Amikor Ben Loewith kanadai tejtermelő borjai jövő tavasszal megszületnek, a világon az elsők között lesznek, akiket egy konkrét környezetvédelmi céllal tenyésztettek: hogy kevesebb metánt böfögjenek. Loewith, egy harmadik generációs gazdálkodó júniusban kezdte meg 107 tehén és üsző mesterséges megtermékenyítését az első olyan bika spermájával, amely alacsony metánszintű genetikai tulajdonsággal rendelkezik.

„Az alacsonyabb kibocsátásra való szelektív tenyésztés, amennyiben nem áldozunk fel más tulajdonságokat, könnyű győzelemnek tűnik” – mondta Loewith.

Egy tehén lehajol enni a Johann Dairy farmon a kaliforniai Fresnóban, 2020. szeptember 10-én. (Fotó: Reuters)

Segíthet a genetika

A tudósok és a szarvasmarha-ipar szakértői szerint a kevesebb metánt kibocsátó tejelő szarvasmarhák előállítására szolgáló, kereskedelmi forgalomban kapható genetika megjelenése segíthet az üvegházhatást okozó gáz egyik legnagyobb forrásának csökkentésében.

A böfögés a szarvasmarhák metánkibocsátásának legfőbb forrása. A Semex, a Loewith spermáját értékesítő genetikai vállalat szerint az alacsony metánszintű tulajdonság bevezetése évente 1,5%-kal, 2050-re pedig akár 20-30%-kal is csökkentheti a kanadai tejelőállomány metánkibocsátását.

A vállalat idén tavasszal kezdte meg a metánjellemzővel ellátott sperma forgalmazását 80 országban. Drew Sloan alelnök elmondása szerint a korai eladások között szerepel egy nagy-britanniai gazdaság, valamint tejgazdaságok az Egyesült Államokban és Szlovákiában.

Ha széles körben alkalmazzák, az alacsony metánszintű tenyésztés „mélyreható hatással” lehet a szarvasmarhák kibocsátására világszerte – mondta Frank Mitloehner, a Kaliforniai Davis Egyetem állattudományi professzora, aki nem vett részt a tulajdonság kifejlesztésében.

Van, aki emésztési problémákra figyelmeztet

A tejipar egyes képviselői továbbra sincsenek meggyőződve az alacsony metánszintű tenyésztésről, mondván, hogy emésztési problémákhoz vezethet.

Kanada mezőgazdasági minisztériuma e-mailben közölte, hogy még nem értékelte a termék alapjául szolgáló metánértékelési rendszert, de az állattartásból származó kibocsátások csökkentése „rendkívül fontos”.

Az állattenyésztés a világ üvegházhatású gázkibocsátásának 14,5%-áért felelős. A metán a szén-dioxid után a második legnagyobb üvegházhatású gáz.

Bár a gazdák adalékanyagokkal etethetik a szarvasmarhákat a metántermelés csökkentése érdekében, ezek hatása elmúlik, amint a szarvasmarhák már nem eszik őket, és az Egyesült Államokban nem engedélyezett a használatuk, mondta Mitloehner.

Az alacsony metánszintű tenyészanyag a Semex és a kanadai Lactanet tejfelvételi ügynökség közötti együttműködés eredménye, és kanadai tudósok kutatásain alapul.

Hétéves egyetemi kutatáson alapul

A Lactanet áprilisban közzétette a világ első nemzeti genomikus metánértékelését, és 6000 gazdaságban, a kanadai tejgazdaságok közel 60%-át képviselő holstein tehenek és üszők eredményeit dolgozta ki.

A nyilvántartás a Guelphi Egyetem és az Albertai Egyetem tudósainak hétéves kutatására támaszkodott, hogy megmérje a tejelő szarvasmarhák metánszintjét.

A tudósok rögzítették a szarvasmarhák kilégzését, hogy megmérjék a metánt, majd az adatokat összehasonlították a genetikai információkkal és a tejmintákkal.

A kanadai tejelő tehenek metánkibocsátása széles skálán mozog, napi 250 és 750 gramm között – mondta Christine Baes, a Guelphi Egyetem állattani biotudományok professzora, aki dolgozott a projektben.

Egyre alacsonyabb kibocsátás az egymást követő generációknál

Az alacsony metánszintű tulajdonság szelektálásával az egymást követő generációk számára egyre alacsonyabb kibocsátást lehetne biztosítani – mondta.

„Az áttörést itt az jelenti, hogy összekapcsoljuk ezeket a különböző összetevőket, hogy az állatok valódi lélegzetvételén alapuló nemzeti tenyésztési értékbecsléssel rendelkezzünk a metánkibocsátásra vonatkozóan” – mondta Baes.

„Genomikai információkkal is rendelkezünk, ezeket összevetjük, és szinte egy telefonkönyvet hozunk létre, amelyből kiderül, hogy „ennek az állatnak ilyen és ilyen génjei vannak, és ennyi metánt termel."

A pénzügyi ösztönzők megjelenéséig lassúak maradnak az eladások

A Semex kutatási és innovációs alelnöke nem volt hajlandó értékesítési előrejelzéseket adni, de arra számít, hogy az eladások lassúak maradnak, amíg nem jelennek meg pénzügyi ösztönzők.

A kanadai kormány jelenleg nem kínál ösztönzőket az alacsony metán-dioxid-kibocsátású szarvasmarha-tenyésztésre, de a mezőgazdasági minisztérium e-mailben közölte, hogy Ottawa dolgozik azon, hogy a jobb trágyagazdálkodással történő metáncsökkentésért kompenzációs krediteket vezessen be.

Van, ahol már ösztönzik a gazdákat

Néhány ország és élelmiszeripari vállalat már elkezdte ösztönözni a gazdákat az alacsonyabb kibocsátású szarvasmarhákra való áttérésre.

Új-Zéland 2025-ben kezdi megadóztatni a gazdákat a szarvasmarhákból származó metán után.

A Nestle (NESN.S) és a Burger King anyavállalata, a Restaurant Brands International (QSR.TO)  a szarvasmarhák táplálkozásának megváltoztatásával kezeli a metánproblémát ellátási láncaiban.

Mitloehner elmondta, arra számít, hogy a vállalatok idővel az alacsony metánszintű tenyésztést is elismerik.

„A genetikai változás tartós és a következő generációkban halmozódik, így jelentős csökkentést eredményezhet” – mondta Lohuis. „Természetesen nem ez az egyetlen eszköz, amelyet a tejtermelők a gazdaságon belüli metáncsökkentésre használhatnak, de ez lehet a legegyszerűbb és legalacsonyabb költségű megközelítés.”

Problémás lehet?

Más tejipari szakértők szerint egy ilyen megközelítés problémás lehet.

Juha Nousiainen, a finn Valio tejüzem vezető alelnöke arra figyelmeztetett, hogy ha a szarvasmarhákat úgy tenyésztik, hogy kevesebb metánt böfögjenek, az emésztési problémákat okozhat.

A metánt a tehén bélrendszerében lévő mikrobák termelik a rostok emésztése során, nem pedig maga az állat – mondta.

Visszatérve a gazdaságába, Loewith kíváncsian várja, hogy a tenyésztési döntések hogyan alakulnak majd.

„Ha ez olyasmi, amit generációról generációra megduplázunk, akkor a hatás még jelentősebbé válik.”

(Forrás: reuters.com)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás