Bajban van a hazai tojástermelés, mert a előállítás költségei rengeteget drágultak az utóbbi időszakban, ám a termelők ezt nem tudják érvényesíteni az átvételi árakban. A tojástermelés így veszteséges Magyarországon, ennek következtében pedig egyre több termelő hagy fel átmenetileg, vagy akár véglegesen is a tevékenységgel. A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének mezőgazdasági titkára szerint a tejtermeléshez és a sertéstartáshoz hasonlóan rendkívül rossz az ágazat helyzete.

Katasztrofális a helyzet a magyar tojáságazatban, amelynek helyzetét a sertéstenyésztéssel és a tejtermeléssel azonos szinten látja a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Tojásszövetség). Dr. Molnár Györgyi, a Szövetség mezőgazdasági titkárának elmondása szerint az elszálló takarmányárak és a többi előállítási költség (üzemanyag, villanyáram, csomagolás, munkabér) növekedése elképesztően megdrágították a tojástermelést, az átvételi árak viszont nem követik az önköltségek emelkedését. Ezt pedig a termelőknek maguknak kell finanszírozniuk. A szakember szerint aki erős, az próbál talpon maradni, és önköltségen, vagy az alatt eladni az áruját, de sokan leálltak a termeléssel. Van, aki csak átmenetileg szünetelteti a tevékenységét, de a Tojásszövetség olyanokról is tud, akik végleg felhagytak a tojástermeléssel - írta az Agrárszektor.

Katasztrofális a magyar tojástermelés helyzete a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének mezőgazdasági titkára szerint

Van még egy költségcsökkentő megoldás, ennek a lényege, hogy nem fiatalabb, hanem öregebb állományt állítanak be a termelésbe. Ennek hátránya, hogy kevesebb tojás előállításával jár – mondta dr. Molnár Györgyi.

Csökken a tojástermelés

Az, hogy egyre csökken a termelők száma az ágazatban, azért is óriási gond, mert Magyarország tojástermelése évtizedek óta egyre csökken. Míg 1990-ben 4679,1 millió darabot állítottak elő, ez 2020-ben már csak 2540,6 millió tojás volt. Minden jel arra mutat, hogy ez a trend 2021-ben is folytatódott. Közben pedig a magyarok tojásfogyasztása néhány éve ismét elkezdett nőni.

A Tojásszövetség mezőgazdasági titkára elmondta, hogy 2021-ben az is problémát jelentett, hogy az Agrárminisztérium valamiért nem tudta megjelentetni az állatbetegségek megelőzésére kiírható támogatást, pedig ez nagyon fontos lenne a szalmonellamentes állományok és a szalmonellamentes tojás előállítása miatt. Ehhez azonban az kell, hogy vakcinázni tudják az állományokat, amit ebben az évben szintén a saját zsebükből kellett kifizetniük a termelőknek. A szakember elmondta, hogy 2022-ben újra lesz ilyen támogatás, így megint pályázhatnak rá az ágazat szereplői.

Veszteségek és jövőkép

Tavaly április óta a termelők tojásonként 5-6 forint veszteséget szenvednek el, és ez ma is tart. Ezt megerősítette dr. Molnár Györgyi, aki azt is elmondta, hogy 2021-ben egy nyugodt időszakban az áruházláncok hagytak egy nagyobb hézagot a termelői ár és a fogyasztói ár között. Most azért, hogy emelkedjenek nagyon az árak, ebből az árkülönbözetből faragnak le, hogy a fogyasztók ne érzékeljék olyan markánsan az áremelkedéseket. Ezzel viszont az a probléma, hogy a termelőket se fizetik meg rendesen – közölte a szakember, hozzátéve, hogy az áruházláncok is nyomás alatt vannak, de ezt megpróbálják áthárítani a termelőkre.

Ami az ALDI azon bejelentését illeti, hogy 2022. januárjától csak magyar termelőktől származó tojást fognak forgalmazni, dr. Molnár Györgyi elmondta, hogy a Tojásszövetségnél nagyon örültek az áruházlánc döntésének. Ugyanis véleménye szerint mindennél fontosabb, hogy a magyar fogyasztók hazai termékeket tudjanak vásárolni, és ez az új helyzet a termelőknek is nagy segítséget jelent. Ráadásul biztosítja, hogy a tojás rövid ellátási láncon keresztül jut el a termelőktől a fogyasztókig.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás