Jóval többet kell költeni a növényvédelemre a sok eső miatt
A gyümölcsösökben néhány ezer hektáron okoztak károkat az elmúlt hetek viharai, amelyek a jelentősebb zöldségtermesztő körzetekben szerencsére kisebb mértékben pusztítottak. A Dunától keletre azonban a sok eső miatt intenzívebb növényvédelemre, ennek következtében magasabb költségekre számíthatnak a termesztők - közölte a FruitVeB alelnöke. Apáti Ferenc szerint a zöldségtermesztőknél országos viszonylatban is jelentős terméskiesést okozó jégverés nem volt, ugyanakkor ahol 40-70 milliméter csapadék esett, ott a meleg, párás időjárás növeli a gombafertőzés veszélyét és minőségi veszteségeket okozhat.
A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke az MTI-nek nyilatkozta, hogy Magyarországon mintegy 80 ezer hektáron termesztenek zöldséget szabadföldön. A viharos időjárás kisebb gondokat okozott a káposzta-, saláta- és hagymafélék, valamint a gyökérzöldségek esetében, de a paprika- és paradicsomféléknél jelentősen megnövelte a gombabetegségek kialakulásának kockázatát.
Romlik a szállíthatóság és a feldolgozhatóság a sok eső hatására
A magyar gyümölcstermő terület 80 százaléka Pest, Bács-Kiskun megyében és az észak-keleti régióban található, azokon a területeken, ahol az elmúlt hetek során heves esőzések és helyenként jégverések is voltak. A zivatarok ezeken a helyeken néhány ezer hektárt sújtottak. A viszonylag rövid idő alatt leeső sok csapadék a később érő gyümölcsfajoknál - alma, körte, szilva - közvetlenül nem okozott károkat, ugyanakkor a növényvédelmi költségeket megemelte. A cseresznyénél és a meggynél jelentősen nőtt a repedés kockázata. Az arra kevésbé érzékeny fajták termése pedig megpuhulhat, így szállíthatóságuk és feldolgozhatóságuk romlik - mondta az alelnök.
Hirdetés
A sok eső miatt különösen oda kell figyelni a zöldségek és a gyümölcsösök növényvédelmére
A gombás megbetegedések főként a szamócánál, a meggynél, a cseresznyénél és az almánál okoznak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket. Esőben nem lehet permetezni, illetve a túlzottan felázott talajon nem lehet a gyomirtást elvégezni. A fólia alatt, illetve az üvegházban termelt zöldségeknél, többek között a paprikánál és a paradicsomnál a gazdáknak nem kell ilyen jellegű problémákkal szembenézniük. A melegebb idő és a kevesebb csapadék viszont javíthatja a termésminőséget. Olvassa el cikkünket itt!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés