Szeptemberben, az őszi gabona vetésidejének közeledtével érdemes egy kicsit elgondolkodni az alapműtrágyákon és a technológiákon. Főleg akkor igaz ez, ha a gazda valamiért változtatni szeretne az eddig alkalmazott rendszerén, és többet, jobbat adna a növényeinek. Rácz Gábor, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadója mesélt arról, hogyan lehet a hagyományos műtrágyák használatához képest további előnyöket is biztosítani a növényeknek, amivel a stressztűrőképességen és a termelés hatékonyságán is javítani lehet.

Miért érdemes megfontolniuk a gazdáknak az Agromaster műtrágyák használatát?

Azért, mert a burkolt nitrogént alkalmazó technológia ősszel épp annyi tápanyagot szolgáltat, amennyire az adott kultúrának szüksége van, majd a talajhőmérséklet csökkenésével, 5 Celsius fok alatt, a gyökérnövekedés leállásával egyidőben a műtrágya tápanyag-szolgáltató képessége is minimálisra csökken. Ezáltal komoly nitrogénmennyiség marad a talajban, ami télen a burkolatnak köszönhetően nem mosódik ki, hanem tavasszal, a talajhőmérséklet emelkedésével folytatódik a nitrogén feltáródása, amikor egyébként még nem lehetne újabb adag műtrágyát géppel kijuttatni.

Rácz Gábor, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadója (balra) mesélt a burkolt műtrágyák előnyeiről (Fotó: Magro.hu)

Ezzel az Agromaster erőteljes tavaszi indítást tesz lehetővé a kultúrának. Az alapkezelést érdemes kiegészíteni egy 40-0-5 összetételű Agromasterrel, aminek nitrogéntartalmából 31 százalék burkolt. Ugyan hektáronkénti költségben drágább a hagyományosnál, de a nagyjából 200 kg/ha mennyiség egyszeri kiszórásával nagyon hasonló lesz a tápanyagutánpótlás összköltsége 400 kg hagyományos nitrogén több menetben történő kijuttatásához. Tehát az ICL-technológiával megspórolunk 2-3 kijuttatási alkalmat, kisebb lesz a taposási kár, nem tömörödik a talaj, összességében pedig a terméseredményeket nézve tonnákat jelent. Az Agromasterrel kezelt zöldség- és gabonafélék ráadásul kevésbé betegszenek meg, a hatásukra eleve erős növények fejlődnek, amelyek ellenállóbbak, mint a hagyományosan kezelt állományok.

Az Agromaster burkolt nitrogént tartalmaz (Fotó: Magro.hu)

Ezek a műtrágyák drágábbak, mint a hagyományos társaik. Mi indokolja, hogy ezt válasszák a termelők?

Az éves bevétel és kiadás mérlegét, valamint a terméseredményeket nézve nem biztos, hogy ez a technológia drágább. Egy burkolt nitrogént tartalmazó Agromaster nagyobb, több, egészségesebb termést és koraiságot tud eredményezni. Ez tisztán látható volt a Bábolnai Gazdanapokra beállított kísérleti ICL-parcellán, ahol kukorica sorok mellé 160 kg/ha dózisban adagolták ki a 40-0-5 összetételű Agromastert a vetéssel egy menetben. Itt hatalmas különbség mutatkozott az Agromaster javára a kontroll és a többi kiállított technológiához képest. A termék olyan intenzív növekedést eredményezett, hogy a 7 hetes állomány növényei elérték a 170 centis magasságot, ami igen meggyőző a látvány.

Az ICL standja a Bábolnai Gazdanapokon (Fotó: Magro.hu)

Milyen egyéb megoldásokkal lehet magasabb terméshozamot elérni?

A gabonaféléknél és repcénél is helyre lehet hozni a gyengébb állományt: ősszel még lombtrágyával meg lehet erősíteni azt. Mivel ilyenkor sok esetben gyomirtásra is sor kerül, két dolgot javaslok: a foszfor utánpótlására a Pekacid nevű terméket, akár 1 kg/ha dózisban. Ennek egy nagyon kedvező mellékhatása is van: csökkenti a víz hidrogénkarbonát szintjét, vagyis lágyítja a vizet, lejjebb viszi a pH-ját. Ezáltal a kiadott gyomirtó szerek hatékonysága is nőhet. A másik javaslatom az Agroleaf Power termékcsalád, ami olyan prémium kategóriás lombtrágyákat foglal magában, amelyeket akkor érdemes használni, amikor nagy szükség van a növény megerősítésére. Továbbá akkor is kiváló, ha az amúgy jó állományt szeretnénk kényeztetni, hogy még jobb eredményt érjünk el. Az Agroleaf Powert az M77 és a DPI stimuláló hatású technológia teszi különlegessé: ősszel kijuttatva erősítik az állományt, tavaszi kezelésnél pedig a gabonafélék viaszérésekor kiszórva komoly plusz terméseredményt, erős és egészséges állományt eredményez.

Így nézett ki Rácz Gábor a bábolnai kontrollterületen (Fotó: Magro.hu)
És így az ICL technológiával kezelt kukoricában (Fotó: Magro.hu)

Milyenek a termelői visszajelzések, hogyan váltak be a kijuttatott tápanyagok?

A gazdáknak azt üzenem, hogy próbálják ki, nézzék meg, mit tudnak az ICL termékek: nem fognak csalódni. Én 4 éve dolgozom a cégnél, és azt látom, hogy folyamatosan nőnek az eladásaink, ami egy jó visszajelzés. A régióban több országban is végeztünk kísérleteket és gyakorlatban 10-12 százalék termésnövekedés érhető el az Agromaster alapműtrágya alkalmazásával. A korai burgonyában az ICL-termékkel kezelt állomány ugyanazt tudja, mint a hagyományos, viszont nagy különbség, hogy egy héttel hamarabb be lehetett takarítani ugyanazt a mennyiséget. Ez pedig több százezer forintos, akár milliós nagyságrendű plusz bevételt is jelenthet a gazdálkodóknak.

A termelő azóta a teljes technológiáját erre építi, és a jó példát a környéken is átvették tőle a gazdák; alapműtrágyaként használják a termékeinket.

Fontos megjegyezni, hogy a növények megfelelő fejlődési fázisában történő kiegészítő lombkezelés akár további plusz 3-400 kg terméskülönbséget jelenthet hektáronként a gabonaféléknél: ezzel a költség kétszerese térül meg a bevételi oldalon, így pedig igazán megéri változtatni a korábban megszokott, de kisebb haszonnal járó technológián.

(x)

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás