A háziasított tyúkok sok olyan tulajdonsággal rendelkeznek, mellyel vad társaik nem: több tojást tojnak és kevésbé agresszívak. Ezek előnyösek a tenyésztés során, viszont idáig nem lehetett pontosan tudni, mikor alakultak ki. Most azonban lehullt a lepel: mint oly’ sok mindenért, a tyúkok mai tulajdonságaiért is a vallás lehet a felelős.

Az köztudott, hogy a tyúkot Ázsiában háziasították hatezer évvel ezelőtt. Azzal azonban eddig nem voltunk tisztában, hogy mikortól lett ilyen kezes jószág a baromfi. Kezdettől ilyenek voltak? Vagy valamilyen külső behatás miatt változtak meg? Egy kutatócsoport DNS-vizsgálatokkal és statisztikai módszerekkel rájött, mikorra vezethető vissza a tyúkok valódi megszelídülése.

Ezeket a szelíd tyúkokat - úgy tűnik - egy vallásnak köszönhetjük
 

Ezek egészen a középkorra, úgy az 1000-es évekre mutatnak vissza. Az eredmények szerint ugyanis akkoriban esett át egy igen komoly változáson a tyúk genetikája. A tudósok történészekkel is összedugták a fejüket és nem is hiába, ugyanis a legfrissebb vélemények szerint az akkoriban jellemző városiasodás, valamint a kereszténység elterjedése vezethetett a tyúk fejlődési irányának megváltozásához. A keresztények ugyanis jóval több csirkehúst fogyasztottak, mint más állatot, köszönhetően annak, hogy böjtök idején a csirkére és a tojásra enyhébb szabályok vonatkoztak, mint a többi húsfélére.

Régészeti feljegyzések is ezt a teóriát támasztják alá. Az ebből a korból származó maradványok között ugyanis jóval több csirkecsontot mutattak ki, mint azelőtt.

Persze DNS-vizsgálatokkal is megpróbálták bizonyítani a felvetést, úgy tűnik, sikeresen. Kimutatták, hogy 920 körül a TSHR-gén egy olyan mutációja jelent meg a tyúkokban, amely miatt gyakrabban tojnak tojást. Ez az időszak pedig egybeesik azzal a történelemből ismert ténnyel, hogy Észak-Európában jelentősen megnőtt a csirkefogyasztás.

A vizsgálatok tehát egyöntetűen azt bizonyítják, hogy a városiasodás és a keresztény vallás elterjedése, valamint a böjti előírások vezettek a ma is tenyésztett tyúk kialakulásához.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás