A trópusi országokban, ahol a kistermelők száma magasnak mondható előszeretettel foglalkoznak kakaó, kávé és vanília termesztésével, ugyanis ezek igen megbízható jövedelemforrások az ott élők számára. Számos országban pedig a földhasználat változását adja, különösen az agrár-erdészeti termesztés területén, ahol a termesztés során árnyékot adó fákkal kombinálják a növényeket. Úgy gondolják a gazdálkodók, hogy ezek a növények nagyban elősegíthetik az ökológiailag fenntartható termesztés kialakítását.

A Göttingeni Egyetem kutatói kimutatták, hogy az agrár-erdészeti rendszerek földhasználatának alakulása nagy szerepet játszik az erdőgazdálkodás fenntarthatóságának felmérésében – írja a Science Daily.

Cél a kávé-, kakaó- és vaníliaültetvények betelepítése az ökoszisztéma rombolása nélkül. (Fotó: Pixabay, Young_n)

A trópusi agrár-erdészeti területek jelenlegi kihasználása nagyban különbözik földhasználat szempontjából a korábban alkalmazott használattól. A jelenleg kidolgozás alatt lévő agrár-erdészeti terület, amely tartalmazza a kakaó, a kávé és a vanília növényeit létesíthető már meglévő erdőben, ahol az aljnövényzetet helyettesítik ezekkel a növényekkel. Ez a folyamat viszont negatív hatással lehet az ökoszisztémára, ugyanis sok növény- és állatfaj kerül veszélybe a korábbi aljnövényzet kiirtásával. Viszont ez az „agrárerdő” létrehozható nyitott földterületen is, amely korábban erdő volt, csak korábban kiirtották a szántók kialakítása érdekében. Ebben az esetben ezeket a területeket fákkal népesítik be, amely az állatvilág számára is kedvező lehet, továbbá hűtő hatásuk is lehet, amely csökkenti a globális felmelegedést.

Dominic Martin, a tanulmány első szerzőjének elmondása szerint az eredmények alapján az agrár-erdőgazdálkodási rendszerek csak abban az esetben segíthetik a területen a biodiverzitás növekedését, ha szántó területeken és nyílt földön helyezkednek el. A fajokban gazdag trópusi erdők vanília-, kávé- és kakaóültetvényekké való átalakítása viszont mindenképp elkerülendő az ökoszisztéma fejlődése érdekében. Holger Kreft professzor, a Göttingeni Egyetem Biodiverzitás, Makroökológia és Biogeográfia Csoportjának vezetője hozzátette, hogy ehhez a folyamathoz viszont ösztönzésre van szükség. A fenntarthatóság szempontjából elkerülendő a jelenlegi trópusi erdők kávé, vanília és kakaó bokrokkal való betelepítésé. Csak így érhetők el az agrár-erdészeti rendszerekben történő termesztés ökológiai előnyei.

Megosztás

További híreink

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás