Jól gondolja meg, elhagyja-e a lombtrágyázást a technológiából
Elindult a tavaszi szezon, de a gazdálkodók az idő előrehaladtával, még mostanra sem tudják pontosabban megbecsülni a növénytermesztési kilátásaikat. Az extenzív(ebb) gazdálkodásra váltással viszont biztosan sokat kockáztatnak – véli Dr. Varga Zsolt, a Valcum Agro Kft. termékmenedzsere.
Berobbant a tavasz, de mi látszik mindebből a földeken?
Volt kellő csapadék, a hőmérséklet és általában az időjárás is kedvezően alakult tavasszal, és emellett a nitrogén is megfelelően hasznosult, aminek meg is lett az eredménye, szépen beindultak a repce- és a gabonaállományok is, a fejlődésük meglehetősen előrehaladott.
A repcében már nagyon korán megindult a repceormányosok betelepedése, így sok helyen az állományok már két kezelésen is túl vannak. A kalászosoknál, főleg az árpa esetében pedig, fel kell készülni az első gombaölő szeres védekezésekre a következő hetekben, mert a levélfoltosságok, illetve lisztharmat is megjelent az állományokban. Enyhe volt a tél, ahogy ezt már az elmúlt években megszoktuk, így minden adott volt a fertőzések beindulásához. Egyébként a mák termőterületeken peronoszpóra fertőzéseket is láttam a napokban. A növények védelme tehát kiemelten fontos. Ezt kihagyni nem észszerű, így spórolni csak a készítmények árai alapján lehetséges. A hatóanyag-kínálat széles skálán mozog, de a készítmények hektárköltsége között jelentős különbségek vannak.
Hirdetés
A repcetermesztők az elmúlt években a szerkivonások miatt sok nehézséggel néztek szembe a növényvédelemben. Most milyen helyzetben vannak ezen a téren?
Az acetamipridek számtalan változata megtalálható a különböző készítményekben, emellett pedig a piretroidok is rendelkezésre állnak. Új lehetőségként pedig már használható a flupiradifuron, ami egy felszívódó hatóanyag, és a tavaszi állománykezelés mellett megjelent már a repce csávázásánál is. Gyakorlatilag a rovartömeg-populáció, az ormányosok és a fénybogár ellen megfelelő hatóanyag-rotációt lehet alkalmazni. Ennek ellenére a repcetermesztés más szempontokból kihívásokat tartogat.
Mire gondol?
A mostani felvásárlási árakat és a bekerülési költségeket figyelembe véve hozzávetőlegesen négy tonnára tehető a fedezeti pont, aminek a meghaladása nem egyszerű és nagy kockázatot rejt magában. Nem is csoda, hogy ilyen mértékben lecsökkent a repce termőterülete, hiszen a bizonytalan profitvárakozással együtt a termesztéstechnológiája is rendkívül bonyolult lett. Nagy a bekerülési költség, hosszú a tenyészidő, hozzávetőlegesen egy év múlva jut pénzéhez a termelő.
Beszéljünk most a tápanyagokról!
Ezen a téren is sok a bizonytalanság, mert a tápanyag-utánpótlás költségei tervezhetetlenek. A műtrágya ára hektikusan ingadozik, ami az alkalmazott technológiák jelentős átalakulását vonta maga után. A mostani nehéz helyzetben az első technológiai elem, amit a legtöbb termelő elhagyott, az a lombtrágyázás, a kondicionálás, a biostimulálás volt. Ez azért okozhat problémákat, mert sokan már a vetés előtt is csökkentett mennyiségű és dózisú alaptrágyákat tettek ki, vagy ez esetenként akár teljesen el is maradt. Ebben az esetben a gazdálkodók tudatosan vállalják annak a veszélyét, hogy egy rossz évjárat esetén a terméshozam drasztikus lecsökken.
Viszont a jelenlegi szituációban az extenzívebb gondolkodásra váltás - véleményem szerint - csak tovább fogja erősíteni a lefelé tartó spirált, hiszen a kisebb termés alacsonyabb áron még nagyobb veszteséget okoz majd. Tehát aki korábban csökkentett a műtrágyaadagokon, annak ezt lombon keresztül a mikroelemekkel együtt mindenképpen pótolni kell.
Mit ajánlana a pótlásra?
Mi minden alkalmat megragadunk arra, hogy kihangsúlyozzuk, hogy a növény tápanyag-utánpótlását lomtrágyázással nem lehet megoldani. A megfelelő tápanyagmennyiséget a vetés előtt, majd a fejtrágyában kell biztosítani a növénynek, de arra kiválóan alkalmas egy jó minőségű készítmény, hogy a mostanihoz hasonló helyzetekben pótolni tudjuk a hiányokat, illetve kiegészíteni a tápanyag-kijuttatást. A hatékonysága ugyanis egészen kiváló. A lombon keresztül történő foszforpótlás hatékonysága kiemelten magas.
A DR GREEN termékeink mind a makro-, mind a mikroelemek pótlásában segítenek. A DR GREEN Start, Energy és Quality a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátottságában nyújtanak erős támaszt, a DR GREEN Gabona, Olajos, Kukorica, Cukorrépa, Gyümölcs és Burgonya pedig speciálisan egy adott kultúra mikroelemigényét (bor, mangán, réz, cink, molibdén és vas) biztosítja.
Tudomásunk szerint jelenleg is folynak olyan kísérletek, aminek révén hamarosan új kultúrákban lehet majd alkalmazni a technológiájukat. Melyek ezek?
A cég tevékenysége szántóföldi fókuszú, de a DR GREEN technológia használatának lehetőségét szeretnénk kibővíteni a zöldségek és gyümölcsök, valamint specifikusan a szőlő területén. Idén fogjuk elindítani kutatóintézetekkel a szőlő technológiát, és az első eredményeink is hamarosan rendelkezésre állnak majd. Illetve a zöldségekben, valamint burgonyában gyűjtjük a termelői tapasztalatokat is.
Összegzésként mit üzenne a gazdálkodóknak?
Jelenleg mindenki számol és kalkulál, mert profitálni szeretne a tevékenységéből. A növénytermesztők közül sokan úgy gondolkodnak, hogy költséget csökkenteni leginkább a lomtrágyázás elhagyásával lehet, ám bízom benne, hogy az előbbiekben általam elmondott veszélyek „lebeszélik” őket erről.
A költségek visszafogása gazdasági oldalról nézve lehet racionális, viszont, ha már az alaptrágyázás sem megfelelő, akkor a lombtrágya elhagyása komoly kockázatot jelent. A lombtrágyázás ugyanolyan fontos technológiai elem, mint a gombaölő-, a rovarölő- vagy a gyomirtó szerek alkalmazása. A növény számára alapvető fontosságú a tápelemek rendelkezésre állása. Hogyha jó a növény kondíciója, ellenálló a betegségekre, valamint az abiotikus és biotikus stresszre.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés