Jövőre jöhetnek a GMO-s lovak
Egy, a pónik klónozásban is igen eredményes laborban rakták össze azt a szuperlovat, mely állítólag erősebb, gyorsabb lesz, mint a természet által kreált társai, és magasabbat is tud majd ugrani. Hamarosan GMO-s lovak készülhetnek Argentínában.
GMO-s lovak trappolhatnak az ügetőkön
A genetikailag módosított szuperlovak a 2019-ben születhetnek meg és akár az olimpián is versenyezhetnek. A Telegraph cikkét a 444.hu szúrta ki. A fejlesztést a Kheiron Biotech cég viszi véghez, a Buenos Aires-i klónozó üzemében.
Az argentin kutatók egy CRISPR nevű technológia segítségével írták felül a lovak genomját, az eljárás után egészséges embriót sikerült összehozniuk, melyet egy nem GMO-lóval szándékoznak kihordatni már két éven belül - írja a brit Telegraph.
Hirdetés
A beavatkozás során elsősorban a miosztatin gén szekvenciájára fókuszáltak - ez a testépítő társadalomban jól ismert gén nagyban befolyásolja az izomzatot, az állóképességet és a sebességet.
A GMO-s lovak készítésén kívül az agráriumban is használják a CRISPR-t
Ahogy arról korábbi cikkünkben már írtunk, új fejezetet nyithat az agráriumban is a CRISPR géntechnológia.
A Harvard Egyetem és a Massachusettsi Műszaki Egyetem szabadalmaztatta a kriszper (CRISPR) génszerkesztési technológiát, és több cégnek nem kizárólagos engedélyt adott az úttörő technológia alkalmazására. A kriszper technológia mezőgazdasági felhasználása többféle kutatásban is nagy segítséget nyújthat a cégeknek.
A Syngenta bejelentette, hogy a technológiát különleges tulajdonságokkal bíró zöldségfélék nemesítéséhez szeretnék felhasználni. Michiel van Lookeren Campagne, a Syngenta Vetőmagkutatási részlegének vezetője elmondta, hogy a génszerkesztési kutatásokba elsőként a paradicsomot vonják majd be.
A cél az, hogy a helyi szabályozások figyelembe vételével minden igényt kielégítő fajtákat hozzanak létre.
A nehezen nemesíthető vegetatív úton szaporított növényeknél is beválhat
A vegetatív úton szaporított növények is fontos célcsoport lehetnek, mert ezek nemesítése nagy kihívást jelent a szakemberek számára.
Például a burgonya vagy egyes fafajok esetében nagy előnyökkel járhat a génszerkesztés. Leginkább az olyan kedvező tulajdonságok, mint például a betegség-ellenállóság kialakításában. A nemesítők a hagyományos módszerekkel ugyanis nehezen tudnak lépést tartani az új betegségekkel és a gyorsan változó környezeti hatásokkal.
Fontos etikai és jogi kérdést feszeget azonban, hogy a génszerkesztés, mint speciális nemesítési technológia alkalmazását mennyire szigorúan szabályozzák majd a jogalkotók.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés