John Deere újdonságok, forradalmi bálarakodás, robotok az állattenyésztésben - itt a mezőgazdasági gépek és agrártechnológia témáink februári hírösszefoglalója
A szárazság hatásai ellen fejlesztenek magyar homoktalajokon új technológiát, bálarakodásban a Fliegl forradalmasítja a műszaki megoldását, a burgonyabogár pedig elkezdhet aggódni a biotechnológia fejlődése miatt. A John Deere két gépes hírünkben is szerepelt, a KITE új Precíziós Gazdálkodási Rendszer bevezetését jelentette be, a Vitafort pedig az állattenyésztésben használ egyre több precíziós eszközt. Szeretettel ajánljuk olvasásra a technológiai és gépes témákból csokorba szedett februári hírösszefoglaló anyagunkat!
Forradalmasítja a bálarakodást a Fliegl – képekkel
A német cég olyan, önrakodó bálaszállító utánfutót készített, amellyel jelentős mértékben meggyorsítható a begyűjtés. A Fliegl Picker elkerülhetővé teszi a fólia kiszakadását bálagyűjtéskor, ami hozzájárul a tökéletesebb bálaszállításhoz, és biztonságot nyújt a silózási folyamat során is. A szalma – és silóbálákat nem hagyományosan, oldalról, vagy hátulról rakják fel, hanem a kocsi elejénél, amit a csuklós vonórúd tesz lehetővé. A Fliegl Picker újítása optimalizálja a bálafelszedést, hatékonyan kiküszöböli a fólia nyúlását és a fóliák károsodását, és ezáltal a szilázs veszteségeket. Menet közben szed fel, csökkenti a szükségtelen mozgást a táblán, mivel a bálázó haladási iránya szerint halad munka közben.
Jól csörgött a 2019-es kassza a John Deere-nél, de nem a mezőgépek eladása miatt
Az építőipar megnövekedett igénye nélkül nem tudta volna növelni árbevételét a John Deere a tavalyi esztendőben. Azonban a nyeresége kifejezetten szépen alakult. A világ vezető traktor- és mezőgépgyártó konszernje 2019-ben 5 százalékkal növelte az összes árbevételét, amely így 39,3 milliárd amerikai dollár (mintegy 11.829 milliárd forint) volt, és kiemelkedően magas 3,3 milliárd amerikai dolláros (993 milliárd forintos) nettó nyereséget könyvelhetett el. Ez az előző évhez képest 37 százalékos növekedést jelent. A konszern menedzsmentje 2020-ra a mezőgép profilban 5-10 százalék közötti árbevétel-visszaesést jósol. Észak-Amerikában mínusz 5 százalékkal számolnak, mert a vetés és a betakarítás sem úgy sikerült, ahogy azt a gazdák várták. Eközben Európában, Ázsiában és Dél-Amerikában nagyjából a mostani szinten alakulhat a piac. Az építőipari gépek terén 10-15 százalékos csökkenés is elképzelhető ebben az évben, mivel az iparágban jelentős lassulásra lehet számítani. Mindez azt vetíti előre, hogy 2020 kifejezetten nehéz év lesz a John Deere életében.
Hirdetés
A magyar állattenyésztésben is terjednek a robotok
Egyre több üzem használ precíziós eszközöket Magyarországon az állattenyésztésben is. Sokan már nem csak a fejéshez, de az etetéshez is robottechnológiát alkalmaznak. Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója egy siófoki agrárrendezvényen azt is elmondta, hogy egy közel 5 milliárd forintos teljesen zöldmezős beruházást terveznek, amellyel évente mintegy 2000 fajta végterméket állíthatnak elő. Így pedig teljesen testre szabhatóvá válik majd a takarmányozás. Egyre nagyobb szerepet kapnak a robotok az istállóban. A népességrobbanás bizonyos fáziseltolódással megy majd végbe a világban, és habár Ázsiában óriási a növekedés, a hangsúly a következő 30-40 évben áttolódik majd Afrikára – mondta Kulik Zoltán egy siófoki agrárkonferencián. Szerinte tudomásul kell venni, hogy 60-70 év alatt csaknem 4-5 milliárd fővel nő majd a lakosság, és mindenkit meg kell majd etetni. Ez óriási kihívást jelent. Az export jelenleg 20-22 százalékot tesz ki a Vitafort termelésében, azonban a következő években ez meghaladhatja majd a cég tevékenységének 50 százalékát is – mondta.
Decemberi traktoreladások: a magyar gazdák több erőgépet vettek, mint egy évvel korábban
Nagyjából 12 százalékkal több traktort vettek a magyar gazdálkodók 2019 decemberében, mint egy évvel korábban. Tavaly összesen 3121 traktor talált gazdára, ami a 2018-as évhez viszonyítva csekély emelkedést hozott. Ezzel szemben a 2017-es több, mint 4200 darabhoz képest az eladott traktorok száma 2019-ben jelentősen csökkent. A legkelendőbb traktormárka az amerikai John Deere, amelyből tavaly összesen 695-öt adtak el, míg egy évvel korábban 604 ment el belőle. 2018-hoz képest csökkent a New Holland márka népszerűsége, a Fendt és Polaris márkák iránti érdeklődés pedig nagyot nőtt. A zöld-sárga világmárkából 2019-ben 695 darabot adtak el, míg egy évvel azelőtt 604 került új gazdához. Tavaly Fendtből 189-at vettek a gazdák, míg 2018-ban csak 91-et. A New Holland népszerűsége viszont látványosan csökkent, a 2018-as 331 darabhoz képest tavaly mindössze 250 traktort adtak el.
Az impozáns John Deere 7R és 8R mellett a precíziós gazdálkodás szintlépését is szállítja idén a KITE
Több, mint 2 órás bejáráson mutatta be a KITE Zrt. az agrársajtó képviselőinek a 2020-as újdonságokat, fejlesztéseket és terveket az idei AGROmashEXPO és AgrárgépShow rendezvényen a budapesti Hungexpo F pavilonjában. Itt közel 3000 négyzetmétert töltöttek meg többek között a Termékfejlesztési Nagydíjjal kitüntetett John Deere 8R-es traktorsorozat tagjával, a gumihevederes járószerkezetes 8RX-el. A legnagyobb fejlesztés a PGR, azaz a Precíziós Gazdálkodási Rendszer volt. A Magro.hu is részt vett a több órás szakmai tájékoztatón és gépismertetőn.
Biotechnológiával irthatják ki a burgonyabogarakat
Olyan biológiai kártevőirtó megoldáson dolgozik egy vegyipari és biotechnológiai cég, amely csak egyetlen kiválasztott faj egyedeit pusztítja el, minden más élő szervezetet megkímél. A vállalat az élő szervezetek fehérjeelőállítását megakadályozó biológiai eljárást, az RNS-interferenciát használva szeretné elérni ezt. A technológia egyik kiszemelt kártevője a kolorádóbogár, ismertebb nevén a burgonyabogár.
Közel a megoldás a legszárazabb magyar talajok vízgondjaira
Magyarországi, homokhátsági homoktalajok víztartalmának megőrzésére kidolgozott Komplex Talajkezelési Technológia segíthet az aszály okozta problémák leküzdésében. A hazai növénytermesztésben a termésmennyiséget csökkentő környezeti tényezők közül az aszály a legjelentősebb. A különböző fenológiai fázisokban jelentkező szárazság eltérő mértékű terméscsökkenést és gazdasági károkat okoz a kertészeti és a szántóföldi kultúrákban. A homoktalajokra kidolgozott Komplex Talajkezelési Technológia erre a problémára ad megoldást.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés