Az európai termelőket képviselő érdekvédelmi szövetség szerint elszakadt a valóságtól az Európai Parlament növényvédő szerek korlátozására tett javaslata. Úgy látják, a vegyszerhasználat 50 százalékos csökkentése sem lehetséges 2030-ig a termelés visszaesése nélkül, a 80 százalékos mérséklés pedig egyenesen abszurd cél. Áremelkedésre és több káros anyag kibocsátásra számítanak akkor, ha a javaslat a gyakorlatban is a művelési technológiák részévé válna.

Megvalósíthatatlannak és abszurdnak tartja a COPA-COGECA (az európai gazdálkodók egyik legerősebb érdekcsoportja) az Európai Parlament új javaslatát, amelyben egyes növényvédő szerek használatának 80 százalékos csökkentését érnék el 2030-ig - írta a Napi.hu. A legnagyobb európai termelői érdekképviseleti szövetség szerint az összes eddig megjelent hatástanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a növényvédő szerek 50 százalékos csökkentésére vonatkozó, az Európai Bizottság “Farm to fork” stratégiájában megfogalmazott cél több szempontból is hátrányos. Élelmiszerdrágulás várható.

Kérdések az Európai Unió növényvédelmének jövőjét illetően: kapcsolatot lát az élelmiszerdrágulás és az EU-s vegyszermentességi törekvések között a COPA-COGECA - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Szerintük a változás eredménye

  • a termelés érdemi visszaesését;
  • az élelmiszerárak jelenlegi inflációt is meghaladó emelkedését;
  • valamint az EU-ban elért csökkenésnél jóval jelentősebb károsanyag-kibocsátás növekedést okozna a harmadik országokban.

Mivel járna a növényvédő szerek választékának és felhasználásának csökkentése?

Az érdekképviselet rámutatott: noha az egyetemek és az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) hatásvizsgálatai egyértelműen az európai mezőgazdaság jelentős visszaesését vetítik előre, olyan tudományos bizonyítékok még mindig nem állnak rendelkezésre, amelyekkel igazolható a növényvédő-használat erőszakos korlátozásának kedvező hatása. A parlamenti javaslattevő ráadásul elutasítja, hogy átfogó hatásvizsgálat készüljön a 80 százalékos mérséklés következményeiről.

A dokumentum ugyanakkor olyan kötelező jogi korlátokat ró a tagállamokra, amelyek szintén kezelhetetlennek tűnnek - írták.

A COPA-COGECA anyaga arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt évtizedben a gazdák és a szövetkezetek mindenütt Európában elkötelezték magukat a vegyszerhasználat csökkentése és a szintetikus növényvédő szerekkel szemben az alternatív megoldások alkalmazása mellett. Ezért jelentős erőfeszítéseket tettek a növényvédők kiváltására és az integrált növényvédelmi rendszerekre való átállásra.

Időt és politikai támogatást kérnek a gazdák

Ennek az útnak a folytatásához azonban nem a gazdálkodók mindennapi tapasztalatitól elszakadó javaslatokra van szüksége, hanem

  • időre;
  • új eszközökre;
  • pénzügyi segítségre;
  • és politikai támogatásra van szükségünk.

A leegyszerűsített, célokra összpontosító politikai megközelítés a lehető legkárosabb és a legkevésbé hatékony megoldás az Európai Unió mezőgazdasága számára – tette hozzá közleményében a Copa-Cogeca.

Az élelmiszerdrágulás lehet a túl sok szigor eredménye

Az Európai Bizottság 2022. nyáron terjesztette elő a növényvédő szerek felhasználásának korlátozására vonatkozó javaslatát. A terv, hogy a vegyszerhasználatot jelentősen korlátozza, és 2030-ra a 2015 és 2017 közötti felhasználáshoz képest 50 százalékkal csökkentse a növényvédő szeres védekezést az Európai Unió egész területére kötelező irányelvvel.

A vegyszerhasználat korlátozása érdekében pedig extra adót vezetne be a szerekre. A dokumentum szerint a referenciaidőszakot is átírná az EP. Az eredeti javaslatban a 2015-2017-es időszak átlagához mérten kellene csökkenteni a peszticidhasználatot, míg az új javaslat már a 2018-2020-as időszakot venné alapul. Mivel az európai mezőgazdaságban évről évre csökken a vegyszerek felhasználása, így a jelentősebb csökkentést alacsonyabb bázis figyelembevételével kellene végrehajtani - írták.

A tagállamok átfogó hatástanulmányokra várnak

A tagállamok egyelőre csak az 50 százalékos növényvédő-mérséklésről próbálnak dönteni, ugyanakkor decemberben arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy készítsen átfogó hatásvizsgálatot az esetleges következményekről. A tagállamokat tömörítő Tanács a készülő hatásvizsgálat ismeretében foglal csak állást a növényvédő-használatra vonatkozó tervről - fogalmaztak.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás