Kalciumpótlás a sikeres termelés kulcsa
Napjainkban az intenzíven művelt talajainkat erős savanyító hatások érik, amelynek következménye a rossz vízgazdálkodás, a tömörödött, nehezen művelhető vagy éppen a szerkezet nélküli talajállapot, és az ezzel párhuzamosan kialakuló savanyú kémhatás. A tápanyagkijuttatás tervezésekor pH-értéktől függően, enyhén savanyú talajokon is már 15-20%-os csökkenéssel kell számolni a nitrogén- és kálium-hatóanyagok hasznosulásakor, a foszfor esetében ez a veszteség akár az 50%-ot is elérheti.
Erősen savanyú talajok esetében a nitrogén és a kálium hatóanyagoknak már csak a fele, illetve harmada hasznosul. A tápanyagutánpótlás jelenlegi költségvonzatát figyelembe véve egyértelmű, hogy jelentős kiadástöbbletet jelent a talajok kémhatásásnak ilyen mértékű leromlása. Természetesen a tápanyaghasznosulás dinamikája a talaj kémhatásán kívül számos más tényezőtől, többek között az agyagásványok összetételétől, a biológiai aktivitástól és a talaj hőmérsékletétől is függ. A kémhatást mégis azért tekinthetjük központi kérdésnek, mert számos talajtulajdonságra közvetlenül vagy közvetett módon hat.
Rendkívül fontos tehát a termelésünk alapját jelentő talaj aktiválása, feljavítása. A helyreállított talajkémhatás az egyik legfontosabb előfeltétele a megfelelően és hosszú távon eredményesen művelhető, jó szerkezetű, produktív talajállapotnak. Több megoldás is létezik a talaj pH-értékének kedvező irányba történő elmozdítására, de fontos tudnunk, hogy a talajsavanyodás a talaj kalciumvesztésének következménye, így a kalciumot kell – mégpedig elegendő mennyiségben – visszajuttatnunk. A kalcium pótlása és a kémhatás semleges felé eltolódása következtében, mérhetően javul a műtrágyahasznosulás. Mivel a gazdálkodás költséghatékonysága tekintetében az alkalmazott tápanyagmennyiség hatása a terméshozamokra sarkalatos kérdés, a megfelelő kalciumpótlásnak szintén központi szerepet kell kapnia.
Hirdetés
A talaj kémhatásának helyreállításához, és a felvehető kalcium biztosításához ismerni kell a kalciumpótló (meszező) anyagok hatóanyagtartalmát, valamint azok feltáródási, felvehetőségi összefügéseit. Azt is érdemes számításba venni, hogy a fiziológiailag savanyú nitrogén- és kálium-műtrágyázás rendszerint fokozza a kalcium- és magnéziumveszteség mértékét, ugyanakkor egyes műtrágyaféleségek kijuttatásával kalciumot is rendszeresen kijuttatunk a talajokra. Nem mindegy, hogy karbonátot (CaCO3) vagy oxidot (CaO) alkalmazunk. A karbonátok hatóanyagtartalma (CaO) kb. 45-50%-os és savak hatására (magasabb pH esetén hosszabban) oldódva szabadul fel a kalcium több év alatt, míg az oxid tartalmú kalciumpótló anyagok kb. 90-95% hatóanyagot tartalmaznak és vízben oldódva azonnal aktív kalciummal látják el a talajt. Ez azt jelenti, hogy a TerraCalco 95 segítségével, a megfelelő kijuttatási mennyiségek alkalmazásával akár a 6-7-ig terjedő pH tartományban is eredményesen pótolhatjuk a szezon kalciumveszteségeit. A TerraCalco 95 a 2-8 mm szemcsés szerkezetének és kezelhető hektáronkénti dózisának (0,3-1 t/ha) köszönhetően műtrágyaszóróval könnyen kijuttatható. Kiváló vízoldhatósága révén pedig a talajban gyorsan fejti ki jótékony hatását.
A savanyú talaj kémhatását a semleges irányba mozdítja el. Aktiválja a talajéletet, javítja a talaj szerkezetét és vízháztartását, ezáltal a szélsőséges környezeti hatásokkal szembeni ellenállóságát és a műtrágya-hasznosulást. Aktívabbá válnak a hasznos szervezetek, melyek segítik a tápanyagfelvételt és visszaszorítják a növényeket megbetegítő patogén szervezeteket, valamint segítenek elbontani a tarlómaradványokat. A kalcium a talajban lezajló folyamatokon kívül a növényélettan területén is fontos szerepet tölt be. A sejtmembránok áteresztőképességének szabályozásával segíti a kálium, a foszfor és a nitrát aktív felvételét, ugyanakkor csökkenti a nátrium beépülését. Szerepe a gyökerek fejlődésében is fontos, valamint a pollentömlők normális növekedésében is jelentős, hiánya akár a terméskötés csökkenéséhez is vezethet. Legfőbb előnyei összefoglalva: gyorsan és pontos adagolással, egyenletesen, időben rugalmasan kijuttatható, hatását gyorsan kifejtő kalciumpótló anyag.
Az őszi vetésű növényeink közül a kalászosok, közülük is az árpa, valamint az őszi káposztarepce kalciumigénye jelentős. A kalászosok sikeres termesztéséhez, átlagosan 1 tonna szemtermésre vonatkoztatva, 6-8 kg CaO hatóanyag szükséges. Az őszi káposztarepce kalciumigénye ennél sokkal magasabb - 45 kg CaO szükséges 1t szemtermés előállításához. Ahhoz, hogy a megfelelő hatóanyag időben rendelkezésre tudjon állni, szükséges a kalcium pótlása és a talajba való dolgozása még a vetés előtt, mivel a növény csak a talajból tudja ezt a mennyiségű hatóanyagot felvenni.
Amennyiben információra van szükségük a termékkel és a szükséges kijuttatási mennyiségekkel kapcsolatban keressék bizalommal kollégáinkat az alábbi elérhetőségeken.
Carmeuse Hungária Kft.
http://www.carmeuse.com/hu-hu
Szabó Balázs: szabobalazsg@carmeuse.hu +36/30-436-0577
Bőhm Róbert: bohmr@carmeuse.hu
+36/70-515-5990
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés