A májusi viharok és jégesők komoly károkat okoztak a mezőgazdaságnak. A szőlő és az eper látta leginkább kárát. Növényvédelmi szempontból is negatív hatással olt a növényekre a jég. A sebzéseken keresztül ugyanis szabad út nyílt a kórokozóknak a növényi szövetek felé.

A mostani időszakban a lisztharmat és a peronoszpóra már javában fertőzi a szőlőt és a gyümölcsféléket. A védekezés ellenük normál esetben is fontos, a jégverés azonban most még inkább megköveteli a körültekintő permetezést. A jégkristályok okozta sebek a leveleken ugyanis szabad bejáratot nyújtanak a kórokozóknak a szövetek felé. Épp ezért réztartalmú szerekkel kell permetezni az érintett növényeket. A réz ugyanis fertőtlenítő hatással bír, valamint elősegíti a sebek gyógyulását is.

Természetesen nem csak a jég által károsított szőlőkben kell most védekezni a két említett kórokozó ellen, hanem minden szőlőültetvényen indokolt a permetezés. A betegségek már nem csak a leveleket, hanem a fürtkezdeményeket is fertőzik. Sőt, sok helyen már a nemezes gubacsatka kártételével is találkozhatnak a szemfüles szőlészek, így a permetlébe már atkaölő készítményt is célszerű keverni.

Ideje elővenni a permetezőket a szőlő- és gyümölcsültetvényeken
 

A szőlő mellett a szilva is veszélynek van kitéve a következő hetekben, a szilvamoly ugyanis most kezd rajzani. A gyümölcsök mérete már elérte az 50 százalékot a magyarnovenyorvos.hu szerint, ez pedig már alkalmas a szilvamoly peterakásához. Ilyenkor elsősorban a kitinszintézist gátló készítményekkel védekezhetünk ellenük. Abban az esetben viszont, ha már a levéltetvek is megjelentek a fákon, célszerű inkább felszívódó szerekkel permetezni. A gombaölő szereket se felejtsük ki a keverékünkből, ugyanis most kell védekezni a levéllikasztó betegség, valamint a szilvalevelek vörösfoltossága ellen is, valamint már a monília is kopogtat a gyümölcsösökben.

Nem csak a gyümölcsökre kell odafigyelni május vége táján, hanem a zöldségekre is. Most van itt az ideje a paradicsom és a paprika palántázásnak, de mielőtt a növények a végleges helyükre kerülnek, meg kell győződni a talaj kártevőmentességéről. Abban az esetben, ha cserebogár pajorral, drótféreggel, lótetűvel, találkoznánk, szedjük össze és semmisítsük meg őket, majd alkalmazzunk talajfertőtlenítő szereket a palántázással érintett talajon. Ültetés után öntözzük gyakrabban a palántákat, majd ha azok megerednek, juttassuk ki a megfelelő mennyiségű trágyát a megfelelő fejlődés érdekében.

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás