Habár egyesek még mindig megkérdőjelezik a létjogosultságát, a Halloween mára Magyarországon is egyre elterjedtebbé vált. Az ország különböző pontjain tízezrével jelennek meg a töklámpások ezekben a napokban, és kicsik-nagyok egyaránt ünneplik ezt a kelta eredetű, Amerikából átvett hagyományt. Az ünnep központi eleme a tök, ami iránt, akár díszítésre, akár fogyasztásra szánt fajtáról van szó, ilyenkor jelentősen megnövekszik a kereslet, ami kiváló lehetőséget nyújt a termelők számára is.

A Halloween éjszakáját megelőző hetekben a világ számos országában gyúlnak fel a faragott töklámpások, emlékeztetve minket e különleges hagyományra. A tökfaragás hagyománya mélyen a kelta kultúrában és népi szokásokban gyökerezik, míg a töktermesztés gazdasági jelentősége a modern mezőgazdaságban is egyre nagyobb.

A sikeres töktermesztés kulcsfontosságú elemei közé tartozik a megfelelő vízellátás és a tápanyagdús talaj biztosítása, ami intenzív tápanyag-visszapótlási technikákat igényel. (Fotó: Pixabay)

Kelta eredetű globális hagyomány

A töklámpások készítésének eredete a kelta samhain ünnephez nyúlik vissza, amely az őszi betakarítás végét és a tél kezdetét jelölte. A hiedelem szerint ezen az éjszakán a szellemek visszatértek az élők világába, és az emberek lámpásokkal próbálták megóvni otthonaikat tőlük.

Kezdetben a lámpásokat répából és takarmányrépából faragták, majd az ír és skót bevándorlók hozták magukkal ezt a szokást Amerikába, ahol a helyi tökfajták hamar elérhetővé és népszerűvé váltak.

Az amerikai Halloween-kultúra terjedésével a tökfaragás és a lámpások világítása egyre nagyobb jelentőséget kapott, és ma már dísztökök széles választékával találkozhatunk a piacokon. A tökfaragás világszerte elterjedt, mint olyan szokás, amely ötvözi a kézművességet, a kreativitást és a közösségi élményt.

A tökfélék sokszínűsége

A tök (Cucurbita spp.) Észak- és Közép-Amerika egyik legősibb termesztett növénye, amelyet az őslakosok régóta felhasználtak táplálékként, gyógynövényként és tárolóedényként. A nemesítési eljárásoknak köszönhetően a tökfajták – mint a népszerű hokkaido és halloween tök – sokféle formában és méretben érhetők el, mindegyikük eltérő agronómiai igényekkel rendelkezik.

Tökgazdálkodás Magyarországon

Magyarországon az étkezési és dísztök termesztése terjedt el leginkább. A mérsékelt övi éghajlat kedvező környezetet biztosít, mivel a tökfélék érzékenyek a fagyra, és meleg időszakban fejlődnek a legjobban. A sikeres termesztéshez elengedhetetlen a megfelelő vízellátás és a tápanyagdús talaj, ami intenzív tápanyag-visszapótlást igényel.

A termesztés során gyakran alkalmaznak integrált növényvédelmi módszereket is, például természetes ellenségeket és hasznos rovarokat vonnak be a kártevők elleni védekezés érdekében.

(Forrás: agrarszektor.hu) 

Megosztás

További híreink

Jövő ilyenkor ki ne hagyja ezt az üzleti lehetőséget

2024.11.01.

Bár egyesek a létezését is tagadják, mára polgárjogot nyert a halloween Magyarországon is. Országszerte tízezrével tűnnek fel a töklámpások ezekben a napokban, gyerekek és felnőttek is ünneplik a kelta eredetű, amerikai közvetítéssel elterjedt napot. Az ünnep középpontjában a tök áll: a szépségéért termelt és az emberi fogyasztásra szánt fajták iránti megnövekedett kereslet jó lehetőség a termelőknek is.

Több lehetőség nyílt a családi gazdaságok fejlesztésére

2024.11.01.

A kisebb és a nagyobb üzemek számára is új pályázati felhívások jelennek meg, ebben támogatják a nagyobb és a kisebb léptékű fejlesztéseket is.

Soha ekkora vargányát nem találtak még Magyarországon

2024.11.01.

Soha ekkora vargányát nem talált még, mint a napokban! Az utólagos mérés szerint a méretes kalapos közel 1 kg-ot nyomott. Jelenleg a hazai erdőkben még kitart a gombaszezon, bőséggel lehet szedni rizikét, lila és szürkéslila pereszkét, vargányát, fenyőtinórut, kései laskagombát és sötét trombitagombát is. Az őzláb viszont már lecsengőben van.

Hogyan kell továbbszámlázni a földvédelmi járulékot?

2024.11.01.

Fontos kérdés, hogy a földvédelmi járulék tovább számlázásakor a számlát áfásan vagy áfa nélkül kell kiállítani.

Napelemmel, káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből a kutatók

2024.11.01.

Káros kibocsátás nélkül termelnek ammóniát szennyvízből, napelemmel a kutatók, a módszer a gyakorlatban is működik.

Partnerhírek
Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 72 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás