Önkéntesen csatlakozhatnak a gazdák a krízisbiztosítási rendszerhez, amely abban az esetben téríti meg a mezőgazdaságból élők kieső jövedelmének legfeljebb 70 százalékát, ha jövedelem több mint 30 százalékkal csökkent az előző 3 év átlagához képest. Nagy István agrárminiszter szerint ezzel a meglévők mellett újabb kockázatkezelési eszköz áll majd a mezőgazdasági termelők rendelkezésére. Az indulását követően a termelők nem csak az időjárási kockázataikat, hanem az egyéb kockázatai­kat is kezelhetik a krízisbiztosítási rendszer használatával.

A végrehajtási szabályok kidolgozása és a rendszer végrehajtásában érintett szervezetek felkészülése a következő hónapok feladata lesz – tájékoztatta a Magyar Hírlapot Nagy István.

A krízisbiztosítási rendszer minden termelő számára elérhető – mondta Nagy István agrárminiszter - képünkön egy korábbi esemény fotója látható - Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Az agrárminiszter szerint az új rendszer:

  • a növénytermesztést érintő szélsőséges időjárási jelenségek által okozott nagymértékű jövedelemcsökkenés részbeni kompenzálása mellett,
  • bármelyik ágazatban előforduló állat- és növénybetegségekből,
  • piaci árak csökkenéséből, piacvesztésből, árfolyamváltozásból, vagy
  • a termelés során felmerülő rendkívüli költségnövekedésből adódó jövedelemcsökkenés mérséklésére is képes.

Bármelyik gazda lehet a krízisbiztosítási rendszer része

Azt is kifejtette, hogy a krízisbiztosítási rendszer valamennyi mezőgazdasági tevékenységet folytató termelő számára elérhető.

A rendszerhez csatlakozott termelő mindaddig igényt tarthat jelentős mértékű jövedelemkiesésének részbeni kompenzálására, amíg fennállnak a tagsági és a jogosultsági feltételei.

Fokozatos fejlődés várható

A rendszerhez önkéntesen csatlakozó termelő a minimális hároméves tagsági jogviszony eltelte után bármikor megszüntetheti tagi jogviszonyát. Az Az Agrárminisztérium szakemberei a mezőgazdasági kockázatkezelésben már meglévő tapasztalatokra alapozva az új rendszer fokozatos felfutására számítanak. A termelők az erre a célra kialakított elektronikus felületen tehetik meg majd csatlakozási nyilat­kozatukat, vállalva az azzal járó olyan kötelezettségeket. Ilyen például a méltányos összegű, éves krízisbiztosítási hozzájárulás megfize­tése és a szükséges gazdálkodási és könyvelési adatok rendelkezésre bocsátása. A rendszer működésének részletszabályait, valamint az önkéntes csatlakozás módját és feltételeit a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer végrehajtásáról szóló miniszteri rendelet tartalmazza majd, amelynek kidolgozása folyamatban van – közölte Nagy István.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás