A téli hónapokban nagy népszerűségnek örvend a savanyított káposzta, ugyanis magas vitamintartalma segít megelőzni az esetleges megbetegedéseket, nem mellesleg, még finom is. Sajnos a fejeskáposzta-termesztés nem számít húzóágazatnak hazánkban, de cikkünkből megtudhatják, hol termesztik a legtöbbet.

1995-ben még fénykorát élte hazánkban a fejes káposzta termesztése, azonban az ezt követő években egyre kevesebb került a zöldséges boltok polcaira. 2006-2013 között az 1995-ös termésnek csupán az egyharmadát-felét sikerült megtermelni. A tavasszal megtermelt káposztát jóval magasabb áron tudják értékesíteni a termelők, mint a nyáron-ősszel értékesített árut. Idén a két időszak közötti árkülönbség 45-59 forint között alakult. A vidéki nagybani piacokon a fejes káposzta kilóját 30-35 forintért kínálják a savanyítási időszakban, így ilyenkor érdemes ott megvásárolni a friss zöldségfélét.

A savanyú káposzta fellegvára: Vecsés

A vecsési káposztatermesztés egészen az 1700-as évek végéig vezethető vissza. Az akkoriban betelepülő német lakosok honosították meg ezt a tevékenységet. A vecsési termesztők rájöttek arra, hogy ha az általuk megtermelt káposztát savanyítják, és úgy értékesítik, sokkal nagyobb bevételre tehetnek szert, ezért a termesztés mellett a savanyítással is elkezdtek foglalkozni. Saját technológiát dolgoztak ki az évek során, amely később nemzedékről-nemzedékre öröklődött.

A káposztatermesztés alapjai

A termesztők palántaneveléssel kezdik az évet, majd az előnevelt szálas palántákat ültetik ki a szántóföldekre. A palántanevelő ágyások talaját fertőtlenítik a talajlakó kórokozók és kártevők ellen. Éppen ezen kórokozók miatt a káposztát nem termesztik monokultúrában.

Nagyobb állománysűrűség esetén kisebbek lesznek a káposztafejek
 

Savanyításra csak a későn érő fajták a megfelelőek. Akik az egész káposztafejeket savanyítják, a kisebb méretű fejeket keresik, ezért az állománysűrűség akár 40 ezer tő is lehet hektáronként. Savanyított káposzta készítéséhez a legideálisabb a 3-5 kilogrammos, édes, vékony levelű, tömör káposztafej. A kecskeméti savanyítók a lapított fejű Agressor F1 fajtát termesztik, amely kiválóan alkalmas egészben, vagy szeletelve történő savanyításra is. Savanyításra termesztenek még Landini F1 YR fajtát is, továbbá a Burton F1 YR fajta is közkedvelt a savanyítással foglalkozók körében.

Mindenkinek megvan a saját ’tuti receptje’

Ahány ház, annyi szokás – tartja a közmondás. Ez a káposztasavanyítás területén is igaz. Az alábbiakban három különböző recept olvasható:

  • Fülöp Erika őstermelő a családi hagyománynak számító recept alapján készíti el a savanyú káposztát. Tartósítószert nem ad a káposztához, kizárólag sót, szemes borsot, babérlevelet, köménymagot és csöves édes fűszerpaprikát használ fel a folyamat során. A legyalult káposztát 20 fokon érlelik a saját üzemükben. Évente körülbelül 15-20 tonna káposztát savanyítanak meg, de mellette egyéb savanyúságkülönlegességeket is készítenek.
  • Kiss Ferenc is családi recept alapján készíti portékáját, melyet már 1971 óta árusítanak a kecskeméti piacon. Hagyományos módon történik a káposztaerjesztés, só, bors, babérlevél és köménymag hozzáadásával. Nem csak káposztát árusít, egyéb savanyúságokkal is foglalkozik. Évente mintegy 30 tonna savanyúságot tud értékesíteni, melynek 80 %-a savanyú káposzta. 
  • Gútpintérné Zsuzsanna 25 éve vette át az üzemet szüleitől és azóta is a hagyományos savanyítás alapjait használja fel termékének előállításához. A káposztát éveken keresztül csak a piacon értékesítette, de az utóbbi években már zöldségboltok is a megrendelői közé tartoznak. 

Változik a kínálat

A termelők szerint nagy változás állt be a piacon. Míg régen a nagyobb fejeket is lehetett savanyítani, ma már csak a kisebb fejek kelendőek. Fontos a folyamatos piaci jelenlét, hogy követni tudják a vásárlók változó igényeit. Vannak, akik már a termesztéssel is felhagytak, mivel olcsón hozzá tudnak jutni a káposztához, és már csak a savanyítással foglalkoznak.

A savanyú káposztáról…
Egyes források szerint a római légió katonái Pannóniában kezdtek káposztasavanyításba, mások szerint a kínaiaktól származik a savanyítás mestersége. A savanyú káposztát a mongolok hozták be Európába a 13. században, majd Kelet-Európában terjedt el először. A feljegyzések szerint a németek és a franciák a 16. századtól fogyasztják. Akkoriban még az egész káposztafejet savanyították, a káposzta legyalulását a 19. század második felétől alkalmazzák.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás