A fedeztetési szezonban lehet megalapozni a jövő kecskegenerációit. Fontos, hogy a legjobb genetikai háttérrel rendelkező kecske is csak akkor hozza éveken keresztül a benne lévő teljesítményt, ha a takarmányozása megfelelő, vagyis ha az a termeléshez szükséges többletigényét is kielégíti. A kecsketenyésztés alapelveinek betartásával komoly plusz bevételeket lehet elérni. Egy közepes, vagy annál rosszabb genetikájú állat is tud saját magához képest csúcson termelni, ha kifogástalan a takarmányozása. Jóval kisebb odafigyeléssel viszont nagyobb eredményt lehet elérni egy kiváló genetikájú állattal. Érdemes ezért jó irányt választani. A Magyar Mezőgazdaság szakcikkét szemléztük.
A kecsketenyésztés akkor lehet jó, ha odafigyel a genetikára
Amennyiben a törzskönyvben lévő adatok jók, akkor az állat kifejezetten jó hatással lesz az állományra. Főleg, ha a jószág bak. Már 3-5 anyás állományban sem könnyű megjegyezni, melyik kecskének milyen a teljesítménye. Ezért legalább hetente egyszer fel kell írni, hogy az állatok mennyi tejet adtak bizonyos napokon (pl. minden második szerdán), és ezt deciliteres pontossággal szükséges rögzíteni. Fel kell jegyezni az ellés és az apasztás idejét is, és ha a kifejt mennyiséget is felírja, látható lesz, mennyi ideig termel a csúcson, mikor kerül hanyatló ágba, és hány napig tart, míg elapaszt. Ezekből az adatokból kirajzolható egy szép grafikon, ami akár „laktációs görbének” is nevezhető. Már ezzel a kis papírmunkával nagyot léphet előre az állatok teljesítményének megismerésében. Ha pedig még komolyabban törekszik egy bizonyos cél elérésére, akkor az amúgy is kötelező rendszeres laborvizsgálatok alkalmával, kérjen tejzsír és tejfehérje vizsgálatot is.
Ezek a számok ugyanis fontosak a későbbi fejlődéshez. Viszont fontos, hogy ezek a számok a takarmányozással is befolyásolhatóak. Az állatok helyes, minden igényt kielégítő takarmányozása, a bevitt rost, fehérje és energia minősége, emészthetősége a termelést érezhető módon befolyásolja.
A jó kecsketenyésztés egyik kulcsa a genetika
Fontos, hogy figyeljen azokra az értékekre, melyeket az állat fogantatása pillanatától hordoz, a szüleitől, a nagyszüleitől, az őseitől örökölt. A tenyésztés lényege, hogy az utód – valamilyen tulajdonságban, vagy több tulajdonságban – felülmúlja a szüleit. Mindig, de mindig javítson a következő generációval. Az anyákra, bármilyen kiválóak is, még jobb teljesítményű bakokat engedjen.
???? A tej beltartalmi tényezői (fehérje, zsír) meghatározzák a termelhető sajt mennyiségét és minőségét. A takarmányozással ezt javítani lehet, de ha hosszú távon szeretne javulást, a genetikát is javítani kell. Képzeljen el egy 1000 literes kecskét. Ha a tej fehérjetartalmát mondjuk 2,8%-ról 5%-ra tudná növelni, az több, mint 22 kilogrammnyi többletet jelent a sajttermelésben. Mindezt a genetika és a takarmányozás segítségével. A Magyar Mezőgazdaság oldalán megjelent teljes cikket ezen a hivatkozáson olvashatja el.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás