Minden zöldségtermesztő hatékony és gazdaságos kertészetről álmodik, ezért viszont egyre többet kell tenni. Azok a zöldségek, amelyek régen gond nélkül teremtek öntözés nélkül, mára szinte kizárólag nedvesség utánpótlással érlelhetők be. Az öntözés azonban nem mindenkinek megoldható anyagi okokból, ám akad ennél rosszabb is. Vannak, akik öntöznek, de rosszul, így az öntözésre fordított pénzt kidobják az ablakon.

Görögdinnye, borsó és saláta. Csak néhány példa azok közül, amik még évekkel ezelőtt gond nélkül termeszthetők voltak Magyarország éghajlatán. Mára azonban a klímaváltozás megtette a hatását, nem maradt olyan zöldségünk, amely jövedelmezően teremne öntözés nélkül.

A víz azért is fontos szereplő a növények életében, mert a fejlődésükhöz szükséges tápanyagokat csak vízben oldott formában képesek felvenni, valamint testük 80-94%-át víz alkotja. A tápanyagfelvételen túl a víz a növények testhőmérsékletére is komoly hatással van, a felvett víz 90-95 százaléka ugyanis a transpirációra – párologtatásra – fordítódik.

Nem csak a gyümölcsöknek, a zöldségeknek is igényük van a víz-utánpótlásra
 

Az, hogy melyik növénynek mennyi öntözésre van szüksége, sok mindentől függ. Függ a talajadottságoktól, a termőterület klímájától, mikroklímájától (csapadékmennyiség, napfénytartam, szél erőssége, stb.), valamint magától a növény fajtájától, a levélfelülettől és a termés mennyiségétől.

Általánosságban elmondható, hogy az intenzíven termesztett hibridek jóval vízigényesebbek, mint őseik. Sőt, már a rövidebb vízhiányt is rosszabbul viselik, mint a nem hibrid fajták. Paprikák esetében a fűszerpaprika például kevesebb vizet igényel, mint a fehér termésű paprikafajták.

Az sem mindegy az öntözés tervezésekor, hogy a termesztett zöldségnövény melyik fenológiai fázisában van éppen. Általában hajtásnövekedéskor, virágzáskor, terméskötődéskor és éréskor a legnagyobb a növények vízigénye, de ez fajonként és fajtánként is változhat.

Hüvelyesek esetében például a virágzás és a terméskötődés számít kritikus időszaknak, ekkor van a legnagyobb mennyiségű vízre szüksége a növényeknek. A hónapos retek a terméskezdemény kialakulásakor igényli a legtöbb vizet, a paradicsom és a paprika virágzáskor és terméskötődéskor a legszomjasabb, míg a hagymafélék a hagymafejek növekedésekor kérik a legtöbb vizet.

Látható, hogy az egyes növényfajták más és más időpontban igénylik a vizet és ez a legnagyobb probléma hazánkban: a lehulló 5-600 mm csapadék ugyan elegendő lenne a legtöbb termesztett zöldségnövény számára, ha jó időpontban hullana le. Mivel azonban jellemzően ez tenyészidőn kívül történik, mesterségesen kell beavatkozni a víz-utánpótlásba.

Nem mindegy, mikor mennyi vizet juttatunk ki a növényeknek
 

Sőt, egyes növények fejlődésében a vízszükséglet mellett a páratartalom is fontos szerepet játszik. A paradicsom és a fehér paprika esetében nem véletlenül „költöztek be” a növények üvegházakba és fóliasátrakba. Nekik a nyári melegben akár 85 %-os páratartalomra is szükségük van, de szabadföldi körülmények között az ehhez kellő technológiával (mikroszórófejek, esőztető berendezések) nem rendelkeznek a gazdálkodók. Az említett termesztő berendezésekben viszont egyszerűen fenn lehet tartani a szükséges páratartalmat is. A jövőben várhatóan még több zöldségnövény termesztése kerül zárt terekbe.

Végül egy fontos dolog. Sokan nem veszik figyelembe az öntözés megtervezésekor, hogy a termesztett zöldségféle milyen mélyre juttatja a gyökerét. Ez azonban fontos, mivel lényegében ettől is függ, hogy mennyi vizet kell kijuttatni a talajra. Egy sekélyen gyökerező növénynek kevesebb vízmennyiség is elég, míg egy mélyebben (50-70 cm) gyökerező növény termőterületét rendesen el kell áztatni ahhoz, hogy a gyökerek hozzájuthassanak a vízhez. A tankönyvek szerint ugyanis 1 négyzetméterre kijuttatott 1 liter víz 1-2 cm mélységben áztatja át a talajt.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás