Sok gazdálkodó még abban a hitben él, hogy ha időjárási szélsőségek következtében kár éri a gazdaságát és elveszti a termesztett növényei termésének egy részét, akkor azt a kárenyhítési rendszer megfizeti majd. Ez alapvetően így is működne, csak mégsem ennyire egyszerű és magától értetődő, mivel kárenyhítő hozzájáruláshoz jutni feltételekkel teli manőver.

Nem is az a kérdés, hogy biztosan kapunk-e pénzt a rendszerből, hanem inkább az, tudjuk-e komplexen kezelni a gazdálkodási kockázatunkat. Mit is értünk ez alatt? A kárenyhítési rendszer egy immáron 4 pilléres rendszer, amiből kettővel tudunk jelenleg számolni. Az első pillér a kárenyhítési alap szolgáltatása, a második a piaci alapú biztosítások rendszere. A harmadik és negyedik pillért nincs értelme számba venni, mert egyrészt a jégkár mérséklés nem mérhető tevékenység (harmadik), másrészt a negyedik pillér még nem kidolgozott elem. Ez lenne egyébként a krízisbiztosítási rendszer, aminek nincsenek még meg a végleges feltételei.

Amit viszont biztosan tudunk, és az Agrisk szakemberei is mondanak, hogy bizonyos kárfajtákra előnyösebb biztosítást kötni, mert sokkal magasabb térítést lehet elérni megfelelő ár-érték arányban. Az ár-értéket az Agrisk online növénybiztosítási kalkulátorában érdemes ellenőrizni. Ebbe az irányba segíti az állam az öngondolkodást, ugyanis éppen az idén emelték meg 5 milliárd forintról 7 milliárdra a növénybiztosítások után adható állami támogatás keretösszegét, mellyel elméletben 70%-ig is elvihető a támogatás mértéke bizonyos konstrukciókban.

A következő lényeges érv a biztosítások mellett az, hogy megkötésük esetén nem feleződik le a megszerezhető kárenyhítési hozzájárulás összege sem.

Az Agrisk felismerte azt, hogy igény van olyan szakemberek jelenlétére és oktatására, akik megfelelő szemlélettel, hozzáállással és tudással vannak felvértezve, hogy a gazdák kárait a legmagasabb színvonalon tudják kezelni. Éppen ezért agrárbiztosítási szakemberek mellett kárenyhítési szakértőket is alkalmaz azért, hogy a biztosítások mellett a kárenyhítési igényeket is a leghatékonyabban lehessen érvényesíteni. Ezt a tudást az Agrisk ügyfeleinek és a rendszerbe csatlakozó partnereinek, szaktanácsadóinak biztosítja.

Szerző: Surmann Árpád, agrárbiztosítási szakértő, Agrisk.hu

(x)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás