Kegyeletsértő vagy logikus a jövő egyik komposztálási technikája?
Az élet számos területén terjedőben vannak az olyan alternatív megoldások amelyek kevésbé környezetterhelőek a hagyományosokhoz képest. Ebből még a halál sem maradhat ki. Az Amerikai Egyesült Államokban egyre többen érdeklődnek a konvencionális temetkezési módok (temetés, hamvasztás) helyett a komposztálás új lehetőségei iránt. Ezeknél a holttesteket a baktériumok és gombák bontják le természetes folyamatokkal.
A BBC cikkére az Index bukkant rá. Eszerint a halottkomposztálást feltaláló Recompose cég nyilvánosságra hozta a szolgáltatás környezetkímélő voltát alátámasztó tudományos adatokat. Ebben azt is leírják, hogy a komposztálással a temetésnél sokkal gyorsabban esnek összetevőikre a holttest komplex molekulái. A halottak lágy szövetei 30 nap alatt nyom nélkül, biztonságosan lebomlanak.
Szénmegtakarítás érhető el a rendhagyó komposztálás alkalmazásával
A cég alapítója, Katrina Spade a Science-t is kiadó AAAS tudományos akadémiaként működő szervezet éves konferenciáján beszélt az elképzeléseikről. Szerinte a komposztálás során 1,4 tonna felszabaduló szenet takarítunk meg a hagyományos temetkezési szokásokhoz hasonlítva. Főként a környezettudatos, klímaváltozás miatt aggódó emberek érdeklődnek leginkább a szolgáltatás iránt - mondta.
Hirdetés
Viszont az eljárást már 6 önkéntes holttestével kipróbálták. Ők haláluk előtt egyeztek bele a tevékenységbe. A kísérletet végző kutatók arról számoltak be, hogy jelentős emocionális stresszként élték meg a vizsgálatot. Az előzetes vizsgálatokon megállapították, hogy a bomló emberi test hőmérséklete rövid ideig akár 55 Celsius-fokra is nőhet.
A hamvasztással szemben elérhető szénemisszió-csökkentést az égetés hiánya okozza
A hagyományos temetkezéssel összehasonlítva pedig – bár végső soron ott is lebontás történik – a koporsókészítés és a temetőfenntartás környezeti költségei takaríthatók meg. A komposztáláskor ugyanis a holttestet egy vászonzsákba csomagolják. Ezt faforgáccsal, fűvel és más növényi maradványokkal töltött, lezárt komposztálóládába fektetik. Ezután a testet lassan forgatják, hogy minél jobban hozzáférjenek a mikrobák.
Ezt átadják a rokonoknak, akik vagy növények táplálására használhatják, vagy bármi egyebet is csinálhatnak vele. A technológia nem nevezhető forradalminak. A kidolgozásában a Washingtoni Állami Egyetem egyik talajkutatója vett részt, de nagyjából a haszonállatok testének komposztálásakor alkalmazott megoldásokat használták - írta a portál.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés