Huszadszor szervezte meg Kalászos Gabona Fórumát a Sumi Agro Hungary Kft., és a rendezvény töretlen népszerűségnek örvend. A gazdák által évről évre jegyzett fórumot a megszokott helyszínen, Visegrádon tartották.

A növényvédelem egyik nagy kihívása a talajfertőtlenítés. A talajművelési rendszerek és az éghajlat változásával egy időben sok hatóanyagot kivontak a forgalomból, és ezek következtében a talajlakó kártevők egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az érzékeny kultúrákra.

A többszörös gabonaár-robbanást nem a kisebb termés okozza, hanem a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozatlansága (Fotó: Pixabay)

A világ búzakészletének több mint fele Kínában található

A többszörös gabonaár-robbanást nem a kisebb termés okozza, hanem a kereslet és a kínálat kiegyensúlyozatlansága – fogalmazott Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. Rámutatott: a világ búzakészlete csökkent, annak ellenére, hogy a franciák és az angolok 20 millió tonnával többet termeltek idén. Tőlük alig maradtak el a románok, akiknél a 2020-as 6 millió tonna után idén 11 millió tonna learatott termést szállíthattak a raktárakba. Az unióban az olaszok a legnagyobb búzafelvásárlók, de a világ búzakészletének több mint fele Kínában található.

Hazánkban a vetésterület csökkenése ellenére évről évre stabil termésmennyiséggel számolhatunk. Hektáronként 6 tonnás átlagtermés a jellemző, és idén a tavalyinál is jobb minőséggel számolhatunk, a learatott mennyiség 60 százaléka malmi búza lett. Magyarországon többet termelünk belőle, mint a saját igényünk, és a pandémia következtében 5–10 százalékos fogyasztáscsökkenéssel kell számolni.

Bár a KSH adatai szerint 2019–2020-ban 2,688 millió tonnát exportáltunk, de a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége szerint ennél 100 ezer tonnával többet. Beszédes adat, hogy 2020 júliusától 2021 márciusának végéig 240 ezer tonnával több búzát exportáltunk, mint az előző szezon hasonló időszakában.

Helyre billen a mérleg?

A takarmányfelhasználás növekedett, ami döntő szerepet játszott az árak emelkedésében. Lakatos Zoltán szerint a kukorica betakarítása után helyre billen a mérleg.

Kína visszatelepítette a sertésállományát, és újra ennek megfelelő az ország takarmányigénye, vagyis felszippantották a búzát a világpiacon. Ugyanakkor az is magasan tartotta az árakat, hogy a termelők egymást is kivárásra biztatták az értékesítésben.

Mindezek együttese végeláthatatlan árspirálba hajszolja az ágazatot. Tehát az, hogy a 2020–2021-es szezonban erős exporthatás érvényesült, és az, hogy 2021-ben a termelők összefogtak a gabona visszatartására. Ennek a következménye a túlárazott, értékén felül kezelt búza.

 „Ha örül a gazda a magas búzaárnak, örüljön az áruházakban tapasztalt magas hús- és kenyérárnak is” – foglalta össze véleményét Lakatos Zoltán.

Végre csökkent a FAO élelmiszerár-indexe

Az viszont változatlan, hogy ma is a szója határozza meg a napraforgó és a repce árát: „Kína közelebb akarja juttatni a termelését a piachoz, és ennek a szándéknak már érzékelhetők a jelei” – mondta el Szilágyi Péter, a Coface Magyarország kockázatkezelési vezetője. T

Tizenkét hónap emelkedést követően júniusban végre csökkent a FAO élelmiszerár-indexe. Ezt a növényolajok árának az alakulása határozza meg, és a legnagyobb pálmaolaj-termelő országok előrejelzései szerint csökkent a kereslet. Ugyanakkor a szakember szerint a növényolajárak még így is nagyon magasak.

Bár a kitűzött célok jók, azt nem látni, hogy milyen eszközökkel vagy hogyan volna megvalósítható a Green Deal (Fotó: Pixabay)

Green Deal

„Bár a kitűzött célok jók, azt nem látni, hogy milyen eszközökkel vagy hogyan volna megvalósítható a Green Deal” – fogalmazott Jordán László, a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának vezetője. Mint elmondta, a Green Deal elfogadását nem előzte meg hatástanulmány. Emlékeztetett rá, hogy a zöld stratégia egyik célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának 55 százalékos csökkentése 2030-ra, valamint a növényvédőszer-kijuttatás megfelezése és a műtrágya-felhasználás 20 százalékos csökkentése.

A közeljövő egyik veszélyeztetett készítménye a glifozát, aminek egyébként már 2017-ben lejárt az engedélye.

Glifozát: rezeg a léc

A német szakhatóság végzi a felülvizsgálatát, amely megállapította, hogy a híresztelések ellenére nem rákkeltő. Csakhogy a zöldek nyomására az EU csak 5 évvel hosszabbította meg az engedélyét. Nemrég újabb szakértői csoport győződött meg a veszélytelenségéről, ennek ellenére úgy tűnik, nem szakmai, hanem politikai viták döntenek a sorsáról.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás