Sok méhész tartja azt, hogy akit a kaptár illata egyszer megérint, onnantól már soha többé nem tudja abbahagyni a méhekkel való foglalatoskodást. Ez az illat tavasszal a legerősebb; később, amikor már jobban szellőztetnek a méhek, nem annyira érezhető. Egy magyar szakember arra gondolt: jó lenne egyszer beköltözni a kaptárba. Meg is valósította az elképzelést a gyakorlatban: kaptárházat készített.

A Méhészet számolt be róla, hogy a 2013-as, ukrán Apimondia méhészeti rendezvényen lett népszerű a kaptárház, azóta pedig egyre divatosabb a méhészek körében. Többen még üzletet is látnak benne, gyönyörű környezetben szép méhes házikók berendezve várják a gyógyulni vágyó vendégeket. A kaptár levegője gyógyításra alkalmas, különösképpen a légzőszervi megbetegedésekre van jó hatással, de ezenkívül rengeteg más betegségre is gyógyír lehet.

Kaptárházba költözött a magyar méhész: gyógyulni és pihenni is hatásos - képünk illusztráció

Nem mindenkinek jött be a méhekkel alvás

A kaptárlevegő felhasználásának több módja is van. Létezik olyan megoldás, amikor egy csövet csatlakoztatnak a kaptárhoz, és egy maszkon keresztül lehet lélegezni, és van, amikor a házikókba beépített kaptár szolgál fekvőhelyül. Utóbbi esetben nem csak a levegővel, hanem a méhek rezgésével is gyógyhatást lehet elérni. A méhek rezgése jótékony hatással van a szervezetre, az ízületekre és a csontokra. A szerző, Papp Zoltán konténeres méhészeket kérdezett arról, hogy aludtak-e már a konténerben és milyen tapasztalatuk volt ezzel kapcsolatban. A többségük arról számolt be, hogy nagyon jót aludt, egyenletes meleg volt benne még a hűvös éjszakákon is, és rendkívül jól, kipihenve ébredt.

Voltak azonban olyan méhészek, aki azt mondták, hogy borzasztó volt, és soha többet nem fognak a méhekkel aludni. Az ő tapasztalatuk, hogy nem jól zártak a kaptárajtók, és folyamatosan hol itt, hol ott zúgott, mászott rájuk egy méhecske. Nem is aludtak és rengeteg szúrást kaptak. 

Papp Zoltán kaptárház készítési beszámolója

Sokáig halogattam a dolgot, majd 2019-ben elhatároztam, hogy ha törik, ha szakad, most már építek egy ilyen házikót, mert nagyon ki szerettem volna próbálni. Rengeteget kutattam, több szempontból is utánajártam, végül egy ritkábban ismert változatát építettem meg, ahol nem egy szép szobába fekszünk be egy ágyra, hanem közvetlenül a méhcsalád fölé, és egy kupolát csukunk magunkra. Ez a megoldás azért sem terjedt el igazán, mert sokan azt mondják, hogy olyan, mint egy koporsó. Sötét van bent, szűk a hely, félnek tőle. Nekik tényleg jobb egy szépen berendezett, tágasabb házikó.

Az általam elkészített típusnál viszont sokkal erősebben érvényesül a hatás, egy centire a méhcsalád fölött fekszünk, ezt a rést pedig még össze is építik viasszal. Itt nagyon közeli a kapcsolat a méhekkel, kisebb a légtér, ezért koncentráltabb a levegő is. Érdemes árnyékos helyre telepíteni, vagy egy féltető alá, mert különben nyáron, az amúgy is nagy forróságban nem kellemes befeküdni. Négy darab 20 keretes nagyboczonádi kaptár lett egymás mellé szerkesztve.

Fából készült a ház, a méhek azért közbe-közbe szóltak

Az ajánlások nyomán a kaptárház teljes egészében fából készült, a fém alkatrészeket próbáltam mellőzni, ezért nincs kerettartó sín sem. Az akácfából készült lábait égetéssel tartósítottam, mélyen a talajba vannak ásva, hogy meg legyen a földdel való kapcsolat is. A fekvőfelület két szélén vannak a szellőző furatok, ezeken keresztül áramlik fel két oldalt a kaptárlevegő. Alulról rostaszövettel vannak ellátva, felülről pedig egy dugósorral lehet lezárni. A méhek a záródugókat igyekeznek teljesen eltömni propolisszal, emiatt időnként nagyon nehéz felbontani őket. Viszont akkor, ha sikerül ilyen állapotban kinyitni, sorban magunk mellé rakosgatjuk, és még kellemesebb propoliszillat járja át a légteret.

Amikor már kezelhetetlenné válnak ezek a dugók, kaptárvassal egyszerűen letoljuk a propoliszt, az eltömődött rostaszöveteket pedig hőlégfúvóval tudjuk kitisztítani. A kaptár teteje belülről rétegelt lemez segítségével lett kialakítva, de akár keskeny lambériából is el lehet készíteni. Nagyon sokat gondolkodtam, hogy mivel tudnám megvédeni az időjárástól, végül horganyzott lemezzel burkoltam. Elkészítése nem volt egyszerű művelet, egy táblából nem jött ki, mind hosszúságban, mind szélességében toldani kellett, és utána lehetett csak formára hajtogatni. Meglehetősen nehéz lett, felnyitni csak nagy erőfeszítés árán lehetett. Ezt a gondot úgy oldottam meg, hogy a két végére felszereltem egy-egy vasrudat, ezeknek a végére 5 kilós súlyok kerültek, így most már teljesen ki van egyensúlyozva, a nagy szél nem nyitja fel, de mégis könnyedén meg lehet emelni - írta a kaptárház építője.

Ablak és keretek, etetés és befekvés

A kaptárház tetejének egyik végébe ablakot építettem. Amikor először próbáltam, rájöttem, hogy ez nem igazán jó, nagyon világos van benn. Ha olvasni szeretnék, ahhoz kiváló, de elaludni csak akkor tudtam, amikor teljesen besötétítettem. Az ablak fölé később még egy fémretesz is felkerült, ezen keresztül ki lehet engedni az esetlegesen betévedt méheket.

Mivel a keretek fölött csak 1 centiméter hézag van, nem tudom a családokat letakarni, emiatt a keretfedő deszkák meg szoktak dagadni. Vissza kellett vágnom a szélességükből, azonban a vágással vigyázni kell, nyáron visszahúzódnak eredeti méretükre. Ezeket a deszkákat be is vagdostam hosszában körfűrésszel. A 3 milliméter szélességű vágásokon a méhek nem tudnak feljönni, de a levegő igen. Ezeket a réseket is eltömik a méhek propolisszal, ez egy kaptárvassal benyúlva könnyen kitisztítható.

A méhek etetését az utolsó keretek helyére behelyezhető keretetetővel lehet megoldani. Ez pont az egyik szellőzősor alá kerül. A rostaszöveteken keresztül be lehet tölteni a szirupot. A méhek kezelése kissé nehézkes. A fekvőfelületre próbálok vigyázni, hogy össze ne maszatoljam, a keretfedő léceket mindig a viaszos felülettel felfelé pakolom ki a család mellé, és egy tálcára teszem a füstölőt, propoliszos szerszámokat.

Összességében egy jó móka, mindenkinek bátran javaslom egy ilyen alkalmatosság elkészítését, ha nem is pénzszerzésre, inkább csak saját részre. Amikor van egy-egy szabad óránk, befekszünk, hallgatjuk a méheket, olvashatunk, pihenhetünk, gyógyulhatunk, megnyugtathatjuk az idegeinket. Ez is egy apró mozaik abból a hatalmas kincsből, amit a méhcsalád képes adni a gazdájának, csak észre kell ezeket vennünk - fogalmazott Papp Zoltán, a Bács-Kiskun megyében élő, foktői méhész.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás