egy eső jelentősen rontja az egyébként sem túl rózsás helyzetű kenyérnek való minőségét.

A növekedésben látható ugyan elmaradás, de a napraforgó képes a kukoricánál lejjebb növeszteni a gyökereit: a mélyebb talajrétegekből is nedvességhez tud jutni (Fotó: Pixabay)

Kárt szenvedett a legtöbb búzafajta és hibrid

A búzáról, ahogy halad előre a betakarítás, egyébként is egyre több rossz hír jön – írja a szabadfold.hu Gazdanet rovatának szerzője. Míg az árpa szinte az egész országban rekord közeli eredményeket hozott – sok helyen 7-9 tonna is termett egy hektáron, országos átlagban meglehet a 6-6,5 tonna –, és a minősége is kifogástalan, a búza a várakozásnál gyengébben teljesít. A korábban érő árpának nem ártott, csak használt a júniusban beköszöntött száraz meleg, ám a legtöbb búzafajtát, hibridet károsította.

A még érésben lévő szemek nagy része megállt a fejlődésben, nem telt ki, kényszerérett, beszáradt, aszott lett. Sok a léha mag, magas a rostákon áthulló apró szemek aránya. A minőség is sok helyen kifogásolható, kicsi a sikértartalom, a terülési érték. Vagyis ezekből nehéz jó sütőipari lisztet őrölni.

A mennyiség is számos helyen elmarad a várttól: a 4-5 tonnás hozamok legalább 20 százalékkal kisebbek. A későn jött és túl sok csapadék sem segít már a kényszerérett búzákon.

Ahogy a több mint 900 ezer hektáron termesztett kukorica egy része is későn kapta meg az addig nagyon hiányzó vizet. A növények nem tudtak megfelelő méretűre fejlődni, ugyanakkor a virágzás, a címerhányás és a csövek kialakulása is megkezdődött.

Táblán belül is nagy eltérések vannak

E növényeknél a beporzást segíti ugyan a párás levegő, de a méret, a hiányzó zöld- és levéltömeg miatt nem várható jó termés. A szokásos 8 tonnás országos átlagról már most azt mondják a szakemberek, hogy az idén nem érhető el.

Az országszerte sárgálló napraforgótáblákon kicsivel jobb a helyzet. A növekedésben látható ugyan elmaradás, de e növény képes a kukoricánál lejjebb növeszteni a gyökereit, ezért a mélyebb talajrétegekből is nedvességhez tud jutni.

A szárazság azonban akkora volt, hogy a napraforgó sok helyütt kicsi maradt – igen vegyes az országos kép, de még táblán belül is nagyok lehetnek az eltérések.

Megosztás

További híreink

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Szükség lenne az esőre – a szárazság már veszélyezteti az őszi kalászosok fejlődését

2024.11.08.

Az elmúlt hetekben az anticiklonális hatás következtében Magyarországon száraz és túlnyomórészt napos időjárás volt, ami az őszi talajnedvesség csökkenését eredményezte, különösen a felszíni rétegekben. Bár az éjszakai fagyok már megjelentek, a nappali felmelegedés mérsékelt maradt; a következő napokban is hasonló idő várható, de jövő hét közepétől csapadékosabbra fordulhat az idő.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás