Sok más szakmai tevékenységhez hasonlóan a mezőgazdaság sikere is több tényezőtől függ és a részletekben rejlik. Az agrárium munkafolyamatai a leginkább kitettek a különböző időjárási szélsőségeknek, amelyek ráadásul olyan tényezők, melyeket befolyásolni nem tudnak a gazdák, de a megfigyelések, a tapasztalatok és a gyakorlati ismeretek ezek kedvezőtlen hatásait is enyhíthetik. Az alapműveletek helyes kivitelezése rendkívül fontos, ezek közül a tarlóhántás fontosságáról írt egy kárpátaljai magyar falugazdász.

A nem befolyásolható, külső tényezők mellett a mezőgazdasági termelés sikere a munkafolyamatok helyes elvégzésében rejlik - írta a Kárpátinfo oldalon Huszár Tibor, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségének falugazdásza. Tudjuk, milyen fontos a megfelelő magágykészítés, a tápanyagpótlás, a helyes vetés, a minőségi vetőmag, a növényvédelem. Ám kevesebb szó esik az aratást követően a tarlóápolásról. A kárpátaljai gazdák többsége nem, vagy nem megfelelően végzi el ezt a munkafolyamatot. Az elmúlt években a szakmai cikkeknek és figyelemfelkeltésnek köszönhetően ugyan a helyzet javuló tendenciát mutat, de az optimálistól sajnos még sok esetben messze állunk - fogalmazott a szakember.

A szélsőséges időjárási események miatt kiemelten fontos a tarlóhántás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Tápióbicske

Miért is fontos a tarlóhántás?

A tarló időszak a talaj megújulásának, pihenésének ideje. Amennyiben nem ápoljuk megfelelően, akkor az nem regenerálódik és állapota jobban romlik, mint a tenyészidőszak alatt. Tarlóhántásnak azt a talajművelő tevékenységet hívjuk, amelyet a talaj felszínén végzünk el az aratást követően. A talajmunka során a felaprított szárakat és gyökérmaradványokat dolgozzuk be a talajba. Aratást követően ezzel a munkafolyamattal meggátoljuk a talaj állapotának romlását. Segítünk abban, hogy a talaj minél megfelelőbb legyen a jövő évi termés minőségi fejlődéséhez. 

Az optimálisan elvégzett tarlóhántásnak több előnyös hatása van:

  • megkönnyíti a később elvégzésre kerülő talajmunkákat
  • jelentősen növeli a talaj vízbefogadó képességét
  • megőrzi a talaj vízkészletét és elősegíti a talaj élővilágának optimális állapotát
  • jelentős szerepet játszik a kártevők irtásában és a gyomok fejlődésének visszaszorításában.

A talajlazítási munka elvégzése során enyhül a talaj tömörsége. Ennek hatására a talaj térfogattömege csökken, de növekszik a levegőtérfogat százaléka. Ezen felül a lazább szerkezetnek köszönhetően a vízbefogadó képessége is sokkal jobb lesz. A talaj tömörödése a harmadik leggyakoribb talajt fenyegető tényező a szerves anyag csökkenés, az erózió és a szikesedés mellett.

Tárcsázás, szárazanyag bedolgozás, nedvességtartalom

A szárazanyag-bedolgozás a csapadékos időszakban tárcsával végezhető. Az esős időszak beálltáig nagyon jól lehetett középmély talajlazítást végezni talajlazítóval is. Azonban a csapadékos időjárás miatt már ez nem ajánlott. Az eső beállta után learatott táblákon a szárazanyag bedolgozása a talajba már csak a tárcsával ajánlott. Az elmúlt évek szélsőséges időjárási viszonyai még inkább igazolták a tarlóhántás szükségességét. A 2021-es tavasz a Kárpátalján is nagyon csapadékos volt, a nyár és az ősz aszályos, majd hirtelen csapadékos időszak állt be. A talaj nedvességtartalmának megőrzése és optimalizálása emiatt különösen fontos lett.

Annak ellenére, hogy a tarlóápolási munka elvégzése többletköltséggel jár a gazdák számára, a munkafolyamatot nem szabad kihagyni, hiszen egy megfelelő vízháztartással és élővilággal rendelkező talaj, mely megfelelően regenerálódni tud a tarló időszakban, kamatostól hozza vissza a befektetett munkát és pénzt az aratáskor - írta Huszár Tibor, a KMVSZ falugazdásza.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás