Most kell igazán figyelni a növényvédelemre
A májusi viharok és jégesők komoly károkat okoztak a mezőgazdaságnak. A szőlő és az eper látta leginkább kárát. Növényvédelmi szempontból is negatív hatással olt a növényekre a jég. A sebzéseken keresztül ugyanis szabad út nyílt a kórokozóknak a növényi szövetek felé.
A mostani időszakban a lisztharmat és a peronoszpóra már javában fertőzi a szőlőt és a gyümölcsféléket. A védekezés ellenük normál esetben is fontos, a jégverés azonban most még inkább megköveteli a körültekintő permetezést. A jégkristályok okozta sebek a leveleken ugyanis szabad bejáratot nyújtanak a kórokozóknak a szövetek felé. Épp ezért réztartalmú szerekkel kell permetezni az érintett növényeket. A réz ugyanis fertőtlenítő hatással bír, valamint elősegíti a sebek gyógyulását is.
Természetesen nem csak a jég által károsított szőlőkben kell most védekezni a két említett kórokozó ellen, hanem minden szőlőültetvényen indokolt a permetezés. A betegségek már nem csak a leveleket, hanem a fürtkezdeményeket is fertőzik. Sőt, sok helyen már a nemezes gubacsatka kártételével is találkozhatnak a szemfüles szőlészek, így a permetlébe már atkaölő készítményt is célszerű keverni.
Hirdetés
A szőlő mellett a szilva is veszélynek van kitéve a következő hetekben, a szilvamoly ugyanis most kezd rajzani. A gyümölcsök mérete már elérte az 50 százalékot a magyarnovenyorvos.hu szerint, ez pedig már alkalmas a szilvamoly peterakásához. Ilyenkor elsősorban a kitinszintézist gátló készítményekkel védekezhetünk ellenük. Abban az esetben viszont, ha már a levéltetvek is megjelentek a fákon, célszerű inkább felszívódó szerekkel permetezni. A gombaölő szereket se felejtsük ki a keverékünkből, ugyanis most kell védekezni a levéllikasztó betegség, valamint a szilvalevelek vörösfoltossága ellen is, valamint már a monília is kopogtat a gyümölcsösökben.
Nem csak a gyümölcsökre kell odafigyelni május vége táján, hanem a zöldségekre is. Most van itt az ideje a paradicsom és a paprika palántázásnak, de mielőtt a növények a végleges helyükre kerülnek, meg kell győződni a talaj kártevőmentességéről. Abban az esetben, ha cserebogár pajorral, drótféreggel, lótetűvel, találkoznánk, szedjük össze és semmisítsük meg őket, majd alkalmazzunk talajfertőtlenítő szereket a palántázással érintett talajon. Ültetés után öntözzük gyakrabban a palántákat, majd ha azok megerednek, juttassuk ki a megfelelő mennyiségű trágyát a megfelelő fejlődés érdekében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés