Júliusi változás az extraprofitadó miatt: megduplázódik az idénymunka adóterhe
Élesednek a változások 2022. július elsejétől az adózási szabályok vonatkozó részeinél, amelyek a Magyar Közlönyben jelentek meg az extraprofitadóhoz kapcsolódóan. Lényeges változás, hogy megnövekednek az alkalmi munka közterhei. Az új szabály értelmében mezőgazdasági idénymunka esetén 1000 forint (a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5 százaléka), általános alkalmi munka esetén pedig 2000 forint (a hónap első napján érvényes minimálbér 1 százaléka) az összeg.
A Könyveléscentrum foglalta össze, hogy milyen szabályok vonatkoznak pontosan az alkalmi munkára (egyszerűsített foglalkoztatás). Az alkalmi munka minimális összege 2022-ben: az egyszerűsített foglalkoztatás céljára létesített munkaviszony alapján alapbérként (vagy teljesítménybérként) legalább a kötelező legkisebb munkabér 85 százaléka, garantált bérminimum esetén 87 százaléka jár a munkavállalónak.
Jelenleg
- a kötelező legkisebb munkabér: 200 000 forint,
- a garantál bérminimum: 260 000 forint.
Az alkalmi munka egy határig adómentes:
természetes személynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, ha az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján hatályos kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) vagy – ha részére alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a garantált bérminimum 87 százaléka jár – a garantált bérminimum napibérként meghatározott összege 130 százalékának szorzatát.
Hirdetés
Megkétszereződnek az alkalmi munkát érintő közterhek
2022. június 30-ig az alábbi közterhek (voltak) érvényesek mezőgazdasági idénymunka és általános alkalmi munka (pl. építkezés) esetén:
- mezőgazdasági idénymunka: 500 Ft/fő/nap
- általános alkalmi munka: 1000 Ft/fő/nap
Mezőgazdasági idénymunka esetén 2022. július 1-től 1000 forint (a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5 százaléka), általános alkalmi munka esetén pedig 2000 forint (a hónap első napján érvényes minimálbér 1 százaléka).
Mezőgazdasági idénymunka:
A növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása - a továbbfeldolgozás kivételével - feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot.
Alkalmi munka:
A munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony.
Ezt kell és érdemes tudni az extraprofit adóról
Az Adózóna írt arról, hogy az új extraadó-szabályok gyakorlatilag ráépülnek a meglévő ágazati adójogszabályokra, többlet adófizetési kötelezettséget róva az adóalanyokra. Általános jelleggel megállapítható, hogy magának a többletadó-fizetésnek az alapját a KR a legtöbb adónemtől eltérően nem az eredményhez (azaz a profithoz), hanem az árbevételhez (2022-re például az előző 2021-es üzleti év számait alapul véve) köti, így a költséghatást (benne az inflációt) gyakorlatilag kiküszöböli a rendelet. A Kormány a költségvetés módosítása alapján az extraadók révén ezévben mintegy 8-900 milliárd Ft-ot kíván bevételezni, amiből a szakértői elemzések szerint 500 mrd Ft közvetlenül átterhelhető lenne a fogyasztói rétegre.
Az érintett ágazatok és szektorok a következők:
- Energiaszektor: kőolaj-gyártás, megújuló energia, bányászat – ásványi nyersanyagok, geotermikus energia, energiaellátók (új alanyok a jövedelemadóztatásban a feldolgozóipari gyártók),
- Ipar: Gyógyszerforgalmazók,
- Kereskedelem: kiskereskedelmi adó alanyai,
- Szolgáltatási szektor: légitársaságok, hírközlési szolgáltatók,
- Pénzügyi szektor: bankok, biztosítók, befektetési vállalkozások, „pénzforgalmi” szolgáltatók.
Adóalanyokat érintve emelésre számítanak:
- Cégautó adó alanyai, és
- Egyszerűsített foglalkoztatásban álló filmipari statiszták (költségvetési jelentőségük megkérdőjelezhetetlen).
Az adónemek szempontjából a KR szimpla adóemelést jelent:
- Jövedéki adós termékek és a
- NETA hatálya alá eső termékek esetében.
A vonatkozó jogszabály:
2010. évi LXXV. törvény az egyszerűsített foglalkoztatásról (Efo tv.)
A vonatkozó kormányrendelet:
A Kormány 197/2022. (VI. 4.) Korm. rendelete az extraprofitadókról
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés