Még épp idejében érkezett a csapadék a szántóföldekre, ugyanis több helyen már aszályos tünetek jelentkeztek. Információk szerint a hazai dinnye egyre népszerűbb a fogyasztók körében, így a dinnyés gazdák büszkék lehetnek termésükre, miközben a magyar almára nem találnak vevőt az olcsó, lengyel termés miatt. Ha nem volt ideje a héten híreket olvasni, minden fontos információt megtalálhat heti Agrárhír-összefoglalónkban!

Jól indult a hét a gabonatermesztőknek, ugyanis csapadéknak örülhettek. Információk szerint egyes területeken már nagyon kellett a vízutánpótlás, mert aszályos tünetek kezdtek megjelenni a földeken. Az őszi kalászosok és a repce is jól teleltek, azonban a belvízzel sújtott területeken látszanak gyengébb foltok elsősorban a kalászos táblákban. A termelők ugyan most kaptak némi csapadékot, de már a májusi esőt várják. Az ugyanis most tényleg aranyat érhet. A tavaszi vetéssel jól haladnak a gazdák, várhatóan a jövő hónapban minden mag a talajba kerül.

A repcetáblák esetében nincs kérdés, gyönyörű sárgák a repcetáblák, minden a tervek szerint halad
 

Miközben a vetésekről jó hírek érkeztek, a Nébih sem tétlenkedett. 110 csemege és 21 pattogatni való kukorica vetőmag tétel GMO szennyezettségét vizsgálták és összesen 7 tétel esetében mutatták ki genetikai módosítás jeleit. Az előzetes információk szerint a tételeket megsemmisítették. A szakértők azért ellenőrzik kiemelten ezeket a tételeket, mert a csemege- és pattogatni való kukorica vetőmagból termett áru közvetlenül az emberek asztalára kerül.

A gabonaszektor mellett az élő állatok, azon belül a juh- és a kecsketenyésztés évről-évre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai agráriumban. A juhágazat a foglalkoztatásban is komoly szerepet vállal azzal, hogy helyben tartja a munkaerőt, valamint a legelésző állatok még a nemkívánatos növények elterjedését is gátolják. 2015-ben 7,3 milliárd forintra emelkedett a kiskérődző ágazat támogatás, 2017-től pedig egy újabb támogatási forma jön létre, amellyel az új tenyészkosok ’szolgálatba állítását’ fogják segíteni.

Áfacsökkentés? A Gabonaszövetség sem szeretne kimaradni a programból. Ennek érdekében levelet írtak a nemzetgazdasági minisztériumnak, melyben azt kérik, hogy csökkentség a liszt és a takarmányok áfáját 27-ről 5 százalékra. A kérés oka, hogy a liszt- és a takarmánypiac is a feketegazdaság markában van. Körülbelül 35 százalékra tehető mindkét esetben az áfacsalt termékek aránya. Ezt az érintettek a 27 százalékos áfa számlájára írják, ezért kérik annak mérséklését.

Közeleg a dinnyeszezon, ezért szakértők számot vetettek a hazai dinnyeágazattal kapcsolatban. Kiderült, hogy a hazai dinnyefogyasztás 90 százaléka itthon termesztett dinnyéből áll. Az elmúlt években még nőtt is a fogyasztás mértéke, ami a népszerűsítő kampányoknak és a kóstoltatásoknak is köszönhető. Ezek idén is folytatódni fognak. A dinnyéseket is érintik idei pályázatok: júniusban 10 milliárd forintos kertészeti gépbeszerzésre fordítható pályázati kiírás érkezik, míg júliusban fagykár megelőzését szolgáló beruházásokra lehet támogatást igényelni 1,8 milliárd forint értékben.

A dinnyések mellett az almásokról is érkeztek hírek, bár kevésbé pozitív töltettel. A lengyel alma ugyanis az orosz embargó hatására annyira ellepte az európai piacot (köztük a magyart is), hogy a drágább hazai alma egyszerűen nem talál vásárlóra. A tárolókban még nagy mennyiségű étkezési alma lapul. A szabolcsi gazdák fel is emelték hangjukat az üggyel kapcsolatban. Kérésüket többen is meghallották. Várhatóan kereskedelmi láncok is segíteni fogják a jövőben a magyar alma reklámozását és értékesítését.

Végezetül egy tejpiaccal kapcsolatos hír: ez a hét sem telt el tüntetés nélkül, ismét a tejtermelők vonultak utcára. Csütörtökön reggel Budapest határában ismáét tehenekkel együtt vonultak fel a gazdák, tiltakozva az alacsony felvásárlási árak és az olcsó import tej behozatala ellen. A felvonuláson mintegy 50 tehén is részt vett. Így kívánték méginkább felhívni a lehetetlen helyzetre a figyelmet a termelők. Jelenleg Magyarországon 69 forint/kilogramm áron vásárolják fel a nyerstejet a gazdáktól, ez az ár pedig még a termelési költségeket sem fedezi, az ugyanis 100 forint felett van jelenleg.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás