A gyümölcsösökben néhány ezer hektáron okoztak károkat az elmúlt hetek viharai, amelyek a jelentősebb zöldségtermesztő körzetekben szerencsére kisebb mértékben pusztítottak. A Dunától keletre azonban a sok eső miatt intenzívebb növényvédelemre, ennek következtében magasabb költségekre számíthatnak a termesztők - közölte a FruitVeB alelnöke. Apáti Ferenc szerint a zöldségtermesztőknél országos viszonylatban is jelentős terméskiesést okozó jégverés nem volt, ugyanakkor ahol 40-70 milliméter csapadék esett, ott a meleg, párás időjárás növeli a gombafertőzés veszélyét és minőségi veszteségeket okozhat.

A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke az MTI-nek nyilatkozta, hogy Magyarországon mintegy 80 ezer hektáron termesztenek zöldséget szabadföldön. A viharos időjárás kisebb gondokat okozott a káposzta-, saláta- és hagymafélék, valamint a gyökérzöldségek esetében, de a paprika- és paradicsomféléknél jelentősen megnövelte a gombabetegségek kialakulásának kockázatát.

A sok eső nem tesz jót a haszonnövényeknek, jelentősen nőtt a gombabetegségek kialakulásának esélye, ezzel a növényvédelmi költségek is növekednek

Romlik a szállíthatóság és a feldolgozhatóság a sok eső hatására

A magyar gyümölcstermő terület 80 százaléka Pest, Bács-Kiskun megyében és az észak-keleti régióban található, azokon a területeken, ahol az elmúlt hetek során heves esőzések és helyenként jégverések is voltak. A zivatarok ezeken a helyeken néhány ezer hektárt sújtottak. A viszonylag rövid idő alatt leeső sok csapadék a később érő gyümölcsfajoknál - alma, körte, szilva - közvetlenül nem okozott károkat, ugyanakkor a növényvédelmi költségeket megemelte. A cseresznyénél és a meggynél jelentősen nőtt a repedés kockázata. Az arra kevésbé érzékeny fajták termése pedig megpuhulhat, így szállíthatóságuk és feldolgozhatóságuk romlik - mondta az alelnök.

A sok eső miatt különösen oda kell figyelni a zöldségek és a gyümölcsösök növényvédelmére

A gombás megbetegedések főként a szamócánál, a meggynél, a cseresznyénél és az almánál okoznak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket. Esőben nem lehet permetezni, illetve a túlzottan felázott talajon nem lehet a gyomirtást elvégezni. A fólia alatt, illetve az üvegházban termelt zöldségeknél, többek között a paprikánál és a paradicsomnál a gazdáknak nem kell ilyen jellegű problémákkal szembenézniük. A melegebb idő és a kevesebb csapadék viszont javíthatja a termésminőséget. Olvassa el cikkünket itt!

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás