Minden évben nagy figyelmet igényel a kalászosok gyomirtása. A változó gyomflóra pedig nagyban befolyásolja a jól bevált gyomirtási technológiák sikerességét. A megszokott hagyományos búza gyomok - mint a pipacs, szarkaláb, ebszékfű - mellett szembetűnő az egyszikű gyomnövények tömeges megjelenése is. Szinte egyik évről a másikra, korábban nem látott arányban tapasztalható nagy széltippan, vadzab, tarackbúza vagy ecsetpázsit fertőzés az egyes táblákon. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint közel 1 millió hektáron vetettek őszi búzát. A vetőmagok jó minőségben, időben földbe kerültek és a megfelelő mennyiségű őszi csapadéknak köszönhetően szépen ki is keltek. Az enyhe télnek miatt megerősödtek az állományok, ezért a gabonatermelő gazdák derűlátóan várják a kitavaszodást.
A kalászosok gyomirtása az egyik legfontosabb feladat
A kora tavaszi fejtrágyázást követően pedig márciusban vagy áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása. Az olyan magról kelő kalászos gyomok, mint az ebszékfű, pipacs, repce árvakelés és a tyúkhúr korán kikelnek és együtt nőnek a gabonával. Fontos tehát a kora tavaszi gyomfelvételezés, amelynek eredménye alapján táblaszintű gyomirtási technológiákat érdemes kidolgozni. Amennyiben a fent említett gyomokon kívül ragadós galaj, mezei acat, esetleg napraforgó árvakelés (Express®– vagy IMI-toleráns) jelenléte is várható a területen, érdemes megvárni az utóbbiak kikelését és egyszerre hatástalanítani a gyomnövényeket egy megfelelő gyomirtó szerrel. A Granstar SuperStar New gyomirtó szer széles hatásspektrummal bír, miközben kíméli a búzát. Rugalmasan, akár még a zászlóslevél kiterüléséig felhasználható őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs, tritikálé, zab kultúrákban egyaránt (utóbbi esetében 2 nóduszos állapotig). Ennek a termékkombinációnak nincs utóvetemény korlátozása, így korlátozás nélkül repce is vethető utána - írja az Agrofórum anyaga.
A változó gyomflóra is kihívást állít a kalászos gabonák gyomirtásánál. A kialakulásának számos oka van, ezek a legjelentősebbek:
A szokatlan, szélsőséges időjárási körülmények: az enyhébb tél alatt a folyamatosan csírázó gyomok megerősödnek a tavaszi gyomirtás idejére. A csökkenő fagyos napok számával az évelők túlélőképlete megerősödik, és erőteljesebb mezei acat kihajtás várható tavasszal. Az egyenetlen csapadékeloszlások a vegetációs idő folyamán vontatott, elhúzódó keléshez vezetnek. A szárazabb évjáratokban a gyors felmelegedést hozó időszakok, a szokatlan csírázási ütem zavarhat be.
  • A változó talajművelési rendszerek, csökkent-, forgatás nélküli-, sekély- talajművelés elterjedése.
  • Az ellenőrizetlen külföldi vetőmag használattal megnő a kockázata az egyszikűek felszaporodásának.
  • A gyomosodást okozhatja még a változó termesztéstechnológia, a korábbi, szeptemberi vetésidő, a hibrid kalászosok elterjedése, továbbá a kisebb vetőmagmennyiség is.
A változó gyomflórában ezért az eredményes gyomirtáshoz feltétlenül szükséges a megfelelő, széles spektrumú, megbízható hatékonyságú, szelektív gyomirtó szer kiválasztása. Ezt úgy tudjuk megtenni, ha ismerjük a területünket, a táblánk gyomviszonyait és a rendelkezésre álló készítményeket. A felszaporodó egyszikűek már viszonylag alacsony számú előfordulásukkal is jelentős terméskiesést okozhatnak (pl. héla zab 5 db/m2), ezért védekezni szükséges ellenük. A Syngenta például az Axial One kalászos gyomirtó szert ajánlja erre. A készítmény kettős hatóanyagtartalmú, a floraszulam mellett tartalmaz egy új hatóanyagot, a pinoxadent. Ez rendkívül hatékony a kalászosok egyszikű gyomnövényei ellen. A kezelés időpontjában különböző fejlettségű gyomnövényeket szinte bármely fenológiában remek hatékonysággal irtja. A Magyarországon újdonságnak számító, de a világ egyéb tájain már sok éve bizonyított pinoxaden a zsírsavak szintézisét, a floraszulam pedig az aminosavak szintézisét gátolja. A pinoxaden-t a növények a hajtáson, illetve a levélen keresztül veszik fel. A szer gyorsan leállítja a sejtosztódást és a növények növekedését. A floraszulam gyökéren és a hajtásokon, valamint a leveleken keresztül is felszívódik és a xilémben illetve a floémben szállítódik tovább az osztódó szövetekbe. A gyomok növekedése a kijuttatás után rövid idővel leáll, 2-3 hét után pedig a szállító szövetek összeomlásának következtében a teljes elhalás következik be.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás