Hirdetés
Kávé, kakaó és vanília termesztése a trópusi területeken
A trópusi országokban, ahol a kistermelők száma magasnak mondható előszeretettel foglalkoznak kakaó, kávé és vanília termesztésével, ugyanis ezek igen megbízható jövedelemforrások az ott élők számára. Számos országban pedig a földhasználat változását adja, különösen az agrár-erdészeti termesztés területén, ahol a termesztés során árnyékot adó fákkal kombinálják a növényeket. Úgy gondolják a gazdálkodók, hogy ezek a növények nagyban elősegíthetik az ökológiailag fenntartható termesztés kialakítását.
A Göttingeni Egyetem kutatói kimutatták, hogy az agrár-erdészeti rendszerek földhasználatának alakulása nagy szerepet játszik az erdőgazdálkodás fenntarthatóságának felmérésében – írja a Science Daily.
A trópusi agrár-erdészeti területek jelenlegi kihasználása nagyban különbözik földhasználat szempontjából a korábban alkalmazott használattól. A jelenleg kidolgozás alatt lévő agrár-erdészeti terület, amely tartalmazza a kakaó, a kávé és a vanília növényeit létesíthető már meglévő erdőben, ahol az aljnövényzetet helyettesítik ezekkel a növényekkel. Ez a folyamat viszont negatív hatással lehet az ökoszisztémára, ugyanis sok növény- és állatfaj kerül veszélybe a korábbi aljnövényzet kiirtásával. Viszont ez az „agrárerdő” létrehozható nyitott földterületen is, amely korábban erdő volt, csak korábban kiirtották a szántók kialakítása érdekében. Ebben az esetben ezeket a területeket fákkal népesítik be, amely az állatvilág számára is kedvező lehet, továbbá hűtő hatásuk is lehet, amely csökkenti a globális felmelegedést.
Dominic Martin, a tanulmány első szerzőjének elmondása szerint az eredmények alapján az agrár-erdőgazdálkodási rendszerek csak abban az esetben segíthetik a területen a biodiverzitás növekedését, ha szántó területeken és nyílt földön helyezkednek el. A fajokban gazdag trópusi erdők vanília-, kávé- és kakaóültetvényekké való átalakítása viszont mindenképp elkerülendő az ökoszisztéma fejlődése érdekében. Holger Kreft professzor, a Göttingeni Egyetem Biodiverzitás, Makroökológia és Biogeográfia Csoportjának vezetője hozzátette, hogy ehhez a folyamathoz viszont ösztönzésre van szükség. A fenntarthatóság szempontjából elkerülendő a jelenlegi trópusi erdők kávé, vanília és kakaó bokrokkal való betelepítésé. Csak így érhetők el az agrár-erdészeti rendszerekben történő termesztés ökológiai előnyei.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés