A tévhitekkel ellentétben a növények anyagcsere-folyamatainak, a fotoszintetikus aktivitásnak, és a környezeti stresszhatásokkal szembeni ellenállóképességnek a növelésére nem akkor van szükség, amikor már valamilyen negatív hatás megváltoztatta azokat. Már a csírázás megindulásakor, illetve a téli nyugalmi állapotot követően el kell kezdeni növényeink felkészítését az elkerülhetetlenül bekövetkező abiotikus stresszfaktorokkal szembeni gyors reakcióra.

A víz, és a vízben oldott tápanyagok felvételében jelentős szerepet játszó, erőteljes gyökérzet kialakulása nem csak a talajok tápanyag ellátottságától, illetve a kijuttatott tápanyagok mennyiségétől függ, hanem növényi hormonok is befolyásolják. A TIMAC AGRO alap- és startertrágyáiban megtalálható biostimulátor-komplexek szabályozzák ezeknek a hormonoknak a működését, így járulnak hozzá a talajt sűrűn átszövő, nagy gyökérfelület kialakulásához.

Ezt a hatást folytatják és fokozzák a FERTIACTYL® termékcsalád tagjai. A termékekben lévő huminvegyületek előnye abban rejlik, hogy a talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságaira is egyaránt hatással vannak. Növelik a talaj kationcserélő képességét, így fokozzák a makro-, és mikroelem-felvételt, illetve megakadályozzák a foszfor lekötődését, így az könnyen elérhető és felvehető marad a növények számára. A plazmamembrán stimulálása révén elősegítik a nitrogénfelvételt, sejtmegnagyobbodást azaz gyökérnövekedést eredményeznek.

A FERTIACTYL® termékcsalád biostimulátor tartalmának másik fontos összetevője a tengeri alga kivonatból származó zeatin. Amellett, hogy pozitív hatással van a növekedésre, vízháztartásra, anyagcsere-folyamatokra és a tápanyagok beépülésére, fokozza a klorofilltermelést, ezáltal a fotoszintézis hatékonyságát. A harmadik összetevő a jól ismert antistressz tulajdonságokkal rendelkező aminosav-származék a glicin-betain.

A vegetatív fejlődés további szakaszában, illetve a termésképződés, érés idején az elvárt termésmennyiség és minőség elérése és a környezeti stresszhatások okozta terméskiesés megelőzése a legfontosabb feladat. Ehhez járul hozzá FERTILEADER® termékcsaládunk növénykultúrákra és fenológiai fázisokra megfelelően kialakított termékpalettája. A FERTILEADER® termékekben lévő SEACTIV® biostimulátorkomplex szintén tartalmazza a glicin-betaint, mely vegyület a szabadgyökök megkötésével járul hozzá a környezeti stresszhatások csökkentéséhez.

A SEACTIV® komplex hatásának köszönhetően javul a nitrogén felvétel és beépülés, valamint szabályozó szerepet tölt be a növényen belüli makro- és mikroelemek mobilizálásában, beépülésében is. Szintén hat a klorofillok működésére ezáltal a fotoszintézisre is. Ezt támasztja alá az is, hogy a FERTILEADER® termékkel kezelt növények klorofilltartalma a levágást követően is magasabb a kontroll növényekéhez képest.

Mielőtt azonban az első lépést megtennénk a biostimulátor tartalmú termékek használata felé, fontos tisztában lenni a talajadottságokkal. A talajvizsgálatok elvégzése sok esetben jogszabályokban foglalt kötelezettség, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítéséhez is elengedhetetlen. De a legfontosabb, hogy a talajvizsgálaton alapuló hagyományos vagy precíziós léptékű tápanyagutánpótlási terv támogatja a gazdálkodók munkáját, segíti őket a kitűzött terméscélok elérésében.

Ebben segít a YIELD SERVICE, a TIMAC AGRO 2014-ben bevezetett szolgáltatása, aminek létrehozásával azt szerettük volna elérni, hogy az addigi megszokáson nyugvó tápanyag-gazdálkodási gyakorlatot szakmai tervezés alapú, tudatosabb növénytáplálás váltsa fel. Ennek keretében a partnereink olyan átfogó információt kapnak a talajukról, amivel a tápanyag-gazdálkodásuk optimalizálható.

Az elmúlt 17 évben számtalan fejlesztéssel, tápanyagutánpótlási, stresszkezelési megoldással segítettük partnereink termelését, akik ezt töretlen bizalmukkal hálálják meg nekünk. Kutatóink továbbra sem tétlenkedtek, így 2024-ben három új termék bevezetésére készülünk. Ezen termékek közül az egyik a talajok vízháztartását javítja, és számos európai országban bizonyította már hatékonyságát.

Tudjon meg többet erről, vegyen részt a Magro.hu által szervezett, Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferencián, ahol többek között erről is lesz szó!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás