Rémes külkereskedelmi mérleget produkált Románia 2022 első hónapjában, annak ellenére, hogy a kivitel értéke 24,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 6,75 milliárd euró volt. Az import azonban sokkal nagyobb mértékben, 34,8 százalékkal nőtt, 8,88 milliárd euróra. Az 2,1 milliárd eurós deficitnek felel meg, ami az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 944,9 millió euróval haladja meg az egy évvel korábbi értéket.

A témáról a Maszol.ro portál számolt be. „Strukturális problémákról van itt szó. Az első az energiára vonatkozik: kőolajat importálunk, az utóbbi időben pedig egyre több gázt is. A másik probléma a mezőgazdaság. Bár ez az ország 80-100 millió embert tudna élelmezni, nem pedig 18 milliót, ahányan vagyunk, élelmiszeripari termékeket importálunk. (…) A harmadik számú probléma, ami szintén sokat nyom a latban a külkereskedelmi mérleghiány terén, a vegyipari termékek, köztük a műtrágya hiánya” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza.

Katasztrofálisan indult a 2022-es év a külkereskedelmi mérleg szempontjából Romániában, a deficit közel 950 millió euróval nőtt 2021 januárjához képest - Fotó: Jósikafalva, Kolozs megye, Erdély

Nagyon rossz külkereskedelmi mérleg

A szakember szerint az élelmiszeripari termékek terén Románia külkereskedelmi mérlege a legrosszabb esetben is nullszaldós kellene legyen. A valóság teljesen más, 2022. januárban ugyanis az importált mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek értéke 679 millió euróval haladta meg az exportáltakét. Ez azt jelenti, hogy ez az ágazat volt felelős a deficit egyharmadáért januárban.

A helyzetet jól példázza, hogy bár az Európai Unió legnagyobb napraforgó termesztője, Románia napraforgómagot exportál, hogy finomítatlan olaj formájában vásárolja vissza, amiből aztán étolajat állít elő. Az ország külkereskedelmi mérleg hiánya 23,698 milliárd euró volt tavaly, 5,3 milliárddal több, mint 2020-ban - írták.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás