Kedvezően hatott az Ukrajnában háborús konfliktust kirobbantó Oroszország mezőgazdaságára az, hogy emiatt a világ számos országában nem fogadják az agrártermékeiket. Villámgyorsan fejlődik az orosz agrárium, az utóbbi 5 évben több, mint 20 százalékkal nőtt a szektor termelése. Mára Oroszország a világ vezető gabonaexportőrévé vált, és úgy néz ki, más területeken is meghatározóvá válhat a világpiacon. A nyugati büntetőintézkedések kifejezetten jó hatással voltak az agrárium fejlődésére. Az Origo cikkét szemléztük. Eszerint az orosz mezőgazdasági termékek exportjának értéke tavalyelőtt meghaladta a 20 milliárd dollárt, ami 20 év alatt több, mint 18-szoros növekedést jelentett. A növekedés akkora, hogy túlszárnyalta a fegyverkivitel értékét is.
A tiltások ellenére turbó fokozatban az orosz mezőgazdaság - képünk illusztráció
Különösen a búzatermelés szárnyal: 2016-ban Oroszország már világelső volt a búzaexportot tekintve. Erre az 1917-es októberi forradalom óta nem volt példa– írja az Economist brit hetilap. Az utóbbi 15 évben 4 százalékról 16 százalékra nőtt az orosz részesedés a világon megtermelt búzából. Alekszandr Tkacsov agrárminiszter úgy nyilatkozott, hogy a búza az oroszok második olaja. A gabonán kívül a burgonya és a cukorrépa termesztése bővül a leginkább. A sertés- és csirkehús esetében pedig teljes egészében sikerült kiváltani a hazai termeléssel az importot. Az intenzív zöldségtermesztés nagysága 2016-ban 30 százalékkal múlta felül a megelőző év adatait.
Többtényezős segítséget kapott az orosz mezőgazdaság
A mezőgazdaság szárnyalását több külső és belső tényező segítette elő. Az ország több szempontból is kiváló természeti adottságokkal rendelkezik: változatosak az éghajlati viszonyok, a világ legtermékenyebb csernozjom talajának nagy része is ott található, és hatalmas termőterületekkel rendelkezik. A növekedéshez az is hozzájárult, hogy az orosz agrárvállalatok többsége magánkézben van. Ezek versengenek egymással, és rengeteg pénzt fektettek gépekbe, alapanyagokba, földbe. Az is jól jött, hogy a 2000-es évektől kezdve az orosz agrárium a nemzetgazdaság egyik kiemelt fontosságú ágazatának számít, ezért az orosz állam jelentős állami támogatásban részesítette és részesíti a mezőgazdaságot.
A következő nagy fejlődést a Moszkva elleni nyugati szankciók 2014-es bevezetése tette lehetővé
Válaszul ugyanis az orosz vezetés betiltotta a nyugati országokból érkező termékek behozatalát, így a hazai mezőgazdasági termelők versenytárs nélkül maradtak. A rubel 2014-es leértékelése szintén jót tett a mezőgazdasági export felfutásának. Az orosz gazdák ma már Afrikába és a Közel-Keletre viszik a termékeiket. Ezekben a régiókban ráadásul fel tudják venni a versenyt az amerikai cégek áraival. De az orosz gabonakereskedők Indonéziába és Mexikóba, valamint az orosz agrártermékek egyik legnagyobb felvevőjének számító Törökországba és Kínába is szállítanak.
Ha ez még nem volna elég, a klímaváltozással együtt járó felmelegedés is kifejezetten jól jön az orosz gazdáknak: a magasabb hőmérséklet, a fejlettebb növénytermesztési technológiák és az új hibridfajták miatt tovább tart a szezon. Jobbak a termések, a hozamok, és egyre nagyobb a megművelhető földterület. Ebben pedig még bőven vannak tartalékok, hiszen több millió hektárnyi föld hever parlagon, amelyekhez a Szovjetunió összeomlása óta nem nyúltak hozzá.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Világrekord-közeli dámtrófeát ejtettek el Magyarországon

2024.12.04.

Veszprémvarsány határában egy cseh bérvadász egy aranyérmes dámbikát ejtett el, amely a magyar vadgazdálkodás történetének egyik legkiemelkedőbb trófeája lett.

Több 100 palackot törtek szét a francia szőlőtermelők tüntetésén

2024.12.04.

A szőlészek az olcsó külföldi borok nagyarányú behozatala ellen tiltakoztak, kormányzati beavatkozást sürgetve Franciaország déli részén, Béziers városában.

Öntözési közösségek: új fegyver a szárazság ellen

2024.12.04.

Az elmúlt másfél évben az agrártárca 286 öntözési közösséget ismert el, amelyeket vissza nem térítendő támogatásokkal is segítenek.

Sok helyen módosult a AKG pályázati felhívás, hozzuk a részleteket

2024.12.04.

Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról, sok részletet változtattak meg.

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás