Kalandos úton jött az alapanyag – gin után rum is készül Tárnokrétiben
Legalább 4000-féle gin van a világon, amit nagy tisztaságú gabonaszeszből kell készíteni. Ezek legfőbb aromahordozója a boróka. Ezenkívül minden főzőmester azt tesz bele, amit jónak lát. Egyre több pálinkafőző próbálkozik kisebb-nagyobb sikerrel ginfőzéssel hazánkban is, számuk mára megközelíti a negyvenet. Győr-Moson-Sopron megyében is számos főzde készít saját recept alapján házi gint.
Néhány éve igen nagy kultúrája lett Magyarországon is a ginkészítésnek. A legtöbben tonikkal vagy koktélokba keverve fogyasztják. A Réti Pálinkaház a ginkészítés után most lefőzte a régió első rumját.
– Egyre többen vannak azok, akik szerint a pálinka túl erős. Így arra gondoltunk, hogy megpróbáljuk a ginfőzést, mert koktélokba keverve vagy csak tonikkal felöntve már sokkal könnyedebb. A recept nem könnyű, mert a borókaalap nagyon erős fűszer, és tartottunk attól, hogy túlzásba visszük. Azonban annyira jól sikerült az első főzés, hogy mára ötfajta található meg a főzde palettáján – mondta el a Kisalföldnek nyilatkozva Nagy Szilárd, a Réti Pálinkaház főzőmestere és tulajdonosa.
Hirdetés
Tomi Rockytól a Viperáig
– Az R1, R2, R3 és az R4 a négy évszakot jelképezi. Az első tavaszra hangolt citrom-bodzavirág, a második őszi hangulatú, amit Irsai Olivér szőlővel készítettünk el. A harmadik a sorban a téli ízvilágot képviseli, került bele alma, füge, fahéj és narancs. A karácsonyi vásárokon nagy sikert aratott, készült belőle forralt gin is. Ezt Győrben is megkóstolhatták a Széchenyi téren.
A negyediket a legtöbben Tomi Rocky ginként ismerik, ezt a győri paraúszónak főztük. Mivel ez a nyári ízjegyeket hordozza, így teljes lett a paletta. Emellett az ötödik ginünk a Vipera nevet kapta a védett rákosi vipera után. Ez egyben egy hansági specialitás is, és az erre járó turistáknak készítettük. Ízében birses-gyömbéres, de nem kell aggódni, nem csíp, nem mar – fejtette ki Nagy Szilárdné Viktória, a Réti Pálinkaház ügyvezetője.
A régió első rumja a Réti Szirén nevet kapta
– Tavaly elkezdtünk azon gondolkodni, hogy a gin mellett még milyen jó koktélalapot készíthetnénk. Nagyon sok rumalapú itallal találkoztunk, ezért úgy döntöttünk, belevágunk, és elkészítjük a sajátunkat. A recept nem is olyan bonyolult, cukornádléből vagy a cukorgyártáskor keletkezett melaszból főzik. A legtöbben az utóbbit használják, így megpróbáltunk mi is melaszt szerezni – emelte ki Nagy Szilárd.
– Tudtuk, hogy van már két cég, akik készítenek kézműves rumot hazánkban, ezért azt hittük, biztosan lesz, aki az alapanyagot szállítja nekünk. Végül egy németországi kikötőben találtunk rá, Dél-Amerika cukornádültetvényeiről hosszú, rejtélyes úton jutott el hozzánk a sűrű, ragadós melasz. A cefrézése viszont nagyon nehéz, meleg, már-már karibi hőmérsékleten kell erjeszteni. Előnye viszont, hogy gyorsan elkészül – tette hozzá Nagy Szilárdné Viktória.
Csábító és veszedelmes ital lett
A Réti Pálinkaház tulajdonosai elsősorban koktélalapanyagnak készítették, ezért is döntöttek a fehér rum mellett. A barna változatát már hosszabb ideig hordóban kell érlelni. A Kisalföld munkatársai is megkóstolhatták a megye első rumját, és meglepődve tapasztalták, hogy mekkora különbség van azokhoz képest, amiket eddig kóstoltak. Sokkal mélyebb, édesebb és ízesebb, mint az üzletekben kapható külföldi változatok.
– A régió első rumja a Réti Szirén nevet kapta, mert egy igazán kellemes, csábító és veszedelmes ital lett, ugyanakkor a kalózok egykori kedvence is – hangsúlyozta Viktória, akitől azt is megtudta a Kisalföld újságírója, hogy a hideg estéken remek rumpuncs és bombardino is készíthető belőle. A Réti Pálinkaház tulajdonosai a recepteket Facebook-oldalukon is megosztották, így még hangulatosabbá tették az adventi estéket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés