Még épp idejében érkezett a csapadék a szántóföldekre, ugyanis több helyen már aszályos tünetek jelentkeztek. Információk szerint a hazai dinnye egyre népszerűbb a fogyasztók körében, így a dinnyés gazdák büszkék lehetnek termésükre, miközben a magyar almára nem találnak vevőt az olcsó, lengyel termés miatt. Ha nem volt ideje a héten híreket olvasni, minden fontos információt megtalálhat heti Agrárhír-összefoglalónkban!

Jól indult a hét a gabonatermesztőknek, ugyanis csapadéknak örülhettek. Információk szerint egyes területeken már nagyon kellett a vízutánpótlás, mert aszályos tünetek kezdtek megjelenni a földeken. Az őszi kalászosok és a repce is jól teleltek, azonban a belvízzel sújtott területeken látszanak gyengébb foltok elsősorban a kalászos táblákban. A termelők ugyan most kaptak némi csapadékot, de már a májusi esőt várják. Az ugyanis most tényleg aranyat érhet. A tavaszi vetéssel jól haladnak a gazdák, várhatóan a jövő hónapban minden mag a talajba kerül.

A repcetáblák esetében nincs kérdés, gyönyörű sárgák a repcetáblák, minden a tervek szerint halad
 

Miközben a vetésekről jó hírek érkeztek, a Nébih sem tétlenkedett. 110 csemege és 21 pattogatni való kukorica vetőmag tétel GMO szennyezettségét vizsgálták és összesen 7 tétel esetében mutatták ki genetikai módosítás jeleit. Az előzetes információk szerint a tételeket megsemmisítették. A szakértők azért ellenőrzik kiemelten ezeket a tételeket, mert a csemege- és pattogatni való kukorica vetőmagból termett áru közvetlenül az emberek asztalára kerül.

A gabonaszektor mellett az élő állatok, azon belül a juh- és a kecsketenyésztés évről-évre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai agráriumban. A juhágazat a foglalkoztatásban is komoly szerepet vállal azzal, hogy helyben tartja a munkaerőt, valamint a legelésző állatok még a nemkívánatos növények elterjedését is gátolják. 2015-ben 7,3 milliárd forintra emelkedett a kiskérődző ágazat támogatás, 2017-től pedig egy újabb támogatási forma jön létre, amellyel az új tenyészkosok ’szolgálatba állítását’ fogják segíteni.

Áfacsökkentés? A Gabonaszövetség sem szeretne kimaradni a programból. Ennek érdekében levelet írtak a nemzetgazdasági minisztériumnak, melyben azt kérik, hogy csökkentség a liszt és a takarmányok áfáját 27-ről 5 százalékra. A kérés oka, hogy a liszt- és a takarmánypiac is a feketegazdaság markában van. Körülbelül 35 százalékra tehető mindkét esetben az áfacsalt termékek aránya. Ezt az érintettek a 27 százalékos áfa számlájára írják, ezért kérik annak mérséklését.

Közeleg a dinnyeszezon, ezért szakértők számot vetettek a hazai dinnyeágazattal kapcsolatban. Kiderült, hogy a hazai dinnyefogyasztás 90 százaléka itthon termesztett dinnyéből áll. Az elmúlt években még nőtt is a fogyasztás mértéke, ami a népszerűsítő kampányoknak és a kóstoltatásoknak is köszönhető. Ezek idén is folytatódni fognak. A dinnyéseket is érintik idei pályázatok: júniusban 10 milliárd forintos kertészeti gépbeszerzésre fordítható pályázati kiírás érkezik, míg júliusban fagykár megelőzését szolgáló beruházásokra lehet támogatást igényelni 1,8 milliárd forint értékben.

A dinnyések mellett az almásokról is érkeztek hírek, bár kevésbé pozitív töltettel. A lengyel alma ugyanis az orosz embargó hatására annyira ellepte az európai piacot (köztük a magyart is), hogy a drágább hazai alma egyszerűen nem talál vásárlóra. A tárolókban még nagy mennyiségű étkezési alma lapul. A szabolcsi gazdák fel is emelték hangjukat az üggyel kapcsolatban. Kérésüket többen is meghallották. Várhatóan kereskedelmi láncok is segíteni fogják a jövőben a magyar alma reklámozását és értékesítését.

Végezetül egy tejpiaccal kapcsolatos hír: ez a hét sem telt el tüntetés nélkül, ismét a tejtermelők vonultak utcára. Csütörtökön reggel Budapest határában ismáét tehenekkel együtt vonultak fel a gazdák, tiltakozva az alacsony felvásárlási árak és az olcsó import tej behozatala ellen. A felvonuláson mintegy 50 tehén is részt vett. Így kívánték méginkább felhívni a lehetetlen helyzetre a figyelmet a termelők. Jelenleg Magyarországon 69 forint/kilogramm áron vásárolják fel a nyerstejet a gazdáktól, ez az ár pedig még a termelési költségeket sem fedezi, az ugyanis 100 forint felett van jelenleg.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás