A széna a legnagyobb mennyiségben alkalmazott tömegtakarmány haszonállataink étrendjében. Előző cikkünkben a széna összetételéről, a kaszálásról és a rendkezelésről volt szó, ma a bálázás folyamatát, a szállítást és a tárolást szeretnénk bemutatni.

Hazánkban kétféle módon tárolják a lekaszált szénát:

  • kazlakban,
  • vagy bálázva.

A kazlas tárolás során a szénát magas szénakazlakba rakják és így tárolják, amíg az állatok el nem fogyasztják azt. A kazlas tárolás történhet szabadon és fedett épületrészben is. Szabad tárolás esetén a megfelelően felépített szénakazal eső esetén nem ázik be, csak a külső szálak lesznek nedvesek, a belseje tökéletesen száraz marad. Rosszul felépített kazal esetén azonban az egész kazal átázhat, állatok számára fogyaszthatatlan lesz. Fedett tárolás esetén sok esetben csak egy tetőt húznak fel, alá kerül a betonréteg, ide helyezik a szénát. A tető megvédi a beázástól a szénát, de ha az eső mellé szél is párosul, oldalról még érheti nedvesség.

Így készül egy nagy méretű kockabála
 
Fontos!
A nedves széna penészesedésnek indul, a penészes széna pedig MÉRGEZŐ az állatokra nézve!

Bálázás, tárolás

A bálázás már egy modernebb formája a széna tárolásának. A bálázás során a szénát összetömörítjük, így sokkal könnyebben megoldható a tárolása és a szállítása is. Többféle bálát készíthetünk:

  • Kisbálák: a kisbálás technológia elsősorban a kisüzemeknél, családi vállalkozásoknál terjedt el. A technológia egyetlen hátránya, hogy nagy a kézimunka igénye. Ezzel szemben takarmánykiosztásnál előnyös a 20-25 kilogrammos méret: könnyebb kiporciózni az adagokat. A kisbálák rendszerint téglalap alakúak. A bálázó gép a területről felszedett szénát dugattyús módszerrel tömöríti, majd átkötözi. A művelet végén a kész bálát vagy egyenesen a szállító pótkocsira, vagy a tarlóra juttatja. A pótkocsival ömlesztve és rendezetten is szállíthatóak a kisbálák, melyek tárolási helyükön kézi erővel kazalba rakhatóak.
  • Hengeres nagybálák: világszerte ez a legelterjedtebb bálázási módszer. Oka, hogy kézimunka nélkül, kizárólag gépekkel megoldható mind a bálázás, mind a szállítás, mind a kiosztás. További előnye a hengeres nagybálának, hogy teljesen zárt a felületük, így nem érzékenyek beázásra. A hengeres nagybálázó gépek közül kétfajta van forgalomban. A fixkamrás bálázó addig szedi fel a szénát a területről, amíg a bálakamra meg nem telik. Ezt követően kezdi tömöríteni azt, kívülről befelé haladva, így a bála belseje laza szerkezetű lesz. A változó kamramérettel rendelkező bálázók esetében a széna ’feltekerése’ úgy történik, mintha egy szőnyeget tekernénk fel. A bála magja kemény, tömör ebben az esetben. Ez a módszer kíméletesebben bánik a szénával és kevesebb veszteséggel készíti a bálákat. A hengeres bálákat legtöbbször szúrótüskés homlokrakodóval teszik fel a szállítójárművekre, majd a tárolás helyén ugyanezekkel a gépekkel kazalba rakják. Van már automatikus bálabegyűjtő pótkocsi, de ez hazánkban még nem terjedt el.
  • Szögletes nagybálák: jó helykihasználás és jó szállíthatóság. Ha ez a két fő szempont, akkor a szögletes nagybálákat választják a gazdák. Ebben az esetben nagyon tömör, szabályos hasáb alakú, nagyméretű bálákat kapunk. Mivel a térkitöltése kiváló, így az értékesítésre szánt szénát szokták ezzel a módszerrel bálázni. A szögletes nagybálázók a szénát felszedik, előtömörítik, majd a szögletes kisbálázóknál már megismert dugattyús módszerrel összetömörítik. A kisebb bálákat négy, a nagyobbakat hatszoros szorítókötéssel fogják össze. A bálákat ebben az esetben is szúrótüskés homlokrakodóval rakják fel a szállítójárművekre és ugyan ezekkel a gépekkel rakják kazlakba. A szögletes nagybálák kiválóan rakhatóak kazalba, de beázás ellen feltétlenül takarni szükséges őket!

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás